Matto + sisäsuodatin

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Tapionpoika
Junior Member
Junior Member
Viestit: 136
Liittynyt: 17:21, 18.07.2005

Matto + sisäsuodatin

Viesti Kirjoittaja Tapionpoika »

Mattosuodattimen kanssa näkyy harrastajilla olevan usein joku pieni sisäsuodatin lisänä, onko tämä roskien keruuta varten vai miksi ? Eikö matto sitten kerää tarpeeksi roskia, joista isoimmat voisi vaikka vedenvaihdon yhteydessä rapsia pois ? Vai nostetaanko tällä vain sitä todennäköisyyttä että leijuva roska päätyy johonkin eikä jää lillumaan ?

Villeimmissä visioissa on jopa ehdotus mattosuodatin plus KAKSI
sisäsuodatinta ???

HeittäKÄÄPÄ kommenttia vaikka maalaisjärjellä jos kokemusta ei ole.
JaH
Starting Member
Starting Member
Viestit: 30
Liittynyt: 12:14, 29.07.2005

Viesti Kirjoittaja JaH »

Suodatustahan ei voi olla koskaan liikaa, mutta en näe syytä käyttää sisäsuodatinta ellei matto ole alimitoitettu tai jostain syystä se ei riitä. Ja noissakin tapauksissa, eikö olisi sama pistää toista mattoa. Tuota "roskien kerääjää" taas en oikein ymmärrä. Mitä roskia akvaariossa on jotka eivät mene mattoon?
Kolli
Member
Member
Viestit: 380
Liittynyt: 08:28, 06.10.2004

Viesti Kirjoittaja Kolli »

Mä käytän näin kesäisin mattosuodatinaltaassa sisäsuodatinta pintaveden kierrättämiseen, vesi hapettuu näin paremmin lämpimällä säällä.

Maton pumpun virtaustehoa kun ei nykyisestä kannata enää nostaa.
Tapionpoika
Junior Member
Junior Member
Viestit: 136
Liittynyt: 17:21, 18.07.2005

Viesti Kirjoittaja Tapionpoika »

ah... ovelaa. kiitos.
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Matto ei ole mekaaninen suodatin siinä määrin kuin sisäsuodatin. Matto ei siis kerää roskia - onhan maton imupinta-ala suuri, joten virtaus on hidaskin.

Maton kanssa on hyvä käyttää sisäsuodatinta, niin vesi pysyy kirkkaana ja ennen kaikkea hituset eivät sitten mene tukkimaan mattoa. Sisäsuodattimen voi pestä viikottain ja vähentää akvaarion kuormaa..

Suuret akvaariot ovat tyypillisesti pitkiä, joten yksi sisäsuodatin ei kykene kierrättämään akvaarion vettä riittävästi ja pitämään sitä puhtaana kaikesta murusesta. Pari sisäsuodatin toimii jo paremmin.

Kokonaisuuteen vaikuttaa suuresti kalasto. Jos kalaa on vähän, on roskaakin vähän. Jos isoja kaloja on paljon, on roskaakin paljon.
Masa
Junior Member
Junior Member
Viestit: 236
Liittynyt: 08:31, 26.02.2003
Paikkakunta: Nousiainen

Viesti Kirjoittaja Masa »

VilleJ kirjoitti:Maton kanssa on hyvä käyttää sisäsuodatinta, niin vesi pysyy kirkkaana ja ennen kaikkea hituset eivät sitten mene tukkimaan mattoa. Sisäsuodattimen voi pestä viikottain ja vähentää akvaarion kuormaa..

Suuret akvaariot ovat tyypillisesti pitkiä, joten yksi sisäsuodatin ei kykene kierrättämään akvaarion vettä riittävästi ja pitämään sitä puhtaana kaikesta murusesta. Pari sisäsuodatin toimii jo paremmin.
Tässä on muutama asia joita pitää kommentoida.
Kyllä vesi pysyy kirkkaana mattosuodattimellakin. Ei minun altaassani leiju mitään sinne kuulumatonta hiukkasta vettä samentamassa.
Tuo pesu on toinen josta päästään lähes tyystin eroon maton avulla.

Omassa 320L:n altaassa on ollut matto jo yli kaksi vuotta eikä siihen ole tarvinnut koskea lainkaan. Eikä sen pintaa tietenkään 'rapsita' vedenvaihdon yhteydessä millään lailla.

Pintaveden kierrätykseen on olemassa muitakin keinoja kuin sisäsuodatin.
Ilmapumppu on yksi ja suihkuputki toinen.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”