190L MP aquarium. Korkeus on vajaa 50cm, muita tietoja en nyt saa kaivettua.
2. valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
2* F30W daylight loisteputket
3. suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
Eheim 2213 ulkosuodatin.
4. akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
Vedenvaihdot 30-50% viikoittain. Ruokinta 2krt päivässä (automaatti nakkelee ne). Kasvilannoitteina itse tehtyjä savitikkuja
5. akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
5 Platya (ovat tottuneet pehmeään veteen, eivätkä ole surkeana, joten niistä ei mainintaa kiitos), 4 Pandamonnista, 10 kardinaalia (joista yksi nyt kuollut), 10 intiaaninsulkaa. Lisää tulossa ensi keskiviikkona 10 ottoa, 10 kiilakylkeä.
6. vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
Lämpötila 24,5C, pH 7, GH <3, KH 6, NO2- 0, NO3- noin 20 (liuskatesteillä nämä)
7. mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
Ostin eilen lisää kaloja akvaarioon. Intiaanit ja kardinaalit. Eilen illalla kaikki kalat olivat ok, mutta äskön huomasin että yksi kardinaali puuttuu. Kala löytyi elottomana, mutta raskaasti hengittävänä kasvin lehdeltä. Oli kyljellään siinä. Otin sen haavilla ylös eikä reagoinut mihinkään. Oli vaan. Lopetutin sen poikaystävällä ettei reppana kärsi. Olen kuullut että joskus uudet kalat kuolee sen suuremmitta syittä, olisiko tämä sellainen?
8. milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?
Muita ongelmia ei ole ollut. Paitsi leväytyminen, mutta se asia on nyt hoidossa
Akvaario on perustettu noin kuukausi sitten. Pienemmästä (60L Juwel) isoon siirretyt kalat (Platyt ja viikkoa myöhemmin monniset) ovat pärjänneet hyvin. Ei mitään ongelmia.
Onko kokonaisuudessa jotain paikkaamisen varaa? Niitä platyja huomioimatta. Tiedän että ei pehmeä vesi ole noiden juttu, mutta ovat kasvaneet ja eläneet hyvin tuossa vedessä


