Kertokaahan, kun minulla on tyhjänä pyörinyt 300litrainen akva, kaksi viikkoa, miltä nämä vesiarvot vaikuttavat ja mitä pitäisi muuttaa&miten?Kiekkoja olisi kiva ostaa..
-PH 8
-KARBONAATTI 8
-KOKONAISKOVUUS 5
-NITRIITTI 0,3
-NITRAATTI 12,5
-AMMONIAKKI 0
-HAPPI 14
-RAUTA 0
Vesiarvoista, apuva!
Valvoja: Moderaattorit
-
Tuukkis
- Advanced Member

- Viestit: 1519
- Liittynyt: 20:45, 24.06.2003
- Akvaarioseurat: Ciklidistit
- Paikkakunta: Espoo
Kiekkoja varten muuten hyvät arvot mutta ph pitäisi saada lähemmäksi 7.0 ja nitriitti nollaan.Ph kyllä varmaan putoaa kun rupeat lisäämään kalastoa altaaseesi,mutta jos ei niin voit käyttää siihen tarkoitukseen turvetta.Kekkilän lannoittamaton luonnon turve ehkä parasta tähän tarkoitukseen.
In numbers of ten the power is in one.
Kokemuksesta
Ehdottaisinkin, että laitat ensin helpompia ja halvempia kaloja ja kiekkoja vasta kun pytty on pyörinyt vähintään kuukauden.
Kokemukseni mukaan tyhjä akvaario pyörii eri lailla kuin pytty, jossa on kaloja. Olihan hassusti sanottu, mutta kypsymättömän akvaarion kanssa ei turhaan kannata leikkiä arvokkaiden kalojen kanssa.
Pistä vaikka satsi miljoonakaloja, joilla aloitat ja kiekkoja hieman myöhemmin. Malttia!
Timppa ja Niki
www.hotellivaltatie1.fi
www.hotellivaltatie1.fi
-
MiSt
- Senior Member

- Viestit: 539
- Liittynyt: 13:29, 08.11.2001
- Paikkakunta: Kotka/Karkkila - Ciklidistit - KLAS
Re: Vesiarvoista, apuva!
Ohhoh!Virpi1 kirjoitti:-PH 8
-KARBONAATTI 8
-KOKONAISKOVUUS 5
><{{{(*> ><Mikko(*> ><{{{(*>
no tietysti se vaikuttaa mitä kaloja sinne ajattelit ottaa.. kaikille kun on nuo erilaiset vesiarvo vaatimukset..
mutta täsä nämä yleisimmät normaalit
pH: 7-7.5
NO2: 0
NO3: 0-20
GH: 5-18
KH: 5-10
muista en siten tiiä enkä nuistakaan nyt ihan 100% varma ole.. tälläiset arvot minulle on kuitenkin neuvottu
mutta täsä nämä yleisimmät normaalit
pH: 7-7.5
NO2: 0
NO3: 0-20
GH: 5-18
KH: 5-10
muista en siten tiiä enkä nuistakaan nyt ihan 100% varma ole.. tälläiset arvot minulle on kuitenkin neuvottu
Re: Vesiarvoista, apuva!
Oho olipas Mikolta yllättävä kommenttiMiSt kirjoitti:Ohhoh!Virpi1 kirjoitti:-PH 8
-KARBONAATTI 8
-KOKONAISKOVUUS 5Ylläolevat arvot ovat aivan kuin Malawijärvestä temmatut.
Vielä, kun tietäisi hieman tarkempaa ionikoostumusta ja johtokykyä niin avot. Suosittelen siis hylkäämään kiekosuunnitelmat ja paneutumaan Malawilaisiin.
Väriä ja luonnetta löytyy näistä jo ihan erilailla, vaikka kiekot hienoja ovatkin. Tuo nitraatti ja altaan kypsyys tosin kannattaa vielä tarkistaa.

