Tiikerinuoliaisilla tummia pilkkuja

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
Kalabaliikki
Starting Member
Starting Member
Viestit: 3
Liittynyt: 09:12, 11.05.2008

Tiikerinuoliaisilla tummia pilkkuja

Viesti Kirjoittaja Kalabaliikki »

Hei! Osaisikohan joku neuvoa tässä, eli mitä mahtavat olla tummat pilkut, joita tikruillamme on ennen kaikkea evissä mutta vähän myös muualla, ja mitä niille voisi tehdä? Tikrut on hankittu aika isoina (n. 10 cm) ja ne ovat olleet koko ajan aika arkoja, niin ettei niitä ole oikein päässyt läheltä seuraamaan, jos noita pilkkuja oli jo alunperinkin. Väritykseltään tikrut ovat olleet aika hailakoita, mutta ruoka niille kyllä maistuu, enkä muuta vikaa ole huomannut. Muissa akvaariokaloissamme en ole havainnut vikoja, mitä ne nyt tekevät sellaisia aika pitkiä kakkoja, niin että saattaisiko niillä olla suolistoloisia. Myös kalat aika ajoin hieraisevat itseään pohjahiekkaan. En itse vastaa akvaarion hoidosta, akvaristimme mukaan vesiarvot ovat olleet kunnossa.
Helinä79
Senior Member
Senior Member
Viestit: 769
Liittynyt: 20:32, 05.12.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Merilappi

Re: Tiikerinuoliaisilla tummia pilkkuja

Viesti Kirjoittaja Helinä79 »

Meilläkin on tuota kummallista pilkullisuutta havaittu, mutta raitapaidat vaikuttavat muuten ihan terveiltä. Pilkullisuus tuntuu vaihtelevan mielialan mukaan, esim. kun valot laitetaan päälle ja kalat ovat arkoja, ne ovat väriltään vaaleampia ja evien tummat pilkut ovat esillä. Kun ne rauhoittuvat ja tummuvat, pilkut häviävät. Myös silloin, kun tikrut muuttivat meille, ne olivat arkoja, vaaleita ja pilkullisia. Isoin noista tuntuu olevan useammin ja enemmän täplikäs, kuin pienemmät.
Onko muilla tällaisia kokemuksia?
Sitä luulisi kysymysten jossain vaiheessa loppuvan kesken, mutta totta on, että mitä enemmän saa tietää, sitä enemmän osaa kysyä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”