Tuli tällainen kysymys mieleen, kun katselin nuita ulkosuodattimia ja pähkäilin että mikä olisi sopiva koko omaan tankkiin, voiko suodatin olla liian tehokas? Ja mitä seurauksia moisesta voi olla?
Mikä on ihannekkoko suodattimelle? Vähintään koko akvaarion vesimäärän suodattaminen tunnissa vai? Ja mikä on enimmäistehokkuus?
Varmasti ennenkin kyselty, mutta jotenkin haulla en bongannut aiempaa keskustelua, tai sitten en vain osaa.
Voiko suodatin olla liian tehokas?
Valvoja: Moderaattorit
Voiko suodatin olla liian tehokas?
"Se mikä ei tapa se vahvistaa"
-
- Advanced Member
- Viestit: 1067
- Liittynyt: 23:30, 21.09.2008
- Akvaarioseurat: TAS
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Tampere
- Viesti:
Re: Voiko suodatin olla liian tehokas?
Sitä varsinaista suodatustilavuutta ei voi olla liikaa, mutta virtausta voi. Pienessä tankissa reilumman kokoinen suodatin voi kyllä aiheuttaa aika pyöritystä, mutta sitäkin virtausta voi jakaa niillä suodattimien mukana tulevilla rei'itetyillä suihkuputkilla.
-
- Elite Member
- Viestit: 5126
- Liittynyt: 15:59, 27.02.2008
- Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Ii
Re: Voiko suodatin olla liian tehokas?
Kolme kertaa altaan vesimäärä suodattimien läpi tunnissa. Tuota voi kyllä pitää aika miniminä. Useimmissa altaissani kierrot on kymmenen paremmalla puolella.Vähintään koko akvaarion vesimäärän suodattaminen tunnissa vai?
Miten voit syödä kalapuikkoja, sekä harrastaa puikkokaloja?
Re: Voiko suodatin olla liian tehokas?
Jos ajattelee kasvien hiilen käytön kannalta, voimakkaampi suodatus ajaa hiiltä vedestä pois tehokkaammin kuin hidas..
Onnenlinnun kotiorsi on vain heikko heinänkorsi, mutta silti ihanasti laulu kuuluu pilviin asti.