Toisen mattosuodattimen asentaminen

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
fitch
Junior Member
Junior Member
Viestit: 109
Liittynyt: 20:38, 12.02.2003
Paikkakunta: Espoo

Toisen mattosuodattimen asentaminen

Viesti Kirjoittaja fitch »

Kävi mielessä, että korvaisin tuon ulkosuodattimen toisella mattosuodattimella koska mattosuodatin on 38 kertaa helppohoitoisempi kuin tuo ulkosuodatin.

Ongelmaksi tulee vaan se, että akvaario kun on 576-litrainen (ja mulla on vaan 1 akvaario) pitäisi tuon asennustoimenpiteen olla jotenkin helppo. Kuinka nopeasti akvaariosilikoni "kuivuu"?

Mietin vaan, että kuinka pitkäksi aikaa kaloille ja kasveille pitäisi löytää väliaikainen koti?
// Markus
fitch
Junior Member
Junior Member
Viestit: 109
Liittynyt: 20:38, 12.02.2003
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja fitch »

Toinen aihe, joka sivuaa tätä on ns. "roskia keräävän" mattosuodattimen asentaminen. Tuo karkeinkaan matto ei kyllä noita irtoroskia siivilöi niin tehokkaasti kuin ulkosuodatin. Olisiko tässä siis jonkun "virityksen" paikka myös? Imetään pienen maton taakse irtoroskat?
// Markus
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Yksinkertaisin on akvaarin päätyyn pantava mattosuodatin.
http://aquahoito.info/suomi/tanganjika/ ... t_asen.php
Mattosuodattimesta voidaan myös tehdä pisaramalli valmiiksi, ja se sitten vain pistetään paikoilleen.

Noiden kummankaan, kuten ei seuraavankaan asentaminen paikoilleen ei edellytä kuin korkeintaan veden vähentämistä eli ne voidaan asentaa vaikka vedennvaihdon aikana.

Roskia keräävä malli taas voidaan leikata 10cm paksusta matosta, jolloin sen kooksi tulisi vaikka 10cm * 10 cm * 50cm. Tuollaisen päästä pistetään vaikka fileerausveitsellä lähes läpi eli jotain 45 cm syvä pisto. Reikään työnnetään sivuista reiitetty PVC-muovinen sähköasennusputki, ja sen päähän laitetaan kiertovesipumppu, johon sopii letku myös imupuolelle.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
fitch
Junior Member
Junior Member
Viestit: 109
Liittynyt: 20:38, 12.02.2003
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja fitch »

jarvij kirjoitti:Yksinkertaisin on akvaarin päätyyn pantava mattosuodatin.
Niin, tuossa on jo yksi mattosuodatin ja se on takalasissa vasemmassa reunassa. Nyt olisi tarkoitus laittaa samankokoinen oikealle. Keskelle jäisi tilaa vielä roskienkeruuviritykselle.
// Markus
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”