'Mitkä arvot?'

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Laurapallo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 45
Liittynyt: 19:32, 30.01.2007

'Mitkä arvot?'

Viesti Kirjoittaja Laurapallo »

...sopis 200litraseen akvaan jossa on intiaanisulkia, palettikaloja ja marmonimonnisia?

ja lisäksi kasveissa on mustaalevää:S mitä teen sille?
80*50*50
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Vesiarvoista sopisi pH 6-7,2 tienoilla, kokonaiskovuus mahdollisimman alhaalla, noin 2-6 välillä ja nitraatti 5-15 mg/l. Nitriitti tietysti nolla.

Leväongelman syitä voi olla monenlaisia. Onko altaassa paljon kasveja, miten lannoitat niitä ja millainen valaistus on? Onko nopeakasvuisia köynnöstäviä tai pintakasveja? Olisiko nitraattia liikaa?
Kasvien kasvuedellytysten parantaminen ja mahdollisesti vedenvaihtojen lisääminen taitavat olla ne todennäköisimmin tepsivät keinot levään. Tuota mustaa tupsu?levää kun ei moni kalakaan syö. Tulipyrstöni kyllä on jostain syystä siihen tykästynyt, mutta sekin taitaa olla turhan kookas laji tuohon parisataalitraiseen.
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”