Eli uuden altaan mitat on 155 x 70 x 70 cm ja altaan päällä omassa kaapistossaan on Atin 10 x 80 W T5 Power Module ja kaapin sisällä on sitten lokeroitu ala-allas kooltaan 105 x 55x 55 cm johon kuuluu pieni refuosasto. Ala-altaassa porisee Atin uusi PowerCone 250 -vaahdotin jonka sain hienosti hankittua Aquapro2000:sta. Aquapron kauppias soitti minulle tilaamani lampun saatavuudesta, samalla kysyin, että milloin Atin uudet vaahdottimet ilmestyvät. Kauppias sitten puhelumme aikana pyysi odottamaan, soitti toisella puhelimella Atin tehtaalle. Siinä sitten kuuntelin saksan kielistä puhelua ja ainoa mitä sain selvää oli että hänellä on tässä asiakas Suomesta. Ja niin järjestyi yksi PowerCone tehtaalta ennen kuin niitä (ilmeisesti) virallisesti vielä Euroopasta sai. Tämä tapahtui marraskuun loppussa muistaakseni.
Vanhan altaan muutto uuteen tapahtui helmikuun alussa ja ihme ja kumma elävät selvisivät muutosta hengissä vaikka muuton yhteydessä aklimitointi jäi melko minimaaliseksi. Ensimmäiset päivät jännityksellä odotin mitkä selviää ja mitkä ei, mutta onneksi kävi hyvin ja kaikki selvisivät muutosta hengissä. Tai no pari pientä Zoanthus-kiveä hävisi jonnekin, ilmeisesti hiekan sekaan. Parasta muutossa oli kuitenkin, että viimeisen parin kuukauden aikana vanhassa altaassa oli jostain syystä ja monet korallit (acrot ja stylophora) olivat alkaneet bleechata, mutta muuton jälkeen kaikki tuntuvat voivan mahtavasti ja yksi pahoin kärsinyt acro on alkanut kasvattaa kovalla vauhdilla uutta kudosta vanhan kuolleen rungon päälle ja kyseinen acro näyttääkin voivan nykyään mahtavasti. Lisäksi allas selvisi käytännössä ilman mitään levävaihetta. Altaaseen tuli jonkin verran uutta kiveä, mutta iso osa muutti vanhasta altaasta. Tosin vanhasta altaasta muutti myös ei niin kiva ja jo vanhassa altaassa huolta aiheuttanut ruskea laakamatojen populaatio joka tuntuu hyvin myös uudessa altaassa viihtyvän. Ainiin, muuton seurauksena punainen kuplavuokkoni (Entacmea quadricolor) jakaantui ja nyt minulla on kaksi punaista ja yksi iso vihreä kuplavuokko altaassa joten varmaankin toisesta punaisesta pitäisi päästä eroon.
Eli laakamadoista huolimatta uusi allas tuntuu voivan mahtavasti ja vielä kun tänään sain juuri hankitulla Profiluxilla lampun himmennykset toimimaan, niin ei voi olla kuin iloinen merivesiharrastaja
Ja muutama kuva tähän loppuun.



