Tulihan Irlannissa vietettyä kesä 2000... kuutisen viikkoa kiertelin kavereiden kanssa rinkat selässä.
Dublinissa vietin yhteensä lähes kaksi viikkoa, sitten maan halki länteen suuntana Galway, sitten käynti Connemaran alueella, ja siitä etelään... Mm. Dinglen niemimaa, Ring of Kerry, Killarney ja Baltimore etelärannikolla kuuluivat reitin varrelle.
Vähiten pidin
Corkista, paras kaupunki oli Kilkenny. Ihana linna ja pieni idyllinen paikka.
Nähtävää on paljon, ja historiaa ihan toisella tavalla kuin Suomessa. Suurimman vaikutuksen tekivät sellaiset nähtävyydet kuin Cliffs of Moher, Newgrange ja Dun Laoghaire.
Newgrange on vanhempi hautarakennelma kuin Egyptin pyramidit! Moherin kalliot ovat myös aivan uskomattomat... Kannattaa olla oikeasti varovainen jos sinne menee, aitoja ei juuri ole ja pudotus huima.
Irlanti jotenkin hiipi vaivihkaa sydämeen, ei kertaheitolla ah ja oh, vaan vähitellen. Uudelleen on päästävä, paljon tuli nähtyä upeita paikkoja jotka mielelläni näkisin uudelleen, ja paljon on vielä uutta nähtävää. Esim. pohjoisosat jäivät tällä kertaa väliin, tosin varsinainen Pohjois-Irlanti ei minua kiinnosta.
Rajallinen budjetti haittasi shoppailua
![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
enkä silloin ollut vielä hurahtanut akvaariomaailmaan, joten alan liikkeitä en osaa suositella.
Dublin on kiva kaupunki, josta varmaan löytyy kalojakin...
Suosittelen Irlantia kyllä, toisaalla nummet ja kivikot, toisaalla upeat hiekkarannat jopa... Osa sydämestä taisi jäädä tälle vihreälle saarelle.
