Noita muovisia viisarimalleja, jotka näyttävät jotain aivan muuta, on tosiaan tullut vastaan liian monta. Jotain niiden muovissa täytyy tapahtua, että muutos on niin suuri. Meneekö valossa, suolavedessä, etikassa vai vaan ajanmyöten kuivuessaan pilalle, en tiedä. Tosin viisarimalleistakin löytyy varmasti hyviä ja luotettavia malleja.
Refraktometrit ovat hyviä, jos kalibroi oikein ja kalibrointi pysyy kohdillaan (pysyykö se, en osaa sanoa).
Sähkönjohtavuusmittarit sama homma kuin edellä. Tosin oma halpis ei ainakaan näytä pysyvän säädöissään. Laatuantureiden omistajat voivat kommentoida kalibraation pysyvyydestä.
Tietysti sekä refrakto että sähkö kannattaisi kalibroida aina silloin tällöin, mutta tuntuu ylivoimaisen vaikealta muistaa tehdä jotain niin harvoin tehtävää

.
Entäs Tropic Marinin kelluva
lasinen tarkkuusmittari. Lämpötila täytyy kompensoida itse, mutta muutos ei ole kovin suuri ja siihen löytyy laskuri netistä. Kalibroitu tehtaalla valmiiksi. Lisäksi täytyy pitää puhtaana, ettei pinnalle saostu/ jämähdä mitään. Ohut lasi menee rikki helposti. Mielestäni selvästi luotettavin mittaaja vuosien saatossa.