Veden vaihto kesken kypsytyksen?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
pipana
Starting Member
Starting Member
Viestit: 23
Liittynyt: 22:03, 22.05.2010
Sukupuoli: Nainen

Veden vaihto kesken kypsytyksen?

Viesti Kirjoittaja pipana »

Lukemat ovat pH 7, nitriitti, nitraatti ja ammonium kaikki reilusti yli asteikon, pitäisikö tässä välissä vaihtaa vettä?
R_R
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1463
Liittynyt: 19:36, 27.05.2009

Re: Veden vaihto kesken kypsytyksen?

Viesti Kirjoittaja R_R »

Ei! Jos ei ole kaloja eikä kasveja (niinkui ei saisikaan olla) ei vaihdeta vettä.
Substral
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1394
Liittynyt: 17:24, 21.12.2008
Paikkakunta: Helsinki

Re: Veden vaihto kesken kypsytyksen?

Viesti Kirjoittaja Substral »

En muista tarkkoja lukuja, mutta ammoniumille ja nitriitille on ylärajat, jonka jälkeen kypsyminen hidastuu. Rajojen ylityttyä voi vettä vaihtaa vähän. Normaalisti, jos annostelee hirvensarvisuolaa tai kalanruokaa kohtuudella, ei tuo raja ylity. Vedenvaihto ole tarpeen, eikä suositeltavaa, sillä ammoniumia ja nitriittiä tarvitaan sopivien bakteerikantojen kehittymiseksi.

Odottele rauhassa, mutta älä lisää hirvensarvisuolaa/kalanruokaa ainakaan yhtä paljon kuin ennen (jos näitä kypsyttämiseen käytät).
Eiköhän tämä ollut tässä..
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”