Kaloilla oireita vaikka muille jakaa! Apua!

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
Tsiri
Starting Member
Starting Member
Viestit: 41
Liittynyt: 12:55, 31.01.2010
Paikkakunta: Riihimäki

Kaloilla oireita vaikka muille jakaa! Apua!

Viesti Kirjoittaja Tsiri »

Hei!
Minulle on ilmaantunut liuta ongelmia kalojen kanssa! Tässä hieman oireita:

-Piikkisilmien nahka on repeytynyt mahan alta pois ja sisäelimet näkyvät! Tämä jo kolmas tapaus.
-Yhdellä piikkisilmällä ilmestyi silmien taakse sen pään kokoiset pussit, kuin ilmapallot, vastaavaa en ole ikinä nähnyt.
-Silmät pullistuvat ulos kuopistaan muutamilla kaloilla-osa parantui-osa sai päälle vesipöhönkin ja kuoli.
-Kaksi kirsikkabarbia haalistui hetkessä ja nousi pintaan, kului kaksi tuntia ja kuolivat.
-Valkoisia ankkurimatoja ilmestynyt akvaarioon, lääkitys on tähän mennessä annettu viikon välein neljä kertaa Seran Tremazolilla.
-Vatsat pullottavat kaloilla (Timanttitetrat, verkko- ja kirsikkabarbit)
-Silmät harmaantuvat ja niihin ilmestyy valkoinen puolikuun muotoinen alue, verkkobarbi menetti silmänsä.

Siinä oli kaikki mitä muistan tällä hetkellä. Ongelmat alkoivat kun muutin tähän kämppään, sitä ennen ei mitään ole ollut.Vesijohtoveden olen testannut,ei kuparia,ei klooria. PH 7,5 GH 4 KH 2-3

Akvaarion tiedot:
250litraa, Ph n.7 Gh 3 Kh 2-3, No2 0 No3 10mg/l, Lämpötila 23-25
Vedenvaihto noin kahden viikon välein 40-50%
Kolme sisäsuodatinta. Kaksi niistä tarkoitettu muistaakseni 200 litraiselle akvalle, yksi tarkoitettu 150 litraiselle.
Hieno hiekka, kantoja, oikeita kasveja sekä muovikasveja.

Kalat:
Kääpiöakarat (koiras ja naaras)
Timanttitetrat 8kpl (2k+3n+3poikasta)
Verkkobarbit 5kpl (2k+3n)
Kirsikkabarbit 7kpl (3k+4n)
Keisaritetrat 7kpl (2k+5n)
Miljoonakala koiras (naaras kuoli äskettäin, roikkui pinnassa)
Albiinopartamonni
Piikkisilmiä ~8kpl

Alan olla täysin kyrsiintynyt tilanteeseen! Mitä ihmettä minun pitäisi tehdä?
millia
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5666
Liittynyt: 16:10, 10.11.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Re: Kaloilla oireita vaikka muille jakaa! Apua!

Viesti Kirjoittaja millia »

Joku paha bakteeri varmaan jolle kalat herkistyivät muuton heikentäminä. Tee niin että vaihdat vettä ihan hulluna ensin. Vaikka 3-4 päivänä peräkkäin 50-75% kerralla. Sen jälkeen laitat jotain laajavaikutteista lääkettä 1-2 kuuria peräkkäin. Sitten taas vaihdat hulluna vettä kun on kuurit ohi. Suodatat sitten vielä viikon päivät aktiivihiilen läpi. Sen jälkeen tyydyt normaaliin hoitoon, eli 50% veden vaihtoon kerran viikossa ja sormien pitoon ristissä.
Paavo2006
Senior Member
Senior Member
Viestit: 697
Liittynyt: 15:18, 26.12.2009

Re: Kaloilla oireita vaikka muille jakaa! Apua!

Viesti Kirjoittaja Paavo2006 »

Onko se allas ihan uusi? Ja siis hiekkakin uutta? Voisiko hiekasta olla tullut jotain jäämistöä? Tai altaaseen muuten päässyt jotain myrkyllistä? 8O
KalaKissa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 883
Liittynyt: 13:00, 08.02.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Kaloilla oireita vaikka muille jakaa! Apua!

Viesti Kirjoittaja KalaKissa »

Tuli vaan mieleen. Ostettiin miehen kaa joulun aikaa 63l akva yksityiseltä henkilöltä saatiin sitte hiekka mukaan ja sitte ihmeteltiin miks kalat kuolee vaikka kaiken pitäs olla ok, niin selvis sit myöhemmin et edellinen omistaja oli ostanu jotai Tiimarin koristehiekkaa ja siittä liukes myrkyllisiä aineita [}:)] (oireita oli et kaloilta irtos suomut, silmät sameni ja ne hinkkas kylkiään kokoajan kaikkiin kiviin ja muuhun mitä vaan löysi ) mutta asia korjaantu ko vaihdettiin ihan uuteen hiekkaan, enää ei ole ollut kuoleita kaloja tai esiintyny mitään ongelmaa tos pikku akvassa :)
126l makeanveden allas, asukit : Nannostomus mortenthaleri, Sewellia lineolata, Corydoras paleatus ja partamonni. Merivesiakvaario haaveena.
Tsiri
Starting Member
Starting Member
Viestit: 41
Liittynyt: 12:55, 31.01.2010
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Kaloilla oireita vaikka muille jakaa! Apua!

Viesti Kirjoittaja Tsiri »

Allas on uusi. Ensin siinä oli kolme piikkimonnia ja sama hiekka (Ostettu rautakaupasta, hienointa mitä löytyi, pestessä siitä tuli valtavasti punaista vettä..ok?). Monnien jälkeen akvaario oli sitten ilman kaloja pari kuukautta ja vielä ilman vettä kuukauden, jotta mahdolliset loiset ym kuolisivat. Pesin vielä niin kuumalla vedellä kuin raanasta tuli muutamaan kertaan sen hiekan. Voisiko kuitenkin siinä hiekassa olla jotain? Täytyy soitella varmaankin hiekan valmistajalle ja kysellä mitä hiekassa saattaisi olla.

Muualta en keksi mistä olisi voinut tulla jotain vaarallista kaloille. Kuukauden ajan olen joka torstai laittanut loislääkkeen akvaan ja kuuden tunnin kuluttua vaihtanut akvasta ~80% vedestä (lääkkeen ohjeissa neuvottiin näin).
Ankkurimatoja en ole havainnut enää, mutta muut oireet kyllä ovat tallella.. Koiras akara taistelee juuri hengestään,samoin piikisilmä jonka maha auki, taitaa olla paras kuitenkin vain lopettaa molemmat, vaikkakin akara on sen verran parempaan suuntaan mennyt ,että jaksaa syödä jo vähän.

Ja vielä yksi juttu, muutosta on tosiaan noin vuosi aikaa, nämä kalat ovat olleet akvassa jonkun 8kk, koko sen ajan outoja oireita ja kalakuolemia.

:cry:
snafi
Junior Member
Junior Member
Viestit: 50
Liittynyt: 16:02, 02.02.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Re: Kaloilla oireita vaikka muille jakaa! Apua!

Viesti Kirjoittaja snafi »

No ei kyllä hiekkaa pestessä siitä kuulu irrota "valtavasti punaista vettä" 8O . Kyllä mä ainakin tossa vaiheessa jo epäilisin suuresti voiko mokomaa edes laittaa akvaarioon. Tulee ekana mieleen ruoste...

Jos minä olisin sinä, menisin nätisti Biltemaan, ostaisin pari säkkiä sitä Bilteman hyvää akvaarioon sopivaa hiekkaa ja vaihtaisin kaikki vanhat hiekat pois.
Kalakippo (286l) olkkarissa ja koiranpentu kainalossa.
KalaKissa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 883
Liittynyt: 13:00, 08.02.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Kaloilla oireita vaikka muille jakaa! Apua!

Viesti Kirjoittaja KalaKissa »

Hmm hiekassa voi olla jotain mikä aiheuttaa kaloille ongelmaa mut entäs home asunnossa ? tuli vaan taas mieleen täs vähäaikaa pohdiskeltua et jos asunnossa on jotai hometta joka si leijailee sinne akvaarioveteen, koska jos jo tupakansavu aiheuttaa veteen päästyä kaloille myrkytystilaa niin miks ei sit home jos sitä on ????
Joten kysyn asutko vanhassa kerrostalossa tai millasessa asunnossa asut näin yleisesti kysyen ?
Ja si vie et onko jo ongelma helpottanu vai jatkuuko samana?
126l makeanveden allas, asukit : Nannostomus mortenthaleri, Sewellia lineolata, Corydoras paleatus ja partamonni. Merivesiakvaario haaveena.
Tsiri
Starting Member
Starting Member
Viestit: 41
Liittynyt: 12:55, 31.01.2010
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Kaloilla oireita vaikka muille jakaa! Apua!

Viesti Kirjoittaja Tsiri »

En usko olevan homeesta kyse, sillä talo on uusi, rakennettu 2006 vuonna. voi kökkö ehkä se on se hiekka.. :o Ankkurimatoja en ole enää nähnyt, välillä kyllä hinkkaavat kiduksiaan. Eilen vaihdoin vettä ja kas kummaa löysin piikkisilmän kuolleena, eikä sillä ollut mitään ulkoisia oireita. Sama kala oli vielä aikaisemmin päivällä elossa..
sardiini_85
Member
Member
Viestit: 473
Liittynyt: 10:37, 10.10.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: karkkila

Re: Kaloilla oireita vaikka muille jakaa! Apua!

Viesti Kirjoittaja sardiini_85 »

snafi kirjoitti:No ei kyllä hiekkaa pestessä siitä kuulu irrota "valtavasti punaista vettä" 8O . Kyllä mä ainakin tossa vaiheessa jo epäilisin suuresti voiko mokomaa edes laittaa akvaarioon. Tulee ekana mieleen ruoste...
Jos hiekka on punertavan sävyistä kuten esimerkiksi k-rautakaupoista saatava puhallushiekka niin siitä tulee pestessä "valtavasti punaista vettä" joka johtuu siitä, että hiekkapöly värjää veden.
"Se on makuasia" Sanoi mäyrä, kun muniaan nuoli.
tso
Member
Member
Viestit: 380
Liittynyt: 12:27, 30.10.2008
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Lempäälä city

Re: Kaloilla oireita vaikka muille jakaa! Apua!

Viesti Kirjoittaja tso »

Tsiri kirjoitti:Ongelmat alkoivat kun muutin tähän kämppään, sitä ennen ei mitään ole ollut.Vesijohtoveden olen testannut,ei kuparia,ei klooria.
Alan olla täysin kyrsiintynyt tilanteeseen! Mitä ihmettä minun pitäisi tehdä?
Jos muutit vanhan altaan ja kalaston uuteeen kämppään hyvin todennäköistä on oireiden perusteella, että muutossa on bakteerikanta häiriintynyt ja tullut nitriittimyrkytys, joka nyt niittää tuhoa.

Vahinko on jo tapahtunut, joten tässä vaiheessa sille ei enää voi juuri mitään muuta tehdä kuin lopettaa kärsivät kalat ja kypsytellä allas rauhassa uutta kalastoa varten. Lohdutuksena, et ole ongelmiesi kanssa yksin - altaan muuttaminen ei ole riskitön juttu ja vastaavia tapauksia tulee aquawebissä vastaan muutamia joka vuosi.

(Jos ymmärsin väärin, eli perustit kokonaan uuden altaan, niin sitten pitänee kysyä, että miten kypsyttelit sen?)
Akvaristi vuodesta -77.. välillä (puoli)pakollisia taukoja. Suolaista ja makeaa.
The confidence of amateurs is the envy of professionals.
Tsiri
Starting Member
Starting Member
Viestit: 41
Liittynyt: 12:55, 31.01.2010
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Kaloilla oireita vaikka muille jakaa! Apua!

Viesti Kirjoittaja Tsiri »

Heissan! Vanhan akvan ja kalaston siirsin uuteen kämppään päivan sisällä, oli aika hektistä touhua, kun yritti saada nopeasti akvan toimintaan ja kalat sinne:) eli mitään ei "pesty", ainut mikä muuttui oli tietenkin vesi.

Tällä hetkellä ainut kärsivä kala on kääpiöakara, joka kyllä syö (! :o !), mutta vaikuttaisi siltä kuin sen uimarakko olisi tuhoutunut, sillä se raahautuu evillään pitkin pohjaa, eli ei ui. Parantuuko vai annanko lopetuksen sille?
Muut näyttävät tällä hetkellä suht hyviltä ja ovat kutupuuhissa joka aamu=kirsikkabarbit,timanttitetrat ja keisaritetrat. Jotain hyvää :roll:

Hyvä ettei ollut hiekka, ei paljon huvitaisi alkaa mylläämään akvaa ja vaihtamaan hiekkoja sekä pesemään uusia,huh.
Mika Sandell
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2027
Liittynyt: 16:20, 06.04.2009
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Re: Kaloilla oireita vaikka muille jakaa! Apua!

Viesti Kirjoittaja Mika Sandell »

En usko että muutto on syynä ainakaan nykyisiin oireisiin, siitä on sentään jo vuosi ja akva on ollut sen jälkeen tyhjillään ja kalat hankittu sen jälkeen. Hiekan kuumalla vedellä pesu on tappanut kyllä bakteerikannan, joten oletko jossain vaiheessa tehnyt kypsytyksen?
28.1.2012 asti MHS

CorydoradinaeFinland
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”