Akvaarion (240 l) merkki on täälläkin "parjattu" Wromak. Hankimme sen oikeastaan siitä syystä, että se oli sopivan kokoinen valitsemaamme paikkaan ja "paketin" pystyi ostamaan suht. läheltä.
Pakettiin kuului Resun-sisäsuodatin, Resun-lämmitin, lämpömittari, haavi ja koko joukko erilaisia aineita ja kalanruokaa. Hinta koko paketille oli mielestäni kohtuullinen, 300 e paikkeilla. Lisäksi ostin liikkeestä akvaariosoraa (kun ei myyjä huomannut kertoa, että monnisille tarvittaisiin hiekkapohja...), isohkon suokannon ja muutaman kasvin.
Tämän muutaman kuukauden kuluessa olen jo "tuunannut" tuota pakettia miltei toisella 300 eurolla
- heti ekalla kypsytysviikolla sora vaihdettiin Optiroc-hiekkapuhallushiekkaan (sora maksoi 25 e säkki, hiekka paikallisessa rautakaupassa vähän yli 5 e säkki
- Resun-suodattimen tilalla pöhisee nyt Fluval 4-sisäsuodatin
- lämpömittarin vaihdoin sellaiseen, jonka lukemista mieskin saa selvää
- loisteputket on vaihdettu 30-wattisiin Sun-Glo ja Aqua-Glo -putkiin (alkuperäisissä luki Iris - valo on näissä uusissa ihan eri värinen)
Eli alkuperäisestä on jäljellä enää lasit, kansi ja lämmitin. Uusi lämmitin ja ulkosuodatin ovat seuraaviksi hankintalistalla. Noihin kysynkin neuvojanne :
- suunnitelmissa(ni) on hankkia Fluval 4-sisäsuodattimen lisäksi Eheim 2028-ulkosuodatin. Miltä kuulostaa tuohon akvaarion kokoon nähden ? Olenko ymmärtänyt oikein, että varsinaisen suodatuksen hoitaa tuo ulkosuodatin, sisäsuodatin on enemmänkin roskien kerääjä ja virtauksen tekijä ? (täytyy jotenkin pystyä perustelemaan miehelle, miksi TAAS täytyy investoida suodattimeen...)
- mikä olisi tuohon akvaarioomme hyvä ja riittävän tehokas lämmitin ? Pärjääkö yhdellä vai pitäisikö olla kaksi ? Jostain syystä en tuohon Resuniin kauheasti luota...
- onko jotain muuta vielä, mitä pitäisi hankkia/uudistaa ? Sitä olen miettinyt, että riittääkö kaloilla happi...
- vesi on toissapäiväisen vedenvaihdon jäljiltä edelleen sameaa ja roskaista. Mikä auttaisi ?
Kasveja on paljon ja ne voivat ainakin toistaiseksi hyvin.
Kalasto tällä hetkellä :
- 11 x marmoritapparakala (oli 12, yksi kuoli)
- 10 x pandamonninen
- 7 x leväbarbi
- 2 x partamonni
Myöhemmin tarkoitus hankkia esim. kardinaalitetraparvi tai jotain muuta värikästä. Hyviä ehdotuksia otetaan vastaan ! Lämpötila on 25 astetta, PH 7.
Kiitos jos jaksoit lukea tänne asti ja tuplakiitos, jos vielä vastaatkin



