Kalanpoikasten ruokkiminen seura-akvaariossa

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
suhmis
Junior Member
Junior Member
Viestit: 54
Liittynyt: 20:29, 18.08.2010
Sukupuoli: Nainen

Kalanpoikasten ruokkiminen seura-akvaariossa

Viesti Kirjoittaja suhmis »

Kääpiöakaramme saivat ensimmäistä kertaa kudun poikasiksi asti tuossa reilu 300-litraisessa akvaariossamme. Tänään ne sieltä bongasin uiskentelemasta emonsa kanssa, joka tarkasti jälkikasvuaan vahtii. Tähän saakka kudut (myös muiden lajien) ovat tulleet syödyiksi tuolla seura-akvaariossa. Ihan tarkkaa poikasten ikää en edes tiedä, kun kutukin oli sellaisessa paikassa, että en sitä kovin hyvin nähnyt, enkä siis kiinnittänyt huomiota, milloin se kuoriutui. Akaranaaraan vahvasta vahtimisesta tiesin sen olevan yhden kannon takareunassa. Ainakin noin viikko sitten naaras vaihtoi vahtipaikkaa parikymmentä senttiä eri kohtaan takareunan pusikoihin, eli voi olla, että silloin lähtivät uimaan :) Itse ajattelin silloin, että on jo uusi kutu eri paikassa...

Nyt siis muutamakymmenpäinen pikkulauma kulkee pohjan tuntumassa emon mukana, enkä ole ihan varma mitä tekisin niiden kanssa. Mulla on hätävaraksi ostettu NobilFluid-pullo kaapissa, siitä tänään muutaman tipan laitoin parven kohdille, mutta en kyllä yhtään tiedä söikö siitä kukaan tai että huomasiko sitä edes yksikään :? Eli löytävätköhän tuolta sapuskaa helposti? Miten tuon saisi kätevästi niin kohdistettua, että "lötäisivät" ruuan? Vai pitäisikö hommata jotain muuta sapuskaa? Mitään kauhean työllistäviä ruokaviljelmiä en halua, mutta kiva olisi seurata pesueen kasvamista. Mulla akvaarioliikkeet sijaitsevat sen verran etäällä, että vasta muutaman päivän päästä pääsen ostoksille, eikä nettikaupoistakaan sapuskaa juuri nopeammin saa, eli toivottavasti jotain tuolta löytävät. Viisaasti pysyttelevät pohjan tuntumassa pusikoissa, sillä suurin uhka tuolla ovat nuo isot lehtikalat. Mulla on sellainen akvaarion reunaan kiinnitettävä verkkomainen poikashäkki, jossa ruokinta olisi tietysti helpompaa, eikä kukaan söisi niitä, mutta jotenkin mieluummin pitäisin nuo tuolla ihan "irrallaan". Lisäksi epäilen, saisinko noita natiaisia edes haavituksi, kun ovat niin pieniä ja ovat piilottelevia :)

Mutta toimivia käytännön vinkkejä ja kokemuksia poikasista seura-akvaariossa mielelläni otan vastaan, jotta edes muutaman saisi tuolla kasvamaan :D
309 l: lehtikalat, noitamonnit, helmimonniset, jaguaarimonniset, sitruunatetrat ja verkkotetrat
84 l: rusokiilakyljet, kulmamonniset
3 berninpaimenkoiraa
avene
Junior Member
Junior Member
Viestit: 146
Liittynyt: 20:31, 21.06.2012
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kiuruvesi

Re: Kalanpoikasten ruokkiminen seura-akvaariossa

Viesti Kirjoittaja avene »

Meillä sitruunatetrojen kudusta säästyi kaksi poikasta (kudun kuoriutumisesta aikaa n. 2vko), sen kummemmin en ole näitä ruokkinut,
ruoan tähteitä syövät ja pohjatabletin jämiä pahimman ruokaryntäyksen jälkeen. Hyvin ovat kasvaneet, 1cm jo ja todella eloisia ja terveen oloisia.
Mutta jos haluat poikasillesi ihan poikasruokaa syöttää, niin ihan hyvinvarustellusta akvaarioliikkeestähän niitä löytyy.
Onnea poikaskatraan johdosta! (:
Kyllä riskinotto aina kannattaa.
Kalaa kalaa
Member
Member
Viestit: 344
Liittynyt: 11:36, 27.03.2012
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Re: Kalanpoikasten ruokkiminen seura-akvaariossa

Viesti Kirjoittaja Kalaa kalaa »

Itse koetan saada likoeläinkannan lisääntymään altaassa jossa on lehtikalan pesue, aika pieniä ja tiukassa parvessa vielä viihtyvät.

Likoeläimiä saan tuonne siisteimmin kun kippaan kaupan likoeläimiä tuottavia pikku rakeita pohjalle, niistä kehittyy viljelmä.

Aiemmin olen tehnyt likoeläinviljelmän banaaninkuoren nokaretta muutaman pävän vesitilkassa liottamalla, likoeläimiä syntyi mutta silloiset poikaset silti kuolivat, joten epäilen banaaninkuoressa olleen jotain säilöntäaine myrkkyjä, voi olla yksi syy ainakin sille miksi ensimmäinen poikue menehtyi.
Tai sitten ei, en tiedä.

Nuo likoeläin rakeet ovat kuitenkin turvallisempia aivan pienille poikasille.

Vähänkin jo kokoa saadessaan voinevat syödä jo ihan hienoksi jauhettua tavallista hiutaleruokaa.
Ja tietysti artemiaa, sitä aion kasvattaa näillekin.
Kalaa kalaa: lemmikkeinä suomenhevonen, kaksi kissaa, koirasusi, havannankoira, akvaariot 850 l punapiraijoilla, 350 litran sekakalasto mm puikkokaloja , pikkupytty kalanpoikasilla ja 200 l tetroja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”