Kuparimonnisen ontto vatsa

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
Sinet
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 15:30, 03.10.2002
Paikkakunta: Jyväskylä

Kuparimonnisen ontto vatsa

Viesti Kirjoittaja Sinet »

Jouduin tänään lopettamaan huonovointisen kuparimonnisen. Se makaili pari päivää apeana altaan pohjalla selkä kaarella. Lopetuksen jälkeen huomasin, ettei kalalla ollut toisella puolella kylkeä sisäpuolella "lihaa" ollenkaan ja muutenkin vatsaontelo näytti mielestäni poikkeuksellisen tyhjältä. Selkä oli juuri tähän suuntaan kaarella.
Oliko joku loinen mahdollisesti syönyt kalareppanan sisuskalut?
Muut lajitoverit ovat toistaiseksi pirteitä ja hyvävointisen näköisiä *koputtaa puuta*.
Holstedt
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2422
Liittynyt: 13:35, 14.11.2001
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Salo

Re: Kuparimonnisen ontto vatsa

Viesti Kirjoittaja Holstedt »

Sinet kirjoitti:Oliko joku loinen mahdollisesti syönyt kalareppanan sisuskalut?
Loisiin en luota, ehkä bakteerit, tai muut kalat. Njoo, Jukka kertonee miten asia oikeasti on, minä vain arvaan.
Aloitin jo silloin kun sinä vielä leikit poneilla
Sinet
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 15:30, 03.10.2002
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Sinet »

Tuli tässä äskettäin mieleen, että muutama viikko sitten yhden kuparimonnisen vatsa läpi kuulsi jotain tummaa. Se (tumma) kuitenkin hävisi jonkun ajan kuluttua. Olisiko tämä ollut juuri se lopettamani kala, en tiedä.
Painottaisin vielä että kala oli ulkoapäin "ehjä", eli jokin oli aiheuttanut sisältäpäin vatsaonteloon onton kohdan. Toinen kala ei tässä tapauksessa tule kyseeseen.
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Hei!
Enpä minäkään kaukodiagnoosia kykene tekemään. Bakteerit pystyvät "liuottamaan" kudoksia, mutta en todellakaan osaa sanoa juu tai ei.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
A-LKO
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 22:24, 10.12.2003

Rihmakalan siemenet...?

Viesti Kirjoittaja A-LKO »

:mrgreen: eli; Lueskelin vanhoja juttuja selvittäessäni pienen uros hunajarihmani kuolemaa ja törmäsin tähän hyvin samankaltaiseen taupakseen.

Rihmani oli toisen uroksen hätyyttelyistä johtuen ehtinyt huonoon kuntoon eikä toipunut vaikka siirsin nämä erilleen. Rihmis ei juuri syönyt, viimeiset päivät se köllötteli paikoillaan. Ilmeisesti jokin loinen pääsi kotiutumaan huonokuntoiseen kalaan. Vasen kylki tummeni mielestäni vasta juuri kuollessa.

En ehtinyt armahtaa sitä ajoissa, mutta tein sille ruumiinavauksen. Sen kylki oli suomujen alta ontto ja pienen katselun jälkeen sieltä löytyi sinapinsiemenen näköinen "muna". Olisiko ajatuksia mikä moinen voisi olla? Tietääkseni moinen ei kuulu kalan normaaliin sisuskalustoon, vai? Muut akvan kalat voivat hyvin ja vesiarvot kunnossa (pH 6,5, KH 2, NO2 <0,3 lämpö noin 27'C ja omatekoinen turveuute on käytössä).
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”