Platyn poikanen

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Sarianna69
Junior Member
Junior Member
Viestit: 212
Liittynyt: 20:44, 09.05.2007
Paikkakunta: Etelä-Lappi

Platyn poikanen

Viesti Kirjoittaja Sarianna69 »

Aivan yllättäin näin tänäpäivänä akvassamme yhden platynpoikasen, joka kyyhötti asianmukaisesti kasvien suojissa, lähellä pintaa. Vaikuttaa olevan virkeä tyyppi, ja vaihtaa välillä paikkaa eri osiin avaa.

Nyt vaan mietin, että tarviiko noille todella poikasruokaa hankkia, koska olen kuullut että varsinkin nuo "valmiina" syntyneet kalan poikaset pärjäävät ensin ruskuaisen avulla, ja sen jälkeen syövät kalanruokaa jauhettuna aivan pölymäiseksi..? Toki ostan vartavasten poikasruokaa jos on tarvis, mutta kun kuulee niin usein niistä "selviytymistarinoista" joissa kalanpoikaset ovat kasvaneet terveenä, vähän kuin salaa jossain piilossa kyyhötellen, että ovat sitten omistajan yllätykseksi sitten pölähtäneet suurina ja elinvoimaisina piilostaan.. Ja ruokaa ovat ilmiselvästi löytäneet!

Toisaalta, voisin kyhätä jonkin laisen poikasaltaan 5 litran vetoisesta faunaboxista, mutta taitaa olla turhaa puuhaa.. Moni kun on sanonut että varsinaisessa akvassa niiden on parempi elää, ja selviävät kyllä jos on kunnollisia piiloja tarjolla.

Kuten huomaa, olen nyt vähän "bimbona" tämän asian kanssa, koska meidän naaras-platyt ovat itsekin vielä keskenkasvuisia enkä todellakaan osannut odottaa että nyt jo poikasia saisivat (olen kyllä nähnyt niiden parittelevan/yrittävän urosten kanssa).. Mutta mutta; onko MITENKÄÄN mahdollista, että ostamani kasvin mukana olisi tullut poikanen elävänä perille..; Postin kautta tuli minigrip-pussissa mulle vähän vesitähdikkiä, ja siitä on nyt nelisen päivää.. Ei, ei kait sentään tuossa vesimäärässä selviä puoltatoista vuorokautta..?!

No, kumminkin jonkimoista kommenttia tässä kaipaisin kumminkin :mrgreen:
Lightforce
Member
Member
Viestit: 388
Liittynyt: 15:16, 28.02.2007
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lahti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lightforce »

Kyllä poikaset kasvavat ihan hyvin pölymäiseksi jauhetulla hiutaleruualla (helppo murskata esim. kämmenellä). Omat miljoonakalanpoikaseni ainakin ovat kasvaneet hurjaa vauhtia. :D Vaihtelen päivittäin ruokamerkkiä ja välillä murennan niille pohjatabletteja.
340 l seura-akvaario (loistobarbit + haarniskat), 225 l siniravut, 63 l taistelukala. Mukana myös kääpiöpinserit Eeka, Numa, Jusu, Jeni ja Koru.
Hermen
Senior Member
Senior Member
Viestit: 909
Liittynyt: 16:26, 21.09.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Rantasalmi

Viesti Kirjoittaja Hermen »

Tasaista jauhoa hiutaleista saa parhaiten morttelilla/huhmarilla. [;)]
seura-akvaariot 350l + 112l. Akvaarioharrastuksessa mukana myös kissarouva ja labradorilapsi.
Tiizi
Junior Member
Junior Member
Viestit: 77
Liittynyt: 15:56, 08.10.2005
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Tiizi »

Oman kokemuksen mukaan kasvavat nuo platyt ihan ilman mitään erikoistoimenpiteitäkin, tietysti selviytymisprosentti on aina suurempi jos niille viitsii ruokaa jauhaa ja silleen.
"Pioneerien voimin sillanruodosta helpompi kulkuväylä."
heisku
Member
Member
Viestit: 310
Liittynyt: 21:00, 17.07.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja heisku »

Meillä on poikaset kasvaneet ihan tuossa seura-altaassa ilman mitään ihmeempiä hoitoja ja ruokia. Poikaset syövät hiutaleet jotka painuvat pohjaan ja pohjatabletteja käyvät näykkimässä ennenkuin isot tulevat.
Kasvaisivat kyllä varmaan nopeampaan jos olisi erillinen akva pelkille poikasille... [;)]
Sarianna69
Junior Member
Junior Member
Viestit: 212
Liittynyt: 20:44, 09.05.2007
Paikkakunta: Etelä-Lappi

Viesti Kirjoittaja Sarianna69 »

Kiitos kommenteista :) Tuolla tuo reppana edelleen oleilee, nyt se on löytäny tosi mahtavan piilottelupaikan; kunhan vaan hoksaisi nyt pysytellä siellä, että säilyisi hengissä :roll:

Tänään vaihdan taas vettä ja katson samalla suodattimen, ettei siellä sattuisi olemaan muita poikasia.. Tosin, onhan tuo paljon mahdollista että muut (mikäli niitä on enempää tullut) ovat joutuneet vatsantäytteiksi 8O Mutta ei meillä mitään tarkoitusta olekaan alkaa noita ihan vartavasten lisäännyttämään; ne mitä syntyy, niitä ruokitaan ja seurataan että jakselevat hyvin, ja jos noita ajan kanssa siunaantuu liikaa, annan niitä sitten poissa. Tosin; onhan meillä tuo miehen-siskon pikkuallas tuolla edelleen joutilaana, jos sitä joskus kumminkin innostuu.. :mrgreen:
pahkis
Junior Member
Junior Member
Viestit: 146
Liittynyt: 19:52, 23.03.2007
Paikkakunta: Keski-Suomi

Viesti Kirjoittaja pahkis »

Minä taas en enää huomioi platynpoikasia mitenkään erikseen, alussa sentään keräsin niitä poikasaltaaseen, josta aina sitten päästin isompia pois. Sitten huomasin sen melko tarpeettomaksi kun oli aika työ haavia niitä uusia poikasia altaan pohjalta joka ilta ja aina niitä poikasia jäi myös seura-akvaarioon. En myöskään ruoki nykyään platynpoikasia erikseen, pienetkin osaavat ainakin meillä haukata palan isommasta hiutaleesta.
Sarianna69
Junior Member
Junior Member
Viestit: 212
Liittynyt: 20:44, 09.05.2007
Paikkakunta: Etelä-Lappi

Viesti Kirjoittaja Sarianna69 »

No niin, eipäs ollut tuo kalavauva ihan yksinään, lisää löytyi ja nyt niitä on kaikkinensa kolme kappaletta [;)]

Kyllä nuo näyttävät olevan niin tiitteriä jo ikäisekseen että taatusti tulevat pärjäämään kunhan vain eivät tule syödyksi. Tuossa olen nyt kolmena aamuna seuraillut poikasten edesottamuksia, ja niiden käytös ja liikkuminen sekä syöminen mukaelee niin paljon aikuisten kalojen tapoja, että ei ole kumma, jos useimmat akvaharrastajat eivät ole nähneet tarpeelliseksi niitä alkaa erikseen ruokkimaan tms.

Meidän nuorimmaiselle lapsellemme, 7 v. tämä on ollut erityisen mieluisa tapahtuma :mrgreen: Että hän jaksaakin istua akvan vieressä ja ihailla vilkkaita ja niin rohkeita kalanpoikasia [;)]
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”