Eheim classic 2217

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
monniomistaja
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1695
Liittynyt: 21:07, 20.12.2004
Paikkakunta: Helsinki

Eheim classic 2217

Viesti Kirjoittaja monniomistaja »

Harkitsen tämän suodattimen ostamista mutta korien puuttuminen hieman arvelluttaa. Eli voiko pitää suodatusmassat vain päällekkäin, eli vaahtomuovi sitten keraamiset putket ja vielä turvetta pussissa? Onnistuuko näin vai millainen järjestys tässä suodattimessa on? Materiaalit? Onko hiljainen vai äänekäs suodatin?
Latte
Starting Member
Starting Member
Viestit: 21
Liittynyt: 13:50, 04.08.2009
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tornio

Re: Eheim classic 2217

Viesti Kirjoittaja Latte »

Itelläni juurikin samanlainen vempain. Tyytyväinen olen ollut ja mielestäni on hiljainen ainakin verrattuna muihin kuulemiini suodattimiin (käyttöönoton yhteydessä pitää melua, mutta kuuluu asiaan). Muusta en tiedä. (sori puutteellinen vastaus)
Substral
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1394
Liittynyt: 17:24, 21.12.2008
Paikkakunta: Helsinki

Re: Eheim classic 2217

Viesti Kirjoittaja Substral »

Täällä 2215 ilman koreja. Laitoin pohjalle vaahtomuovia, päälle kevytsoraa, ja ylimmäksi n. 12 cm vaahtomuovia. Hyvin toimii, ei ongelmia pesussakaan.. Vaahtomuovi pois, kaadan sorat ämpäriin jossa huuhtaisen kevyesti. Sitten alimmainen vaahtomuovi pesuun ja kaikki takaisin. En näe mitään erikoisempaa syytä laittaa noita keraamisia putkia tuonne, massat ovat liejun peitossa koko mitaltaan joka tapauksessa.. Putkethan lähinnä sekoittavat vettä, jotta joka paikkaan menee virtauksia. Pussin olen ostanut ja kokeillut. Totesin ettei tässä suodattimessa auta tarpeeksi. Sitten jos laittaa putket ja taikapallerot, niin sitten tuo pussitus pitää materiaalit kivasti järjestyksessä ja huuhtominen muistuttaa korillisia ulkosuodattimia.

Ainahan sinne voi tunkea pelkää vaahtomuovia. Liejun kertyessä se on ihan yhtä hyvä biologinen suodatin kuin taikapallotkin.
Eiköhän tämä ollut tässä..
veeruska
Junior Member
Junior Member
Viestit: 75
Liittynyt: 14:17, 20.06.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Jkl

Re: Eheim classic 2217

Viesti Kirjoittaja veeruska »

Mulla on sellasessa pussukassa ne keraamiset putket ja sen päällä vielä jotain toista "soraa" omassa pussukassaan. Alla ja päällä vaahtomuovi ja/tai vanu. Hyvin on hiljanen laite.
monniomistaja
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1695
Liittynyt: 21:07, 20.12.2004
Paikkakunta: Helsinki

Re: Eheim classic 2217

Viesti Kirjoittaja monniomistaja »

Ostin käytettynä Eheim 2217 suodattimen ja siihen pitäisi varmaan uusia putket ja letkut, tietääkö joku mistä niitä saa tai jos tilaa Saksasta niin millä nimellä? Saako siihen sellainen käynnistyspumppu systeemi ja onko se kovin kallis?
Nniina+++
Senior Member
Senior Member
Viestit: 821
Liittynyt: 14:17, 10.11.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Eheim classic 2217

Viesti Kirjoittaja Nniina+++ »

Puutarhaletkusta saa näppärästi uudet letkut, kattoo vaan oikean kokoista, ainakin k-raudassa myydään ihan metritavarana ja ainakin viittä eri kokoista. Mulla on joka suodattimessa keraamisia putkia ja biopalloja(sukkahousupussukassa) ja sit päällimmäisenä vaahtomuovilätty, paitti tossa isoimmassa laavakivimursketta joka ainakin on vaikuttanu tehokkaalta vaikka eka tuntui kummalliselta kaataa soraa suodattimeen(siinä on korit).
Lyhyt muisti takaa hyvän omantunnon
320 l NPT-allas
Substral
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1394
Liittynyt: 17:24, 21.12.2008
Paikkakunta: Helsinki

Re: Eheim classic 2217

Viesti Kirjoittaja Substral »

monniomistaja kirjoitti:Ostin käytettynä Eheim 2217 suodattimen ja siihen pitäisi varmaan uusia putket ja letkut, tietääkö joku mistä niitä saa tai jos tilaa Saksasta niin millä nimellä? Saako siihen sellainen käynnistyspumppu systeemi ja onko se kovin kallis?
Lainataan Tulipyrstön verkkokaupasta tekstiä: "Letkujen halkaisija 12/16 mm (paine) ja 16/22 mm (imu)" Eli tuollaisia letkuja tarvitset. Puutarhaliikkeet myyvät ja hinta on noin euron metri, yleensä. Läpinäkyvä taitaa maksaa hieman enemmän kuin tuollainen vihreä kuituvahvisteinen perusletku. Itsellä on tuota vihreää läpinäkymätöntä. Turha maksaa turhasta. Suihkuputkeksi käy joko Eheimin omat 12mm paksut mallit, joiden tuotetiedoissa kyllä sanotaan että sopii myös 2217 suodattimeen.. Vaihtoehto on 12mm sähkökaapelien asennusputki, joita saa puoli-ilmaiseksi rautakaupoista/biltemoista yms. Väri on rumempi kermanvalkoinen ja reiät joutuu poraamaan tai veistelemään itse, mutta saapahan koko altaan mittaisen suihkuputken, jolla saa mukavasti veden kiertämään koko altaassa!

Käynnistyspumppua tuohon saa tuskin mitenkään kiinni, mutta eipä se sitä tarvikaan.. Tuplahanoilla kikkailemalla saa kyllä veden virtaamaan ilman imeskelyä tai pumppailua.
Eiköhän tämä ollut tässä..
-riff-
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1299
Liittynyt: 18:04, 15.05.2005
Akvaarioseurat: TAS, HAS, Ciklidistit
Paikkakunta: Tampere

Re: Eheim classic 2217

Viesti Kirjoittaja -riff- »

monniomistaja kirjoitti:Ostin käytettynä Eheim 2217 suodattimen ja siihen pitäisi varmaan uusia putket ja letkut, tietääkö joku mistä niitä saa tai jos tilaa Saksasta niin millä nimellä?
Miksi putket pitäisi uusia? Jos niissä on levää, harjaus tai viimeistään tunnin parin upotus kloritella terästettyyn veteen poistaa levät. Jos mukana ei tullut mitään putkia, tarvit 16/22 imuputken, 12/16 ylimenoputken ja 16/22 sihdin. Suihkuputkea ei välttämättä tarvita. Tuliko mukana tuplahanat? Jos ei, ne kannattaa hankkia, helpottavat hoitoa huomattavasti.

Minä en muutaman euron säästön takia alkaisi puutarhaletkuja suodattimeen virittelemään, vaan ostaisin Eheimin omat letkut. Varsinkaan jos ei tarvitse muutamaa metriä pidempiä pätkiä.
JJVi
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2990
Liittynyt: 16:57, 15.12.2001
Paikkakunta: Oulu /OAS

Re: Eheim classic 2217

Viesti Kirjoittaja JJVi »

Nniina+++ kirjoitti:Puutarhaletkusta saa näppärästi uudet letkut, kattoo vaan oikean kokoista, ainakin k-raudassa myydään ihan metritavarana ja ainakin viittä eri kokoista. Mulla on joka suodattimessa keraamisia putkia ja biopalloja(sukkahousupussukassa) ja sit päällimmäisenä vaahtomuovilätty, paitti tossa isoimmassa laavakivimursketta joka ainakin on vaikuttanu tehokkaalta vaikka eka tuntui kummalliselta kaataa soraa suodattimeen(siinä on korit).
Jos käyttää jotain muita letkuja kuin "oikeita", kannattaa katsoa että ne mutterit kiristävät ne oikeasti paikalleen. Jopa minä joka yleensä laitan aina jos mahdollista muita kuin ylihinnoiteltuja akvaariotarvikkeita, ostin kiltisti oikeat letkut koska läpinäkyvän metriletkun seinämänpaksuus oli niin paljon pienempi ettei se kiristynyt kunnolla paikalleen...varsinkaan sitten vanhana kun ne olivat kovettuneet. Tuo letku on kuitenkin aikas halpaa.

Toinen asia on tarviiko niitä edes vaihtaa, 80-luvun lopun 2017:ssa on vieläkin alkuperäiset letkut...
/jari
monniomistaja
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1695
Liittynyt: 21:07, 20.12.2004
Paikkakunta: Helsinki

Re: Eheim classic 2217

Viesti Kirjoittaja monniomistaja »

Siis kloriilla? Eikö ole haitallista? Niissä on tummaa levää sisäpuolella ja epäilen että se voi olla aika sitkeässä ja hankala poistaa. Mistä Eheimin omat letkut saa? Saksasta? Millä nimellä? Olen etsinyt netissä mutten ole vielä löytänyt. Hanat on.
Substral
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1394
Liittynyt: 17:24, 21.12.2008
Paikkakunta: Helsinki

Re: Eheim classic 2217

Viesti Kirjoittaja Substral »

Tuossapa noita, kaikenlaisia lisävarusteita Eheimin vehkeisiin. Vihreää letkua valkealla Eheim-logolla :)

http://www.akvaarioon.fi/epages/TP.sf/f ... Tarvikkeet
Eiköhän tämä ollut tässä..
-riff-
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1299
Liittynyt: 18:04, 15.05.2005
Akvaarioseurat: TAS, HAS, Ciklidistit
Paikkakunta: Tampere

Re: Eheim classic 2217

Viesti Kirjoittaja -riff- »

monniomistaja kirjoitti:Siis kloriilla? Eikö ole haitallista? Niissä on tummaa levää sisäpuolella ja epäilen että se voi olla aika sitkeässä ja hankala poistaa. Mistä Eheimin omat letkut saa? Saksasta? Millä nimellä? Olen etsinyt netissä mutten ole vielä löytänyt. Hanat on.
Siis ihan tavallisella kloritella, mitä saa muutaman euron hintaan joka marketista. Pari-kolme desiä ainetta ämpäriin ja vettä niin paljon että putket on kokonaan veden peitossa. Muutaman tunnin päästä kaikki levät irtoo takuuvarmasti kevyesti harjaamalla tai jopa vain huuhtomalla. Lopuksi kunnon huuhtelu ja käsittely vedenparannusaineella ja homma on valmis. Eikä ole vaarallista millekään elukalle, kunhan vaan muistaa huuhdella osat lopuksi.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”