Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Mika Sandell
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2027
Liittynyt: 16:20, 06.04.2009
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Viesti Kirjoittaja Mika Sandell »

Kaikille varmaan tuttu aihe, saman poikueen poikaset kasvaa eri nopeudella.

Vajaa 4 kuukautta sitten, eräänä aamuna, akvan laseista löytyi mustaselkämonnisten (Corydoras metae) mätimunia. Päätin kokeilla parven pientä lisäämistä, ja siirsin verkkohäkkiin 7 mätimunaa. Yksi ei suostunut kehittymään, 6 kuoriutui mutta kahdesta poikasesta ei havaintoa, neljä siis alkoi liikkumaan.

Ajattelin että noin pienessä poikueessa ei voi häkin koko tai ruokinta olla mitenkään kasvua rajoittava tekijä, ja kaikki kasvaisivat samaa tahtia. Vaan kuinkas kävikään, kaikki kyllä liikkuivat reippaasti, mutta yksi kasvoi alusta alkaen muita hitaammin.

Seitsemän viikon ikäisinä poikasten maailma muuttui, tuli aika siirtyä aikuisten joukkoon. Siinä vaiheessa kolme oli jo aikuisia minikoossa, silmämääräisesti n.12 mm pitkiä. Yksi oli pituudeltaan 2/3 muista, ja selvästi matalamman mallinen sekä väritykseltään vielä pykälää jäljessä.

Aluksi piilottelivat, mutta viikon sisällä, yksi kerrallaan kolme alkoi liikkua pitkin akvaa valoisaankin aikaan. Neljäs oli valinnut poimupatsulin piilopaikakseen, eikä sieltä suostunut pois tulemaan. Lähes puolitoista kuukautta piilotteli ennen esille uskaltautumista, ja kasvu oli koko ajan lähes olematonta.

Nyt, kohta neljän kuukauden ikäisinä suurin on noin 2,5 cm pitkä, kaksi seuraavaakin pari senttisiä, mutta yllätykseksi rääpäle on saanut jonkin ihme kasvupyrähdyksen, ja hädintuskin erottuu kahdesta pienemmästä.

Kaksi asiaa ihmetyttää:
-alun hidas kasvu, kun ruokaa ja tilaa oli, eikä keskinäisistä agressioista havaintoa
-muita nopeampi kasvu, kun alkoi liikkumaan

Kenelläkään vastaavia kokemuksia?
28.1.2012 asti MHS

CorydoradinaeFinland
Retuliini
Member
Member
Viestit: 359
Liittynyt: 20:54, 05.01.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Siuntio

Re: Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Viesti Kirjoittaja Retuliini »

Olen huomannut muidenkin lajien kalanpoikasten kanssa samaa. Vaikka niillä olisi samat kasvu-olosuhteet, niin aina löytyy joku(t), jotka kehittyvät hitaammin. Kyllä niistä kasvaa ihan normikokoisia, mutta kestää aikansa. Minulla on tällä hetkellä monnisaltaassa ehkä 3-4 poikueen poikaset aikuisten seurana, enkä enää osaa erottaa niitä pienimpiä. Siellä ne porskuttavat muiden mukana tyytyväisinä. Taistelukalojen kanssa olen ottanut joskus tehokasvatukseen pienimmät poikaset, mutta eivät ne kasva sen nopeammin. Ne mitkä taistelukaloista kehittyvät hitaimmin, jäävät suosiolla aina kotiin (kun niiden elinikä on muutenkin niin lyhyt).
Miksi tehdä samat virheet uudelleen,
kun voi tehdä kymmeniä uusia.
http://kuvablogi.com/blog/5383/1/
http://kuvablogi.com/blog/5383/24/ (myynnissä olevaa tavaraa)
bj
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2426
Liittynyt: 06:44, 27.12.2006
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Paikkakunta: Turku

Re: Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Viesti Kirjoittaja bj »

MHS kirjoitti: Aluksi piilottelivat, mutta viikon sisällä, yksi kerrallaan kolme alkoi liikkua pitkin akvaa valoisaankin aikaan. Neljäs oli valinnut poimupatsulin piilopaikakseen, eikä sieltä suostunut pois tulemaan. Lähes puolitoista kuukautta piilotteli ennen esille uskaltautumista, ja kasvu oli koko ajan lähes olematonta.
Tästä tulee mieleen mun ruutumonniset, joissa kaksi tälläista piilottelevaa, toinen menehtyikin aika pienenä. Silloin jo pohdiskelin luonteen vaikutusta kasvuun ravinnon saamisen merkeissä. Kun ei tuo jäljelle jäänyt uskaltanut tulla ruoka-aikaankaan pois piilostaan, vähitellen juuri ja juuri tuli kannon alusen etureunaan. Yritin kyllä täsmäruokkia sitä välillä muutaman kerran siihen reunaan, että jos siitä lähtis tulemaan ulos, mutten enempää :cry: . Kun, onhan se niin, että jos luonto ei jotain poikasta ole tarkoittanut eläjäksi, nii mennä se saa. Luonto karsii heikot pois jatkamasta sukua ja kyllä se on lajin säilymisen kannalta hyvä asia ja sitä pitää ihmisen kunnioittaa.

Sitähän ei tiedä sitten, lähtikö se pimeällä ulos kolostaan. Mulla alkuun akvassa hiekkaa vain toisessa päädyssä. Kun poikaset oli yli kuukauden ikäisiä, laitoin hiekkaa koko pohjalle. Ja kas, tämän hiekkapohjan päällä tuo ujompi lähti päivässä parissa liikkeelle ja oleskeli kuten muutkin poikaset ihan missäpäin vaan. Eipä sitten sitä enää kauaa muista erottanutkaan.

Muutoinkin tuota luonnepuolta olen mietiskellyt yleisesti poikasten/nuorten kasvua seuratessa, kun niitä kokoeroja on jonkin verran ihan reippaasti liikkuvillakin. Mahtanee kaloissakin olla eri luonteisia syömäreitä, toinen on ahne pikku possu, joka syö kaiken ja toinen taas nirsompi jne. Samoin luonteeltaan rohkeampi on ehkä ensimmäisenä ja viimeisenä apajilla ja röyhkeänä rohmuaa paljon... Noita koiria kasvattaneena; niillä koetaan, että liikaruokinta aiheuttaa liian nopeaa kasvua (isoilla koirilla luuston kasvuhäiriöt vaarana). Kyllähän saatu ravinnon määrä vaikuttaa kasvunopeuteen kaloillakin.

Toinen ravintoon liittyvä seikka voipi olla kaloillakin, on erilainen ruuan hyväksikäyttö. Koirilla kumminkin (ja vissiin ihmsilläkin), yksilöillä on erilainen kyky käyttää ravinto. Tämä mun nykyinen narttu (koira) on kaikista liikkuvaisin ja energisin mulla olleista koirista, samalla se on kaikista pieniruokaisin, mikä on aika jännä asia. Kantanarttuni taasen oli hirmu ruuankulutuksessa, eikä se lihonut ihan helpolla.
SaksanpaimenKoira - kotisivut http://www.kamuteams.fi, kalajuttuja http://www.kamuteams.fi/Akvaariokalat.html
Mika Sandell
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2027
Liittynyt: 16:20, 06.04.2009
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Re: Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Viesti Kirjoittaja Mika Sandell »

Luonnossahan tuo kasvaminen on tavallaan kilpailua hengissä pysymiseksi, rohkein saa eniten ruokaa, ja kasvaa nopeammin, jolloin on nopeammin liian iso syötäväksi, mutta liian rohkea voi joutua syödyksi jo alkuvaiheessa.
28.1.2012 asti MHS

CorydoradinaeFinland
valiolyyli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 16:09, 26.07.2009
Akvaarioseurat: OAS

Re: Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Viesti Kirjoittaja valiolyyli »

Mun helmimonnisilla on kans suuria koko eroja. Puhutaan senteistä. Kaikki ovat samasta poikueesta, mitä ei heti tulisi ajatelleeksi. Isommat on ruoka-aikaan heti odottelemassa tablettia siellä, mihin ne yleensä tiputan. Eivätkä ne palkää partamonnia, joka omii tabletteja, vaan tunkevat apajalle. Pienemmätkään eivät piilottele, mutta ne eivät tule heti syömään. Kaikki monniset ovat terveitä ja vilkkaita, toisilla vain on kovempi nälkä ;)
bj
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2426
Liittynyt: 06:44, 27.12.2006
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Paikkakunta: Turku

Re: Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Viesti Kirjoittaja bj »

Juu, kyllä ne terveitä on varmasti, kasvunopeus vain on hitaampaa.
SaksanpaimenKoira - kotisivut http://www.kamuteams.fi, kalajuttuja http://www.kamuteams.fi/Akvaariokalat.html
valiolyyli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 16:09, 26.07.2009
Akvaarioseurat: OAS

Re: Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Viesti Kirjoittaja valiolyyli »

Toiset on ajoissa "ruokapöydässä".
Camron
Member
Member
Viestit: 295
Liittynyt: 21:52, 05.06.2007
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Viesti Kirjoittaja Camron »

Mulla on myös suuria eroja kuparimonnisten poikasilla. Tänään erotin ensimmäistä kertaa suurimmalla poikasella viikset. Tämä on muuten huomattavasti vaaleampi kuin muut yksilöt, mikäköhän mahtaa olla syynä? Muilla niitä ei ole vielä, mutta kyllä oli upeat pienet vaaleat viikset :) Nuo poikaset on suunnilleen sentin mittaisia, mutta kokoeroja on varmasti jo tässä vaiheessa jopa muutamia millejä. Mielestäni kaikki paitsi yksi ovat aina ruoka-aikaan paikalla. Kun tuo yksi on ollut yleensä lähellä poikasverkon pintaa. Se onkin niistä kaikista pienin.
Harrastus tauolla
Mika Sandell
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2027
Liittynyt: 16:20, 06.04.2009
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Re: Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Viesti Kirjoittaja Mika Sandell »

Enää en eroita kolmea pienintä toisistaan, paitsi kun ovat vieretysten, mitä ei tapahdu kovin usein. Nyt sattui yksi niistä olemaan sopivasti liikkumatta ja vieläpä kehyksissä valmiina, pakko oli kuva ottaa.
http://www.aijaa.com/v.php?i=4658236.jpg
28.1.2012 asti MHS

CorydoradinaeFinland
Deicide
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5126
Liittynyt: 15:59, 27.02.2008
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Ii

Re: Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Viesti Kirjoittaja Deicide »

Corydoras metaet tekivät minullekkin yllätyksen tänään. Samassa altaassa aiemmin kutenut C.similis. En tiedä mihin, ja milloin metaet ovat kuteneet, mutta tänään äkkäsin altaasta 3kpl. reilun sentin mittaista C.metaen poikasta. Ovat varmaankin jo reilusti yli kuukauden ikäisiä, sillä kuvioinnista kalan tuntee jo selvästi mustaseläksi.
Altaassa litroja 128 lämpö noin 26c ja pH kuuden pinnassa. Runsaasti kasvillisuutta, kantoja, sekä kalat pääsevät vielä taustan taakse piiloon. Vedenvaihdot kerran viikossa on olleet reiluja, sillä olen kudettanut noita similiksiä samassa altaassa. Reilua surviaisen syöttöä pari päivää ennen veden vaihtoa. Kutua, tai poikasia en ole, enkä aiokkaan laittaa erilliseen altaaseen. Ulkosuodattimen imupäässä on tukko mattosuodatin mattoa(piilossa taustan takana), mikä on ilmeisesti varmistanut poikasien ravinnon saannin
Miten voit syödä kalapuikkoja, sekä harrastaa puikkokaloja?
Mika Sandell
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2027
Liittynyt: 16:20, 06.04.2009
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Re: Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Viesti Kirjoittaja Mika Sandell »

Matto, kerätessään pintaan kaikenlaista pieneliöstöä, on hyvä "ruokapöytä" poikasille. Ja isossa vesimäärässä olot helpompi pitää tasaisina.

Voisi tuo väritys ja koko viitata kudun tapahtuneen johonkin 1,5-2 kk välille, tosin pelkkä arvaus, kasvuun vaikuttaa monet tekijät.
28.1.2012 asti MHS

CorydoradinaeFinland
Deicide
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5126
Liittynyt: 15:59, 27.02.2008
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Ii

Re: Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Viesti Kirjoittaja Deicide »

Juu varmaan lähempänä kahta kuukautta, kuin yhtä, sillä aivan minikokoisia kopioita aikuisista ovat. Mittasin pH:n ja se näytti 5.8. Aika vähän. C.W.:llä näytti spawninglogissa pH 7.4 ja lämpötila 22c. Sopeutuvainen kalanen. :mrgreen:
Miten voit syödä kalapuikkoja, sekä harrastaa puikkokaloja?
Mika Sandell
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2027
Liittynyt: 16:20, 06.04.2009
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Re: Monnispoikueen erilainen kasvunopeus

Viesti Kirjoittaja Mika Sandell »

On ne sopeutuvaisia. Meillä pH on 7-7,2 ja KH 2-3. Pitkään olivat 25-26 asteessa, ja kutemista tapahtui harvakseltaan. Kesällä muuttivat 23-24 asteiseen, jossa on nyt ehtinyt olla viikon totuttelu kylmään kauteen (21-22 astetta, jatkossa asteen pari vähemmän ja muutama kuukausi vuodessa), ja kutemista tapahtuu selvästi enemmän. Aluksi monta kertaa viikossa, tällä hetkellä pari kertaa viikossa.

Tuon otsikon poikueen tilanteesta sellainen päivitys, että kudusta nyt noin 5 kk, ja suurin on noin 3,5 cm pitkä ja kolme muuta noin kolme senttisiä. Ja hyvin tuntuu elämä maistuvan, kovia ovat touhuamaan.
28.1.2012 asti MHS

CorydoradinaeFinland
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”