Nitraattikuormitus ja tubi?

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
viimatar
Junior Member
Junior Member
Viestit: 68
Liittynyt: 15:49, 16.12.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turku

Nitraattikuormitus ja tubi?

Viesti Kirjoittaja viimatar »

Altaastani kupsahtelee kaloja kiihtyvällä tahdilla... Viimeksi pari viikkoa sitten kuoli seeprakala, sitä ennen tulievän poikanen ja nyt pari leväbarbin pienikokoista poikasta näyttää kärsivän tubin aiheuttamasta laihtumisesta ja vääntymisestä, joten niiden kuolema (lopetus luultavasti) lienee vain ajan kysymys.

Vesiarvojenkin kanssa on ollut lieviä ongelmia, nitraatit ovat jatkuvasti 25-50 välillä eivätkä laske edes vedenvaihdosta. Osittain vika lienee talon käyttövedessä, joka tulee Turun vesijohtoverkosta, koska nitraatteja on siinäkin 10-15 mg/l. Nitriittejä vedessä ei ole tainnut muistaakseni koskaan olla havaittavia määriä. Luultavasti pohjahiekassa on jotain mätää (pardon the pun). Sen lisäksi hiekassa on korallihiekkaa seassa (sain hiekat käytettynä toiselta harrastajalta), joten kovuus on hiukan keskimääräistä suurempi (noin 7 dH) ja pH:ta on pakko laskea ketapangilla ja kannoilla (tällä hetkellä noin 7 tienoilla, mikä lienee ihan hyvä nykyiselle kalastolle). KH on noin 6. Hiekka menee vaihtoon seuraavasta tilistä, koska olen kyllästynyt sen aiheuttamiin kovuusongelmiin ja sen sekavaan koostumukseen. Luultavasti vaihdan sen hienompaan (tällä hetkellä yhdistelmä on typerästi soraa ja hiekkaa sekaisin, kun en aloittelijana tajunnut niiden tukkivan toisensa melko pian), todennäköisesti hiekkapuhallushiekkaan (Biltema?).

Altaan tilavuus on 128 l ja vaihdan vedestä noin 20-30 l 6-7 päivän välein. Altaassa on kaksi suodatinta, joiden tehon pitäisi ylittää altaan tarve (niiden merkit ovat historian hämärissä, edellisen omistajan peruja nimittäin). Kasveja on altaassa melko paljon, mutta niitä pitäisi lisätä ja lannoittaakin enemmän. Tällä hetkellä valaistus ei vaan riitä ihan tarpeeksi, mutta hiekanvaihdon yhteydessä altaalle tulee myös uusi, tehokkaampi valaisin. Altaan lämpötila oli alun alkaen noin +26 astetta, mutta olen laskenut sitä hiljakseen +23 asteeseen molempien rihmakalojen menehdyttyä muutaman kuukauden välein - korkeampaa lämpötilaa muut lajit eivät tarvitse.

Altaan kalasto on tällä hetkellä vajaantunut alkuperäisestä. Jäljellä on yksi poikaskokoinen tulievä (hyvinvoiva ja rauhallinen, pituus tällä hetkellä noin 7 cm), neljä poikaskokoista leväbarbia joista kaksi ilmeisesti sairastaa tubia (laihtuneet sairaalloisesti viime viikkoina) ja joutunen lopettamaan ne kohta. Niiden pituus vaihtelee 5 ja 7 cm välillä. Lisäksi altaassa on kolme piikkisilmää (kaksi siamin- ja yksi noki-), joilla ei ole oireita, yksi sewellia, jota kokeilin altaan olosuhteisiin (en halunnut hankkia koko parvea ennen kuin näin, miten se pärjää, laji on kallis...) sekä alunperin 15 rubiiniseepraa ja 15 tavallista seeprakalaa. Seeproja on hankala laskea, mutta niistä on hävinnyt muutama, jotka muutaman päivän näyttivät huonovointisilta. Lisäksi olen muutaman kerran nähnyt käyristyneen selvästi tubista kärsivän seepran, joka kuitenkin joko piilottelee tai on kuollut enkä löydä sitä vedenvaihdon yhteydessäkään. Parvi on kuitenkin pienentynyt jonkin verran, ehkä viidellä tai kuudella kalalla ja tavalliset seeprat näyttävät kärsivän enemmän kuin rubiinit. Suodattimet tarkastan vettä vaihtaessa, eikä niissä ole kuolleita kaloja. Luultavasti leväbarbit ovat tehneet vainajista selvää jälkeä lukuunottamatta toista rihmaa, jonka lopetin itse...

Kuinkahan paljon rasitusta altaan kalat kärsivät noin summittaisesti edullisissa vesiarvoissa, jotka kuitenkin kallistuvat huonompaan päin? Kuormittaako hiekanvaihto kuinka paljon lisää (kuinka monen kalan voin odottaa kupsahtavan siinä sivussa muutaman viikon viiveellä)? Ruokin Seran GVG-mixillä, jota akvaariokauppiaani suositteli ja se kelpaa kaloille hyvin. Poistan vedenvaihdon yhteydessä kuolleen lehtiaineksen ja olen yhden illan ruokkimatta, joten senkään ei pitäisi kuormittaa vesiarvoja. Suodattimet eivät ole tukossa, joten mistä ihmeestä kalojen huonokuntoisuus ja kupsahtelu voi johtua ja miksi nitraatit ovat jatkuvasti koholla? Vaikuttaako veden kovuus asiaan noin paljon?

Niin ja muoks: altaassa on runsaasti kierteisiä, mutta ei muita kotiloita kuin satunnaisia kuoriutujia, jotka katoavat parempiin suihin hyvin nopeasti. Pitäisikö kierteisten määrää vähentää? Kuinka paljon kierteisiä on ns. "normaalia"?
Aallonpohjan jälkeen uusi allas 240 l ja teema pysyy Kaakkois-Aasiana edelleen.
R_R
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1463
Liittynyt: 19:36, 27.05.2009

Re: Nitraattikuormitus ja tubi?

Viesti Kirjoittaja R_R »

Kokeilehan vedenvaihtoja 4 päivän välein 50 litraa, uskoisin sillä nitraatin vähenevän.
Tuukkis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1519
Liittynyt: 20:45, 24.06.2003
Akvaarioseurat: Ciklidistit
Paikkakunta: Espoo

Re: Nitraattikuormitus ja tubi?

Viesti Kirjoittaja Tuukkis »

Tuo 25-50 mg/ltr nitraattia ei ole vielä mikään hälyttävä lukema jos kumminkin menee yli 50 mg: n pitää vaihtaa osa altaan vedestä 30%-50%.
In numbers of ten the power is in one.
sakosa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 690
Liittynyt: 11:42, 07.02.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Nitraattikuormitus ja tubi?

Viesti Kirjoittaja sakosa »

Vaihda vain se hiekka. Se on kuitenkin pienempi rasite kuin liian korkea kovuus. Tarkkana pitää olla sen jälkeen ammoniakin ja nitriitin suhteen, koska akteerikantaa häviää todella paljon vanhan pohjan mukana. Älä putsaa suodattimia hetkeen ennen ja jälkeen hiekanvaihdon. Seuraile nitriittiä ja pH:ta myös.

Seeprat on herkkiä tubille ja voi olla, ettet saa enää tautia pysäytettyä vaikka tekisit kaikkesi. Älä hanki enää uusia kaloja tähän altaaseen ja lopeta sairaat kalat ennen kuin ne itse ehtivät kuolla. Silloin muut eivät pääse niitä mussuttamaan ja hankkimaan kaikki bakteerit itseensä.

Tässä tulee hieman kimurantti tilanne eteen. Nimittäin altaasi ei ole läheskään tarpeeksi iso tulievälle saati sitten leväbarbeille. Leviksille pitäisi olla vähintään 500l. Tulievälle pitäisi olla sellainen 300l ja se on lisäksi aika tyranni muita kaloja kohtaan, etenkin samanmallisia kaloja, koska pitää niitä kilpailijoinaan. Näitä saa olla akvaariossa vain yksi. Kalasi saattaa antaa kyytiä muillekin lajeille kasvaessaan ja stressaantuessaa liian pienessä altaassa. Et kuitenkaan oikein voi kaloja myydäkään, jos ne kerran sairastelevat.

Nitraatteja voit koittaa pienentää myös lisäämällä nopeakasvuisia kasveja kuten vaikkapa vesiruttoa tai pistiaa. Hanki myös muita ruokia kuin se yksi, vaikka se olisikin laadukasta. Saavat kalasetkin vähän vaihtelua. Suosittelen myös vaihtamaan vettä kaksi kertaa viikossa kuten jo tuolla aiemmin mainittiinkin. Hyvä hoito on nyt kaikein a ja o.
Anniquu_
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1333
Liittynyt: 16:07, 28.03.2009
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala

Re: Nitraattikuormitus ja tubi?

Viesti Kirjoittaja Anniquu_ »

Mihinkään hyödylliseen en nyt ota kantaa :roll: , mutta eikai mene nyt tulievä ja tulipystö sekaisin keskenään? Tulievää voisi pitää jopa porukalla jos niitä on kohtuulinen parvi. Silloin niiden pitäisi "jakaa agressionsa" monen kesken, niin silloin jokun yksittäisen kalan ei ole niin suurta vaaraa joutua kiusatuksi. Ja tulievän ei pitäisi olla muutenkaan niin äkäinen kuin tulipyrstön. Ja lähden nyt saivartelulinjalle, mutta olisikos levikselle tärkeämpi ole se pituus (miel. väh. 150 cm) kuin ne litrat. [;)] Esim 80 *80* 80 cm on jo yli 500 litraa. :mrgreen: Mutta tosiaan, tulevaisuusessa kannattaa jo esteettisitä syistä miettiä isompaa pönttöä. :)

Kierteisten määrästä ajattelisin, että niiden määrä on "itse päätettävissä". Sitten kun tuntuu omaan silmää, että niitä on liikaa, niin sitten alkaa niitä vähentämään. Tälläisellä näkemyksellä ainakin itse toimin.
sakosa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 690
Liittynyt: 11:42, 07.02.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Nitraattikuormitus ja tubi?

Viesti Kirjoittaja sakosa »

Joo, ihan oikeassa olet, että akvan pituus on tärkeämpi kuin ne litrat, mutta näin yksinkertaistaen laitoin. :)

Tulieva on kait vähän lempeämpi kuin tulipyrstö, mutta en silti pitäisi kuin yhtä ja litroja reilusti enenmmän, vaikka omia kokemuksia kyseisistä lajeistä ei olekaan. 15cm jötikkä pikkualtaassa ei ole kenenkään mielestä varmaan kalaystävällinen ratkaisu. :(
Anniquu_
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1333
Liittynyt: 16:07, 28.03.2009
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala

Re: Nitraattikuormitus ja tubi?

Viesti Kirjoittaja Anniquu_ »

Ei, eikä hoitajan silmää hivelevä näky... Olisikohan sillekin jo ulkonäkösyístä se metri viiskyt hyvä. (( vrt. http://www.aqua-web.fi/forum/viewtopic.php?f=7&t=157708 ))
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”