Vesi vihertyy (oli: apuuva!!)

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Miiru1000
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 14:18, 24.10.2007

Vesi vihertyy (oli: apuuva!!)

Viesti Kirjoittaja Miiru1000 »

Nyt menee hrmot [}:)] akvaarioni toimii vesiarvojen perusteella mutta kasvit ei jaksa kasvaa ja vesi alkaa vihertämään tosi nopeesti. Altaan koko on 350l ja vaihdan kerran viikossa 1/3 osaa vettä.
Kaloja minulla on aikasta vähän eli kaksi lehtikalaa ja keltabarbeja on 9 kpl ja monni. Ruokin aikasta vähän.
Ok no tietysti veden värjäytymiseen voi osin vaikuttaa että aurinko paistaa aikasin aamulla akvaan.
Mutta missähän mahtaa olla vika?? Mulla on eheimin ulkosuodatin ja lämmitin. Pohjassa on englannin jokisoraa n.10cm Valoina on kaksi loisteputkea. Ja vetenä kaupungin johtovettä. Siinäkö vika?? Äitilläni sama vika eli vesi menee nopeesti vihreäksi. Ja sielä ei aurinko paista akvaan. Neuvoja kaivataan tai kohta muutan akvan säilytysastiaksi. :|
HomerXVI
Senior Member
Senior Member
Viestit: 597
Liittynyt: 20:19, 04.01.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja HomerXVI »

Suora auringonvalo,ainaki aiheuttaa vihersameutta.
sani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2417
Liittynyt: 09:43, 23.01.2003
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja sani »

Vihersamennuksesta löytyy paljonkin juttuja haulla. Tärkeää on estää auringonvalo, välttää liikaruokintaa ja fosfaattipitoisia ruokia (surviainen, katkarapupelletti jne.) ja pitää valaistusaika normaalina (10-12 h) tai sitä lyhyempänä (8-10 h). Voi myös hommata uv-suodattimen joka tappaa samennuksen aiheuttajat elikkäs vaikka "Aquael unifilter uv". Itsekin tilasin sellaisen niin ei tarvitse siirtää akvaariota kevätauringon alkaessa paistaa... missään suorassa paahteessa se ei ole mutta riittävän valoisassa jotta keijulevät tykkää [}:)]
YasuSi
Starting Member
Starting Member
Viestit: 27
Liittynyt: 15:42, 30.09.2007

Viesti Kirjoittaja YasuSi »

Entäs vaihtoehto tämä; meillä olohuone on sen verran valoisa, että olen päätynyt suojaamaan akvan 2 reunaa (1 pääty ilman) valoa läpipäästämättömällä kankaalla eli pimennysverholla. Kangas ei todellakaan päästä yhtn valoa lapi. Aamulla paikoilleen ja töiden jälkeen pois. Kangas kiinnitetään akvaan muutamalla tarranauhan pätkällä. Jo on halapaa ja heleppoa.

ps. pimeäähän akvassa ei tietenkään ole, vaan valot ovat yhdellä tauolla päivittäin päällä 10-11h.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”