Veden sameus

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
risunainen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 11
Liittynyt: 09:38, 19.08.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Iisalmi

Veden sameus

Viesti Kirjoittaja risunainen »

Hei!! osaisiko kukaan neuvoa miksi akvaarion vesi meni vihertävän sameksi vedenvaihdon jälkeen? Ikinä ennen ei tälläistä ole tapahtunut. Aina ollut kirkas vesi.
Kalat voi hyvin. Akvaario on 600L ja siellä on mattosuodatin. Vaihdan vedestä aina noin puolet kerrallaan, 1-2 vkon välein. Laitan aina hieman kasvilannoitetta, aqua dur plussaa ja JBL:n biotopolia.
Altaassa uiskentelee oskari, 2 papukaija-ahventa, 4 verkkonuolijaa, 5 partamonnia ja 2 leväbarbia. Pidän kaloille paastopäivän kerranviikossa.
mistä tälläinen vedensamentuminen voipi johtua ja miten siitä pääsee eroon? On jo uudestaan koitettu vaihtaa vettä mutta ei sameus mee mihkään!
Vesiarvoja mitattu myös jo niillä liuskoilla ja ihan nekin oli ok minusta. Eräs tuttu sanoi että tää vois liittyä jotenkii bakteereihin!??

olisin kiitollinen jo joku ossais minua neuvoo.
akva 600L ja siellä Oskari "olematon" ja papukaija-ahvenat elelee mm. partamonnien kera :)
D_A_D
Member
Member
Viestit: 360
Liittynyt: 20:26, 27.11.2009
Akvaarioseurat: Tampereen akvaarioseura
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja D_A_D »

Voisi johtua yksisoluisista kelluvista levistä. Liikaa nitraattia tai fosfaatteja, jota on usein kaivovedessä.
Kokeile vaihtaa vettä n. 30% päivittäin ja pitää valot pois. Myöskään kasviravinnetta ei kannata lisätä hetkeen.
sakosa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 690
Liittynyt: 11:42, 07.02.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja sakosa »

Lannoitteen laitto hyödyttää enemmän kasveja kuin leviä, koska levät tulevat toimeen vähemmällä ravinteilla. Eli lannoittaa voit ihan normaalisti.

Teitko jotain radikaalia samaan aikaan vedenvaihdon kanssa? Jos esim. pesit suodattimen liian tehokkaasti/kuumalla/tms. niin bakteeritoiminta voi häiriintyä.
risunainen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 11
Liittynyt: 09:38, 19.08.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Iisalmi

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja risunainen »

Niin ei sen kummenpaa tehty vedenvaihdossa silloin kuin että imettiin lapolla likaa pois mattosuodattimesta... siis normaalinpohjan lappoamisen lisäksi. Veden sameus vaihdellut nyt vihertävästä harmaaseen. Joku tuossa neuvoi että valot pois viikoksi ja ei saa ruokkia kaloja sinä aikana. minä en PYSTYNYT pitämään 3 päivää pidempään ruokkimatta niitä.
Akvaario on ollu toiminnassa noin puolivuotta. Pohjalla on hiekkapuhallushiekka. Ruokin kaloja normaalisti kerran tai 2 päivässä. Paastopäivä kerran viikossa. Haittaako se sameus kaloja? Ei ainakaan näytä että haittaisi. Minua tosin haittaa ja isäntää.
Saas nähä saako tuota millään konstilla poijes. Mukava olis. Teen mitä vaan :)
akva 600L ja siellä Oskari "olematon" ja papukaija-ahvenat elelee mm. partamonnien kera :)
sakosa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 690
Liittynyt: 11:42, 07.02.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja sakosa »

Keijulevä eli vihersamennus ei haittaa kaloja. Toinen samennus on bakteerisamennus, joka voi massiivisena johtaa kalojen hapenpuutteeseen. Molemmista ongelmista löytyy rutkasti ketjuja täältä aw:sta. Hakua kantsii käyttää. Tsemppiä kokeiluihin! :)
risunainen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 11
Liittynyt: 09:38, 19.08.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Iisalmi

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja risunainen »

Joo ei kai se muu auta kun alkaa katsemaan ja ettimään lisäneuvoja.
Nyt nimittäin on kokeiltu sellasta ainetta jota ostettiin ihan agrimarketista, yhessä keskustelussa sitä neuvoivat. nimittäin "green water treatment"iä. Ja ei mitään apua! Laitoin vielä varulta pikkusen ohjeen yli. Mutta nyt on akvaario pimennetty ja koitetaan olla ruokkimatta. Hapetin tohottaa siinä, ettei ainakaan pitäis tulla hapenpuutetta ja kasviakin on paljon... Ja ulkosuodatin laitettiin toveriksi puhdistamaan vettä. sen mattosuodattimen lisäksi.
Mutta jospa se tästä-- Aina niin kirkas allas nyt ihan kamalan näköinen. :frown:
akva 600L ja siellä Oskari "olematon" ja papukaija-ahvenat elelee mm. partamonnien kera :)
satuuk
Junior Member
Junior Member
Viestit: 80
Liittynyt: 09:25, 05.02.2008
Paikkakunta: Pietarsaari

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja satuuk »

Hei just meinasin kysyä tosta suodatuksesta. Hyvä kun laitoit sen ulkosuodattimen lisäksi puhdistamaan vettä. Kasveista tulee paljon töhnää suodattimiin. Anna olla nyt vähän aikaa rauhassa pitäis kyllä aika nopeesti ruveta kirkastumaan vesi. Mattosuodattimista mulla ei oo kokemusta, mutta olen ymmärtänyt että nekin voivat tukkeentua. Viisaammat varmaan osaa niitten suhteen neuvoa paremmin.
risunainen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 11
Liittynyt: 09:38, 19.08.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Iisalmi

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja risunainen »

Vesi on kirkastunut! Jippii! Se pimennys auttoi :) Ihmeellistä on akvaarioharrastus.
akva 600L ja siellä Oskari "olematon" ja papukaija-ahvenat elelee mm. partamonnien kera :)
Akvahessu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 2
Liittynyt: 21:04, 24.02.2010
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja Akvahessu »

Moi,

Tässä vähän kokemuksia omasta 350l akvastani (Eheim 2226 ja Eheim 2252, loisteputket 4*36W=144W 10h päivässä).

Akva ollut käytössä noin 1/2v, kaloja 4 ottoa ja 5 tiikeribarbia eli alhainen kuormitus. Kasveina 2 miekkakasvia, vallisnerioita, vedensuosikkeja ja liuskavesisaniaisia.

Jossain vaiheesa akvaan tuli sinileväongelma, ilmeisesti liikaruokinnan seurauksena (käytin silloin tosin myös nestemäistä lannoitetta). Selvisin siitä kovalla putsaamisella ja sitten hetken näytti menevän hyvin. Jossain vaiheessa tuli kuitenkin vihersamennus. Pimensin akvaarion totaalisesti 4.5 vuorokaudeksi ja pidin samalla ruokintatauon. Ja kas samennus oli poissa.

Lopetin lannoituksen. Seuraavaksi erityisesti miekkakasvin lehdet alkoivat kuolla. Laitoin pohjahiekkaan lannoitetabletteja (murto-osan suosituksen määrästä), koska en halunnut enää nestemäistä lannoitusta käyttää. Sitten tuli taas vihersamennus, ehkä noin kuukausi edellisen samennuksen jälkeen. Tuntuu vaikealta uskoa että tuo kevyt lannoitus pohjahiekkaan (ihan pohjalasiin kiinni) olisi siihen syynä.

Ei huvittaisi pimennellä kerran kuukaudessa.. Tässä täytyy olla joku systemaattinen virhe mutta en tiedä mikä se voisi olla. Ehkä joku osaisi komentoida?

Noita barbeja ruokin lastuilla pari kertaa päivässä. Annan ruokaa tarkkuustoimituksena pari satsia per ateria niin ettei yhtään lastua jää syömättä.
Otot eivät saa erikseen ruokaa vaan napostelevat levää kasveilta ja laseista. Missään ei ole ollut näkyvää levää sitten sinileväinvaasion, lukuunottamatta tätä samennusta siis.

Vesiarvot ennen vedenvaihtoa:

NO3 0
NO2 0
Gh 25 ppm
Cl 0.5 ppm
KH 80 ppm
pH 7.0

Mittaukset tehty liuskatestillä, joten lienevät lähinnä suuntaa antavia.

Vedenvaihto 50% kerran viikossa.
Vedenparannusaine Easy Life ja CO2 Easy Carbo annosteluohjeen mukaisesti.
24C.

Kalastoa on tarkoitus lisätä niin että tiikeribarbeja on kunnon parvi (esim 10) ja lisäksi 5 leväbarbia. Olen vaan odottanut että saan akvan ensin stabiiliksi ja sitä tässä odotellaan vieläkin...

Todennäköisin syy kai täytyy olla liikaruokinta vieläkin. Mikä mielestänne olisi sopiva määrä per tiikeribarbi per päivä, mitataan vaikka 5mm*5mm lastunpaloina?
Onko tiodennäköistä että samennus ei poistu ilman uutta pimennystä (ei niin hyvä kasveille) vaikka ruokinta olisikin jatkossa tasapainossa?

Tekisi mieli sanoa että auttakaa aloittelijaa, mutta kun minulla oli aiemmin usean vuoden ajan 130l akva ja homa tuntui helpolta kuin heinänteko silloin (ja iso akva on vielä helpompi hoitaa kuin pieni eikös juu?).

Kiitos mahdollisista kommenteista ja hauskaa viikonloppua,

t. Hessu
Mika Sandell
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2027
Liittynyt: 16:20, 06.04.2009
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja Mika Sandell »

Akvahessu kirjoitti:Kalastoa on tarkoitus lisätä niin että tiikeribarbeja on kunnon parvi (esim 10) ja lisäksi 5 leväbarbia. Olen vaan odottanut että saan akvan ensin stabiiliksi ja sitä tässä odotellaan vieläkin...
Itse lähtisin kalaostoksille, se työllä ja tuskalla saavutettu tasapaino järkkyy kuitenkin kun hankit lisää kaloja sitten aikanaan. Nyt sinulla ei ole ketään syömässä pohjalle vajoavaa ruokaa. Lisää kaloja saa aikaiseksi lisää kuormitusta, jolloin altaan bakteerikanta kehittyy ja nitraattia kertyy veteen. Samoin hiilidioksidia tulee hiukan lisää. Näistä seuraa kasvien parempi ravinteiden käyttö, ne kun käyttävät hyödykseen valoa, hiilaria ja eri ravinteita vain vähiten tarjolla olevan mukaan, nyt todennäköisesti valomäärästä osa menee levien kasvuun.

Hauskaa viikonloppua sinullekin.
28.1.2012 asti MHS

CorydoradinaeFinland
risunainen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 11
Liittynyt: 09:38, 19.08.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Iisalmi

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja risunainen »

äärrhhh!!!

ja vesi on taas vihreetä kuin suohaudassa!
monta päivää pidettiin pytty pimeänä ja ee annettua ruokaakaan. JA EDELLEEN IHAN SAMANLAINEN! minusta alkaa tuntua että siinä mattosuodattimessa on se vika. Silloin kun aikoinaan oli ulkosuodatin niin ei mitään tälläsiä ongelmia ollunna. Alkaa kypsyttää koko akvaarioharrastus kohta.

Pitäiskö sitä jokapäiväistä vedenvaihtoo alkaa kokeilmaan? ja jos pitää niin kuinka pitkään sitä pitää tehä? toivottavasti ei viikkosotalla, alkaa muuten vesilasku hirvittämään melkolailla.

Olisin kiitollinen joistakin neuvoista!!
akva 600L ja siellä Oskari "olematon" ja papukaija-ahvenat elelee mm. partamonnien kera :)
Fisutar10
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6209
Liittynyt: 20:10, 25.01.2011
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja Fisutar10 »

Ehkä jossain on kirjoitettukin aiemmin, mutta säie on jo pitkä.... Onko sinulla hiilarilevitintä? Joskus tehovalaistus tarvitsee hiilarilevitintä. CO2-pitoisuuden voi katsoa taulokosta (KH ja PH -suhde, hieman eri asteikko kh:lla kuin käytit...). Itselläni auttoi hiilidioksidilevitin. En luonnonvalo? Pääseekö sitä akvaasi?

Ostin varmuudeksi 36W UVC-sterilisaattorin pahan päivän varalle. Sillä kun vetäisee veden läpi muutaman tunnin, niin alkaa jo näkyä tulosta. En käytä sitä kuin hätätilanteissa enkä virittänyt sitä ulkosuodattimeeni kiinni vaan laitan sen pörisemään, jos on tarvetta. Huono puoli on, että itse haluan vahtia, ettei mitään vesivahinkoa satu viritelmääni. Mutta jos liittää kiinteästi ja käyttää tarvittaessa UVC:valoa siellä, niin voisi olla ok. Kemikaalit arveluttavat aina. Tuo ei toki poista perimmäistä syytä, mutta on oiva apu.
Akvat: 3x450l, 350l, 240l, 180l, 126l, 2x110 l,64l. Myydään: helmipallo-, sokkelo-, enkeli- ja monte dourado -plekoja, maatiais-, albiino- ja super red -partiksia, hammaskarppeja, Synodontis lucipinnis -ripsimonneja. http://www.fisutar.fi
risunainen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 11
Liittynyt: 09:38, 19.08.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Iisalmi

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja risunainen »

Voe, en tiedä mikä se on sellainen hiilarilevitin! ja mistä sellaisen saa ja mitä maksaa? Luonnon valoa tulee kyllä erittäin vähän, joskus vaan talvella paistaa suoraan kun aurinko matalalla.
Entä tuo UVC sterilisaattori? ei hajuakaan mikä sekään on.

huoh!
akva 600L ja siellä Oskari "olematon" ja papukaija-ahvenat elelee mm. partamonnien kera :)
-tombba-
Member
Member
Viestit: 468
Liittynyt: 21:29, 15.09.2010
Paikkakunta: Helsinki

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja -tombba- »

Mulla herää lähinnä kysymys sen mattosuodattimen riittämisestä tuohon akvaan mikäli ulkosuodattimesta oli apua aikaisemmin. UV suodatin poistaa viher- ja bakteerisamennuksen ja se perustuu uvc säteilyä tuottavaan lamppuun jonka ympäri vesi kiertää. UV-Suodatin taitaa olla se helpoin ja nopein tapa päästä eroon viher ja bakteerisamennuksesta, mutta tuppaavat olemaan hintavia nuo kapistukset.
450L työn alla 63L ja 30L rapula/taistola + 4x kissaa ja koira
Fisutar10
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6209
Liittynyt: 20:10, 25.01.2011
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Veden sameus

Viesti Kirjoittaja Fisutar10 »

Ostin itse UVC-sterilisaattorin hintaan 99 e akvaterrasta, 36 W. Melko pitkä kevyt putki, jonka sisällä uv-lamppu. Vesiputken ja letkun tarvitsee lisäosaksi. Pitelen akuuttitilanteissa päällä. Ei paha hinta, mutta markkinoilta löytyy tosiaan paljon kalliimpiakin, mutta tuo ajanee tarpeeseeni tulevat asia:).
Akvat: 3x450l, 350l, 240l, 180l, 126l, 2x110 l,64l. Myydään: helmipallo-, sokkelo-, enkeli- ja monte dourado -plekoja, maatiais-, albiino- ja super red -partiksia, hammaskarppeja, Synodontis lucipinnis -ripsimonneja. http://www.fisutar.fi
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”