Suodattimen roottori rikki

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Usva
Starting Member
Starting Member
Viestit: 6
Liittynyt: 22:25, 02.03.2006

Suodattimen roottori rikki

Viesti Kirjoittaja Usva »

http://i108.photobucket.com/albums/n11/ ... 1195751640
Kuvassa näkyvä valkoinen nappi lähti irti, joten suodatin ei toimi, olisiko kenelläkään mitään teeseitse vinkkejä korjaamiseen?
janma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1039
Liittynyt: 21:14, 06.02.2006
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja janma »

Osta uusi.
"A day without sunshine is like, you know, night."
karihe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1532
Liittynyt: 17:08, 06.09.2006
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja karihe »

Ei tuota korjaa edes Pelle Peloton, ainoa vaihtoehto on hankkia uusi.
Altaat 530L+300L+250L+250L+180L+128L
Usva
Starting Member
Starting Member
Viestit: 6
Liittynyt: 22:25, 02.03.2006

Viesti Kirjoittaja Usva »

Näin vähän epäilinkin, toivottavasti vastaavanlaisia on vielä myynnissä, on meinaan sen verran vanha laite kyseessä... :roll:
joppe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1358
Liittynyt: 00:33, 13.04.2002

Viesti Kirjoittaja joppe »

Nuo muoviosat on varmaan asetaalia joten niiden liimaaminen pitäisi olla mahdollista. Tosin paljoa ei kannata työtä sen eteen tehdä. Uusi ropelli maksaa varmaan siinä 13e ja näytti eheimin vehkeeltä joten pitäisi löytyä varaosana.
Jos nyt leikkiä haluaa niin epoksiliimalla, aralditilla, silikoonilla,sikapleksillä, pikaliimalla tms. voi yrittää tuota liimaamista. Pinnat kannattaa puhdistaa huolellisesti ennen liimausta.

Edit: Lisätty pilkkujen jälkeen välilyönnit.
-Ylläpito
-riff-
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1299
Liittynyt: 18:04, 15.05.2005
Akvaarioseurat: TAS, HAS, Ciklidistit
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja -riff- »

Näyttää melko suuresti Sherkin tai Seran vanhemman f-sarjan suodattimen roottorilta. Ei ole kovin harvinaista että tuo irtoaa. Roottori kyllä pyörii vaikka tuo 'hattu' onkin irti, eikä riko konetta. Uusi roottori voi olla kohtalaisen hakemisen takana.
metoyou
Starting Member
Starting Member
Viestit: 30
Liittynyt: 20:04, 14.03.2007
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja metoyou »

Minulla irtosi juuri tuo samanlainen "nappi" Shark-suodattimen roottorista, mutta kyllä suodatin toimi ilman sitäkin. Koin kuitenkin turvallisemmaksi ostaa uuden heti kun mahdollista ja se uusi löytyikin helposti ainakin täältä Oulusta, vaikka itse suodatin on n.8v vanha. Saatavuus varmasti vaihtelee paikkakunnan mukaan.
-riff-
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1299
Liittynyt: 18:04, 15.05.2005
Akvaarioseurat: TAS, HAS, Ciklidistit
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja -riff- »

Joo, Sharkin roottoreita saa yllättävän helposti, mutta tuon vanhemman sarjan Seran roottoreita ei enää tehdä. Uuden mallin roottoreiden sopimisesta vanhempiin en ole ihan varma, saattaa ehkä onnistua.

Minulla on käytössä kuusi Sera F-500 - 700 suodatinta, joista jokaisesta on tuo muovipala irti. Ei vähennä tehoa, eikä kuluta konetta.
Lightforce
Member
Member
Viestit: 388
Liittynyt: 15:16, 28.02.2007
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lahti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lightforce »

Minulta irtosi pienen Euro-suodattimen roottorista myöskin tuollainen muovinappula. Aluksi propelli oli magneetissa teipillä kiinni mutta sitten ostin akvaariosilikoonia, truuttasin sitä siihen magneetin reikään ja survoin akselin sisään. Hyvin pysyy ja toimii, ei se muovinpala ole mikään kovin tärkeä osa, se vain pitää roottorin lavat kiinni magneetissa. Voihan sen muovinpalankin tietysti silikoonata sinne päähän kiinni. :)
340 l seura-akvaario (loistobarbit + haarniskat), 225 l siniravut, 63 l taistelukala. Mukana myös kääpiöpinserit Eeka, Numa, Jusu, Jeni ja Koru.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”