Kääpiömonninen

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Satu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 43
Liittynyt: 21:37, 11.08.2001
Paikkakunta: Finland

Kääpiömonninen

Viesti Kirjoittaja Satu »

Mikä olisi ihanne lämpötila kääpiömonnisille (C. pygmaeus)? Olen jostain saanut päähäni, että sen pitäisi olla hieman korkeampi kuin muilla monnisilla. Siis yli 25C. Onko täyttä puppua?

Olisin kovin kiitollinen kuulemaan myös kaikista kokemuksistanne, jotka näihin pienokaisiin liittyy..
prboy
Monnispesialisti
Monnispesialisti
Viestit: 1693
Liittynyt: 09:59, 16.10.2001
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja prboy »

Korkealle lämmölle ei löydy perusteita omista kokemuksistani tai kunnon lähteiksi arvioimistani kirjoista. Normaali Corydoras-vesi, 22-26 astetta riittää.

Kääpiömonninen viihtyy parhaiten lajiakvaariossa kunnollisena parvena (10-15 yksilöä). Tällöin sen saa myös helposti lisääntymään.
Cory
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1055
Liittynyt: 10:30, 10.08.2001
Akvaarioseurat: HAS

Viesti Kirjoittaja Cory »

Kun nyt tulivat nämä pienet kaverit puheeksi.... Kiinnostaisi tietää, että minkä ikäisiksi ne (C. habrosus, C. hastatus ja C.pygmaeus) elävät. Siis "normaalit" monnisethan elävät 10 vuotta ja ylikin, mutta kaloista yleisesti puhuttaessa todetaan usein, että pienet kalat elävät suurempia lyhyemmän elämän. Miten on monnisten kääpiöiden kohdalla? En ole mistään onnistunut löytämään tietoa tästä.




Universities are full of knowledge. Freshmen bring little in and seniors take none out and knowledge accumulates.
prboy
Monnispesialisti
Monnispesialisti
Viestit: 1693
Liittynyt: 09:59, 16.10.2001
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja prboy »

Omien kokemuksieni perusteella pienokaiset ovat olleet huomattavasti lyhytikäisempiä kuin "normaalin" kokoiset Coryt. Tosin en ylikansoitetuissa akvaarioissani ole koskaan kyennyt luomaan niille parhaimpia mahdollisia olosuhteita.

Olisikin todella hauska tietää, millaisia ikäennätyksiä olette noiden kolmen pienokaisen suhteen saavuttaneet?
rain-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 3519
Liittynyt: 02:55, 04.11.2001
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja rain- »

Minun rakkaat habrosukseni kuolivat melkein peräkkäin noin 5-6 -vuotiaina.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”