Taisto-poika on kovasti innostunut kuplapesiä rakentamaan. Kaveri kyyhöttää omassa nurkassa ja yrittää houkutella sinne tyttöjä, jotka eivät veijarista hirveän kiinnostuneita ole olleet. Poika ei kuitenkaan aja heitä takaa juurikaan, vaan on todella leppoisa verrattuna aiempiin taistoihini.
Nämä tytöt (3kpl) ovat valinneet omat reviirinsä akvaariosta, joita he puolustavat "kynsin hampain". Levittelevät toisilleen poskiaan ja ajavat pois jos toinen tulee liian lähelle. Näin yhden tytön puhaltavan itsekkin kuplia "omaan" pesäänsä. Siis taisto-poika on jostain syystä valinnut tehdä jokaiselle tytölle omansa + sen yhden itselleen jota hän vartioi ja yrtittää tyttöä houkutella.
Onko tämä aivan normaalia toimintaa? En ole ennen moiseen törmännyt...siis luin kyllä Betta-kirjasta, että naaraskin voi puhaltaa kuplia ja työstää sitä kuin koiras, mutta tavallista tämä ei sen opuksen mukaan ollut. Ja entäs nyt sitten nämä kaikkien omat pesät?
