Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.
Minkäslainen on akvaariokauppatilanne Salossa siis? Tuolta täällä olevasta listasta katselin, että siellä olisi kaksi liikettä, mutta ovatko ne "suositeltavia" akvaariokauppaturistille ja onko siellä vielä joitain muita? Petpointtia oli kehuttu jossain vanhemmassa Turku-ketjussa, mutta mikä on tilanne tällä hetkellä siellä päin? Lähinnä kasveja olisi ostoslistalla varmaankin, jos nyt shoppailusta innostun.
Petpointissa on näin pienen kaupungin mittakaavassa mielestäni erittäin hyvä valikoima, ja palvelu on loistavaa. Altaat ja kalat näyttävät myös paljon paremmilta kuin toisessa, mutta toisesta ei ole kun katselijan kokemukset, itse asioin juuri petpointissa. Kasvit ovat kuitenkin yleensä ihan sitä perus kamaa, joskus on mukavia yllätyksiä joukossa. Tilaamalla olen saanut kaiken mitä tarvitsen mutta se ei satunnaista turisti shoppailijaa paljoa auta.
Tämän perheen kokoonpano on 720L+300L+120L+115L vettä olohuoneessa, neljä koiraa, kaksi kissaa, Kaksi lasta ja isäntä
Vihdosta viimein tuli Salossa akvaarioturisteiltua. Petpointissa poikkesin, mutta olin harmillisen pikaisella aikataululla, että en kovin hyvin ehtinyt kauppaan tutustua. Yleisvaikutelma oli kyllä hyvä. Akvaariot olivat siistejä ja erilaisia tarvikkeitakin tuntui olevan paljon saatavilla. Kirjoviiripystöt yllättivät positiivisesti kalavalikoimassa.. Tosin miinusta tulee siitä, että piikkisilmät olivat matokaloja... Kasvivalikoimaan en ehtinyt perehtyä ollenkaan, mutta erillisiä kasvialtaita taisi olla useampikin, jos nyt en ihan väärin muista. Täytyy kyllä joskus poiketa uudestaa siellä, kun on enemmän aikaa, varsinkin niitä kasveja täytyy tutkailla joskus kaikessa rauhassa.
Tänään tuli PetPointissa käytyä ja oikein kivannäköinen liike. Suosittelen tätä positiivisesti yllättävää liikettä. Palvelevat kyllä harrastajat kaloista hevosiin ja kaikki karvaiset siltä väliltä.
Kala-altaat olivat pääosin aika pieniä, mutta siistejä ja terveen näköisiä kaloja kivalla valikoimalla löytyi. Erilliset kasvialtaat ovat aina plussaa.
Uutuus tuotteet löytyivät, hintataso aika normaalitasolla ja asiantuntemustakin löytyi henkilökunnalta.
Hirveesti eivät tällaista meriharrastajaa pystyneet palvelemaan, mutta tämäkin aika ymmärrettävää. T5-loisteputkia (tietynlaisia) ja karkeaa korallihiekka/murskaa olisin voinut tarvita, mutta jäivät saamatta tällä kertaa. Katkapellettejä O.S.I:lta ja keraamista suodatusmateriaalia tuli ostettua.
Mikäs on nykyään Salossa tilanne? Onko siellä muualla nykyään kaloja kuin PetPointissa? Kun http://www.lemmikkimaailma.fi/ näemmä pisti pillit pussiin Salossa ennen kuin siellä ehdin käväistä...