buttnekkid, mitä tarkoitit tällä: "Joskus kyllä tullut melko hurjia pitoisuuksia vastaan kun kaloja on tilannut vasiten."? Kun olet tilannut kaloja (postissa?), ovat ne uineet vedessä, jossa sähkönjohtavuus on noussut kuonasta todella ylös? Tätäkö tarkoitat?
Puhdasta vesi on kai kemiallisesti silloin, kun siinä on vähän vähän liuenneita muita aineita, kuten kalsiumia, tanniinia, fosfaattia, jne. Akvaarionhoidon näkökulmasta vesi on puhdasta, kun siinä on vähän kalojen aineenvaihduntatuotteita ja haitallisia aineita (kuten raskasmetalleja). Olisiko tällainen määritelmä hyvä? Emme tavoittele kemiallisesti puhdasta vettä akvaarioihin. Esim nuo tanniinit ovat hyviä melkein kaikille kaloille (ehkä ei jollekin Malawi/Tang-kaloille).
Yritin etsiä tieteellisiä papereita hormonien keräytymisestä akvaarioveteen. Pikaetsimisellä en löytänyt mitään. Ei tietysti ole kaikkein kiinnostavimpia tutkimuskohteita yliopistoväelle. Etsiessä sattui silmään tällainen:
https://link.springer.com/article/10.10 ... 19-00374-6
Tämän mukaan sininen taustalasi parantaa taistelukalaurosten kasvua verrattuna läpinäkyvään, valkoiseen, punaiseen ja mustaan. Yllättäen punainen oli toiseksi paras.
Minun kokemuksen mukaan bakteeriympeillä saa kyllä typpiyhdisteiden hapettumisen käyntiin, mutta se edellyttää, että 1) kuormitus on kevyt, ja 2) valmisteen bakteerit ovat elossa. 2. riippuu mahdollisesti tuotemerkistä sekä tuotteen säilytyksestä. Olen viimeisien kuukausien aikana tehnyt 4 testiä näiden kanssa. Olen kirjoittanut tulokset ylös, joten voin kirjoittaa niitä tähän.
1. Viime syksynä hyvin samankaltainen kuin 2., joten en kirjoita sitä tähän ylös.
2. 9-litrainen pikkuakvaario, missä omatekoinen pillisuodatin. 17 hunajarihmakalan poikasta, alussa noin 8-millisiä. Akvaario pystyyn 28.2., suodattimen "kypsysys" Microbe-Lift Gel Filter -valmisteella samana päivänä ja poikaset heti akvaarioon. Vaihdoin vettä joka toinen päivä. Vielä poikasten viimeisenä päivänä tässä akvaariossa 4.4. oli ammonium 0,4 mg/l ennen vedenvaihtoa. Nitriitti ei ehtinyt nousta näin tiheillä vaihdoilla. Sitten akvaarioon tuli kaksi sinisilmän poikasta. 8.4. ja 10.4. ammonium oli 0,1 mg/l. 18.4. alkaen se oli 0. Eli kypsytys ei toiminut Microbe-Liftillä. Kuormitus oli mahdollisesti aluksi liian kova, ja minulla on epäilys, oliko Microbe-Liftissä bakteereja lainkaan elossa. Kesti melkein 2kk, kunnes bakteereja oli tarpeeksi.
3. 40-litrainen akvaario samoille poikasille. Dennerlen nanosuodatin. Poikaset aluksi 1,5-2-senttisiä. Akvaario pystyyn 4.4., suodattimen kypsytys JBL FilterStart -valmisteella 5.4. ja poikaset heti akvaarioon. Ruokinta 4 kertaa päivässä. Ammonium ja nitriitti pysyivät heti alusta alkaen nollissa normaaleilla vedenvaihdoilla. Eli kypsytys onnistui.
4. Samassa 40-litran akvaariossa sattui onnettumuus, kun unohdin suodattimen pois päältä useammaksi tunniksi ja menin vielä laittamaan sen päälle sen jälkeen, jolloin se pumppasi akvaarion täyteen nitriittiä. Kun sain vedet vaihdettua ja suodattimen pestyä, "kypsytin" sen jälleen samalla JBL FilterStart -valmisteella 28.5. Ja vielä JBL:n denitrolia pari päivää myöhemmin. Ruokintaa en vähäntänyt. Poikaset 2,5 cm pitkiä. Kypsytys ei selvästikään toiminut, koska minun piti tehdä 2-3 päivän välein 50% vedenvaihtoja, jottei nitriitti olisi noussut. Johtuiko isompien poikasten kovemmasta ruokahalusta, vai oliko valmiste mennyt pilalle? 4.6. kyllästyin vedenvaihtohin ja vaihdoin jo valmiiksi kypsän suodattimen toisesta akvaariosta, ja ongelma korjaantui.
Eli ongelmaton tuo kypsytys litkujen kanssa ei todellakaan ole. Ympithän pitäisi säilyttää lähellä huoneenlämpötilaa. Jos sen vie pakkasella ulos, niin bakut kuolee. Mutta miten kauan ne säilyvät avatussa pullossa huoneenlämmössä? Pitäisikö ne jopa käyttää heti? Oliko 4.:ssa käyttämäni FilterStart jo mennyt vanhaksi, kun oli ollut avattuna melkein 2 kuukautta? Tietääkö esim. Teemu?
Jos Walstadilla ei ole mitään vesiarvodataa, antaako hän tietoa kalojen menestymisestä? Esim ovatko herkät lajit kuteneet?