Missä meni vikaan?

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Tessu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 18:54, 02.12.2007

Missä meni vikaan?

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Kolme täplänuolimonnia tuli 22.12-07 ja nyt kaikki ovat kuolleet.Altaassa on partamonni,3 kuparimonnista ja ~10 kirsikkabarbia.Näistä monniset tulivat samassa kyydissä kaupasta kotiin(mikä,nyt myöhemmin on kirjoitusten perusteella väärä tapa kuljettaa...)

Allas on vasta valmistunut,vesiarvojen mukaan pitäisi olla kohdallaan(pH n.7,KH matala,JBL tikun mukaan 3-6 kuten myös GH,alle 3,tosin ei varmaan paljon koska kuitenkin hieman reagoi.Nitriitti 0,nitraatti alle 10.Lämpö 24c)

Allas 90l,suodatin Fluvalin 104 ulkosuodatin mikä pitäisi riittää satalitraiseen.

Viimeisen nuolimonnin kohdalla yritettiin vielä siirtää 180l altaaseen mikä ilmeisesti oli liikaa kalalle sillä se kuoli muutamaa tuntia myöhemmin(hyvältä ei tosin näyttänyt aiemminkaan).
phanny
Member
Member
Viestit: 458
Liittynyt: 16:39, 26.06.2005
Akvaarioseurat: Lahden Akvaarioseura, LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja phanny »

Ovat tainneet kuolla pelkästään kuljetuksen aiheuttamasta stressistä. Parille omalle täplikselle kävi niin. Harmitti ihan kiitettävästi. :?
Phanny
Tessu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 18:54, 02.12.2007

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Eikä varmasti asiaa helpota että kuljetusmatka meillä on yli tunnin...
f_isu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1775
Liittynyt: 23:59, 23.01.2004

Viesti Kirjoittaja f_isu »

Tessu kirjoitti:Eikä varmasti asiaa helpota että kuljetusmatka meillä on yli tunnin...
Itse ostin nuolimonneja viime viikolla. Kuljetusmatka näillä oli parisen tuntia. Pirteitä kavereita ovat, eli heikkoja yksilöitä olet tainnut saada, jos eivät tunnin kuljetusta kestäneet.
Berrie
Junior Member
Junior Member
Viestit: 85
Liittynyt: 19:50, 04.10.2006
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja Berrie »

Jos monniset olivat ottojen kanssa samassa kuljetuspussissa, niin ne saattoivat kuolla monnisten stressaantuessaan erittämiin myrkkyihin. Ainakin osalla lajeista taitaa olla sellainen taipumus.
jartzu65
Koi-Jari
Koi-Jari
Viestit: 3790
Liittynyt: 14:50, 09.11.2001
Paikkakunta: Suonenjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jartzu65 »

Berrie kirjoitti:Jos monniset olivat ottojen kanssa samassa kuljetuspussissa, niin ne saattoivat kuolla monnisten stressaantuessaan erittämiin myrkkyihin. Ainakin osalla lajeista taitaa olla sellainen taipumus.
Aika todennäköinen syy, liikkeen moka! Itsellä kävi joskus samanlainen tapaus kun sterbait tuli tetrojen kanssa liikkeestä samassa pussissa=tetrat kuolleina :frown: Tietämättömät kauppiaat ei välttämättä tiedä ihan kaikkea.
" Silikonirinnat ovat kuin jalopuuratti Ladassa: Kiva hivellä mutta kyyti ei parane"

http://koiruuksiajakissankujeita.kotisivukone.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
-Piia-
Member
Member
Viestit: 319
Liittynyt: 11:51, 18.01.2006

Viesti Kirjoittaja -Piia- »

Voikos monniset sit kuolla omaan myrkkyynsä? Jos pussiin pakataan paljon monnisia ja vähän vettä. Eli voiko sillon veteen kertyä myrkkyä niin paljon ettei monniset itekään sitä kestä?
800+570+450 (200+mini... just nyt ei käytössä), minä, mies, 2x mustaterrieri, 2x kissa, 2x neitokakadu
f_isu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1775
Liittynyt: 23:59, 23.01.2004

Re: Missä meni vikaan?

Viesti Kirjoittaja f_isu »

Tessu kirjoitti:Kolme täplänuolimonnia tuli 22.12-07 ja nyt kaikki ovat kuolleet.Altaassa on partamonni,3 kuparimonnista ja ~10 kirsikkabarbia.Näistä monniset tulivat samassa kyydissä kaupasta kotiin (mikä,nyt myöhemmin on kirjoitusten perusteella väärä tapa kuljettaa...)
Tuli luettua tuo (alleviivattu) kohta huonosti. Eli toki kuljetus on voinut koitua kohtaloksi. Oletko yrittänyt ottaa yhteyttä kauppaan? Jos ei muuten, niin ainakin valistusmielessä voisit kertoa heille, että monnisia ei saisi kuljettaa muiden kalojen kanssa samassa pussissa.
tricolour
Senior Member
Senior Member
Viestit: 574
Liittynyt: 18:41, 08.04.2006
Paikkakunta: Myyrmäki (juu se on Vantaalla)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja tricolour »

Olikohan nyt niin että monniset ovat immuuneja omalle myrkylleen vai pitääkö jokainen monninen pakata erikseen, eli yksin yhteen pussiin?

Tuli oikosulku :roll: .
Kuvia
317L kalakippo.
marinum
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3804
Liittynyt: 15:06, 29.01.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Raisio/Turku

Viesti Kirjoittaja marinum »

Se monnisten erittämä aine on sellaista joka syö happea vedestä ja siksi ne voivat kuolla hapenpuutteeseen. Nuo nuolimonnit ovat muutenkin kyllä vähän herkän kalan maineessa silloin kun allas ei ole vielä ihan biologisessa tasapainossa. Ja tosiaan samaan pussin monnisten kanssa ei saa laittaa muita lajeja. Palautetta vaan rohkeasti kauppaan ja vaatimaan hyvitystä kuolleista kaloista [;)] .
MYYDÄÄN LEHTIKALOJA JA 80x50x50 eli 200 L KULTAKEHYSAKVAARIO
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

tricolour kirjoitti:Olikohan nyt niin että monniset ovat immuuneja omalle myrkylleen vai pitääkö jokainen monninen pakata erikseen, eli yksin yhteen pussiin?

Tuli oikosulku :roll: .
Vaikuttaisivat olevan lajikohtaisesti immuuneja, eli parvi kuparimonnisia tulee ihan kivasti juttuun samassa pussissa, mutta pakatessa kuparimonniset ja helmimonniset samaan, voi jompi kumpi laji tai Murphyn lain jyllätessä molemmat heittää henkensä.

OT, hurjan näköisiä pusseja joskus tullut purettua. Suoraan kaukomailta tulleet monniset ovat stressanneet vetensä rasvattoman maidon oloiseksi liemeksi 8O . Ei tulisi mieleenkään kaataa moista altaaseen.
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
Mari Kurki
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6450
Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, HAS

Viesti Kirjoittaja Mari Kurki »

jartzu65 kirjoitti:Tietämättömät kauppiaat ei välttämättä tiedä ihan kaikkea.
:D Kiitos päivän piristyksestä jartzu! Saanhan tehdä tästä sigun itselleni, saanhan? :mrgreen:
Itse asiaan: Jos ottojen kanssa samassa pussissa on ollut monnisia, niin niiden kuolinsyy on aika yksiselitteisesti monnisten stressiaineiden aiheuttama happikato. Lähtökohtaisesti kaupassa pitäisi pakata aina vain yhtä lajia yhteen pussiin. Valita liikkeeseen, ja vaadi hyvitys.
Tunnin matka ei ole kaloille pitkä. Muistetaanhan että ne samat kalaset eivät sikiä Vantaanjoessa, vaan tulevat meille tänne koto-Suomeen kaukoidästä tahikka Amerikasta (etelä- tai keski), jolloin matka-aika voi olla yli kaksi vuorokautta. Olenpa kuullut sellaistakin, että eräs kotomainen tukku toimittaa liikkeille ns. eurokalaa, joka reissaa rekalla Tsekeistä viikon verran ja päätyy sitten suoraan vähittäismyyjien altaisiin myyntiin.
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
Tessu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 18:54, 02.12.2007

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Kiitokset näistä vastauksista.Täytynee käydä antamassa palautetta liikkeessä.
ZamY
Senior Member
Senior Member
Viestit: 881
Liittynyt: 10:26, 24.08.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vantaa

Re:

Viesti Kirjoittaja ZamY »

tricolour kirjoitti:Olikohan nyt niin että monniset ovat immuuneja omalle myrkylleen vai pitääkö jokainen monninen pakata erikseen, eli yksin yhteen pussiin?

Tuli oikosulku :roll: .
Anteeksi, vaikka keskustelu onkin jo jieman vanhempi, niin pitää sanoa että itselleni on aina monniset pakattu samaan pussiin, onko se väärin?
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

ZamY kirjoitti:itselleni on aina monniset pakattu samaan pussiin, onko se väärin?
Monniset voi pakata samaan pussiin lajitoveriensa kanssa, ei muiden lajisten monnisten eikä muiden kalojenkaan kanssa. Monnisia ei siis tarvitse pakata kala/pussi periaatteella.
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
crisse_83
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4720
Liittynyt: 04:42, 17.04.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kullaa, altaita vielä Harjavallassa
Viesti:

Re: Missä meni vikaan?

Viesti Kirjoittaja crisse_83 »

Minkään lajisten monnisten kanssa ei mitään muista lajeja, eli ei esim. monnisia ja tetroja samaan, tuon monnisten erittämän myrkyn takia. Suositeltavaa on myös tuon myrkyn takia pakata erilajiset monniset omiin pusseihinsa, eli esim. kuparimonniset omaansa ja punamonniset omaansa. Oikein pitkissä kuljetuksissa kannattaa myös saman lajin sisällä miettiä jonkin verran kuinka monta yksilöä per pussi laitetaan. Varovaisuus kannattaa, kyseessä ovat kumminkin elävät eläimet. [;)]
Ketuttaa kuin pikkuoravaa pakkasella. Käpy on jäässä, hammas katki ja oksakin niin himskatin liukas. (Siistitty versio.)
ZamY
Senior Member
Senior Member
Viestit: 881
Liittynyt: 10:26, 24.08.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vantaa

Re: Missä meni vikaan?

Viesti Kirjoittaja ZamY »

crisse_83 kirjoitti:Minkään lajisten monnisten kanssa ei mitään muista lajeja, eli ei esim. monnisia ja tetroja samaan, tuon monnisten erittämän myrkyn takia. Suositeltavaa on myös tuon myrkyn takia pakata erilajiset monniset omiin pusseihinsa, eli esim. kuparimonniset omaansa ja punamonniset omaansa. Oikein pitkissä kuljetuksissa kannattaa myös saman lajin sisällä miettiä jonkin verran kuinka monta yksilöä per pussi laitetaan. Varovaisuus kannattaa, kyseessä ovat kumminkin elävät eläimet. [;)]
Ai,,, No onko sitten väärin pakata partis ja miekkalehti samaan pussiin jossa n.7d vettä?
crisse_83
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4720
Liittynyt: 04:42, 17.04.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kullaa, altaita vielä Harjavallassa
Viesti:

Re: Missä meni vikaan?

Viesti Kirjoittaja crisse_83 »

Riippuu pitkälti pussin ja miekkalehden koosta, mutta ehkäpä tärkeimmäksi osatekijäksi nousee tässä se seikka ovatko ne samasta altaasta? Myyntitapahtuma ja kuljetus on muutenkin kaloille stressaavaa, ja jos ne siinä samassa vielä altistetaan niille oudolle bakteerikannalle, lisäämällä eri altaista perisin olevia yksilöitä/artikkeleita samaan pussiin, on siinä mielestäni katastrofin ainekset valmiiksi kootuna. Varsinkin kun huomioidaan, että kaloilla on vielä edessään uusi koti ja siellä erilainen bakteerikanta.
En muutoinkaan ymmärrä miksi kasvi tulisi laittaa kalan kanssa samaan pussiin, koska se vie sieltä turhaan tilaa, eikä tarvitse edes vettä kuljetuksen ajaksi...
Ketuttaa kuin pikkuoravaa pakkasella. Käpy on jäässä, hammas katki ja oksakin niin himskatin liukas. (Siistitty versio.)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”