Tarvittaisiin neuvoja poikastenhoitoon

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Kristian
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 18:57, 08.01.2005
Paikkakunta: Nummela

Tarvittaisiin neuvoja poikastenhoitoon

Viesti Kirjoittaja Kristian »

300-litraisessa akvaariossamme on kalat menneet lisääntymään salaa. Poikasia on tehneet ainakin Panaman purjesampimonnit ja Töyhtökääpiöahvenet. Tällä hetkellä osa poikasista lymyilee sisäsuodattimessa, joten välitöntä hätää ei ole, mutta näitä olisi kiva saada kasvatettua aikuisiksi asti, joten apua kaivattaisiin.

Minulla on 40-litrainen akvaario tyhjänä, mutta en ole ehtinyt perehtyä poikastenhoidon vaatimuksiin. Elikkä minkälaista suodatusta, valaistusta ja ruokintaa kyseiseen purkkiin tarvittaisiin ?

Tai vaihtoehtoisesti muutkin hyvät suunnitelmat tähän tilanteeseen kelpaavat.
Kristian
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 18:57, 08.01.2005
Paikkakunta: Nummela

helpotetaan vähän

Viesti Kirjoittaja Kristian »

Olisiko poikasverkosta mihinkään? Onko kenelläkään kokemuksia kyseisestä välineestä?
teemu7117
Senior Member
Senior Member
Viestit: 958
Liittynyt: 09:34, 15.07.2004
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo, Laaksolahti

Viesti Kirjoittaja teemu7117 »

En tiedä mitä poikasverkolla tarkoitat, mutta minulla oli kokeilussa helmimonnisten kudun osalla sellainen laitaan kiinnitettävä poikashäkki ja se ei ollut järin hyvä. Poikaset menevät sinne verkon ja kehysten väliin jäävät kiinni ja kuolevat.

Tuohon 40 litraiseen voisit hommata esim. sellaisen seran pillisuodattimen, joka toimii ilmapumpulla ja ehdottomasti sopivan kokoisen lämmittimen. Valaistuksella ei ole niin väliä. Minulla on poikasaltaassa tavallinen yölamppu kaukana altaasta siten, ettei siihen roisku vettä ja se ei lämmitä vettä liikaa tarkoituksenaan se, että poikasakvaarioon näkee.

Voit ottaa pääaltaasta pohjalta hieman hiekkaa (1 cm riittää) poikasaltaan pohjalle ja laskea sen täyteen pääaltaan vettä. Sitten tavalla tai toisella keräät poikaset pikkualtaaseen ja tämän jälkeen vaihdat pikkualtaaseen seisotettua oikean lämpöistä vettä puolet joka päivä. Kun asut kerran espoossa niin vesi todennäköisesti on pehmeää ja meillä ei ainakaan poikasakvaarion pH tai muutkaan arvot muutu vettä vaihtaessa. Ruokinta monta kertaa päivässä poikasille.

Mikäli "pääaltaassasi" ei ole kaloja, jotka poikasia syövät niin voit myös pitää poikaset siellä. Poikasten ruokinta on helpompaa omassa altaassaan. Nuo ahvenethan hoitavat itse poikasiaan, joten niitä ei kannata siirtää ylipäätään minnekään. Sitten kun ne ovat niin isoja, ettei vanhempien hoitovietti enää pelaa ne olisi syytä siirtää toiseen kasvatusaltaaseen, jollaiseksi tuo 40 litrainen voi olla liian pieni.
440: 11+C.sterbai, 7xL-201, Squaliforma sp., L-128, L-260, LDA01
350: L-200 HF, 2x L-134, 2x L46, 9x C.sterbai / /16x L-46, 8x C.sterbai
176: 6x L-134,6x L-46
Kristian
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 18:57, 08.01.2005
Paikkakunta: Nummela

Viesti Kirjoittaja Kristian »

Kiitos Teemu 7117 hyvistä ohjeista. Vaihtoehdot selkiytyivät. Joudun hankkimaan poikasaltaan systeemeineen, sillä 40- litraisessa onkin myrkylliset silikoonit. Kaveri oli tarkoittanut sen alunperin skorpionille terraarioksi.

Oman akvani miehityksestä löytyy miljoonakaloja, töyhtiksiä, rusomonnisia ja panaman purjesampimonneja. Näistä millikset tykkäävät pienistä poikasista suupalana.

Mielenkiintoista koko poikasasiassa on se, että miljoonakalat, jotka tunnetaan kovina lisääntyjinä, eivät ole ehtineet tehdä vielä poikasia, mutta purjesampimonnit ja ahvenet ovat jo tehneet. Akva on ollut toiminnassa vasta pari kuukautta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”