
Aloitetaan stoori alusta : Ostin viime syyskuussa muistaakseni 1 kauniin crowntail uroksen ja 3 naarasta sen kumppaniksi -valkoisen jolla vihreät evät, valkoisen jolla punaiset evät ja tumman violetin. Yksi "naaraista" (punaeväinen) alkoi marraskuun tienoilla käyttäytyä todella uhkaavasti ja agressiivisesti, ärhenteli peilille mutta jätti uroksen rauhaan. Pistin merkille myös, että yhtäkkiä evät oli alkaneet kasvaa hieman.. Lähdin viikonlopuksi reissuun, ja lauantaina äitini soittaa että se tyttö repii urosta. Käskin tunkemaan sen muoviseen pakasterasiaan pinnalle kellumaan ja näin tapahtui. Maanantaina kävin palauttamassa kalan, ja sain tilalle uuden : valkoisen pinkeillä evillä.
Noo, kaikki meni hyvin, kunnes joulukuussa tumman lila neiti ja vihreäeväinen ottivat jonkinlaista matsia (myöhemmin ajatellen, olisiko voinut olla kututouhua, who knows..) ja seuraavana päivänä vihreäeväinen sai surmansa lilan neidin toimesta.




Kyllä on nyt potuttanut niin paljon, että 50% ostamistani naaraista on ollut uroksia. Ja päädyin siihen, että tähän taloon ei akkoja enää hankita, tai jos hankitaan niin ne hankitaan kokeneelta harrastajalta, eikä liikkeestä.

![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
Onko muille tapahtunu yhtä kettumaisia ostoksia, ja minkälaisin seurauksin?
Huvittaa vaan ajatella, että parhaimmillaan mulla oli siis tietämättäni 3 úrosta altaassa.
![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
Edit: Lisätty välimerkit hymiöiden eteen.
-YlläpitoHymiöt ovat tarkoitettu selventämään tekstiäsi, eivätkä siis ole vaihtoehto välimerkeille.