Amerikan mallia ulkoaltaiden koristelusta

Ulkolammikoiden ja niissä pidettävien kalojen hoito, ongelmat ym. Mukaan lukien ulkona ja sisällä pidettävät kultakalat sekä kotimaiset kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Blondikala
Starting Member
Starting Member
Viestit: 35
Liittynyt: 22:59, 08.05.2005
Paikkakunta: tampere

Amerikan mallia ulkoaltaiden koristelusta

Viesti Kirjoittaja Blondikala »

Väheksymättä täällä näytillä olleita ulkoaltaita täältä voi käydä vilkaisemassa ameriikan mallia ulkoaltaiden koristelusta.
http://home.netcom.com/~larry_l/koi_pond_pics.htm
jessesa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 536
Liittynyt: 22:33, 04.01.2003
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja jessesa »

No eipä oikein ollut minun silmääni varten nuo pienemmät lammikot. Jotenkin niin teennäisiä ja pilalle puunattuja, vesikin oli niissä jotenkin samean ja leväisen oloista (liikaa kalastoa?). Isommat lammikon sitten olivatkin niin ihq, että! :mrgreen:

Tuossa yhdessä lammikossa oli kiva liuskekivi. Meidänkin lammikkoon piti tänäkesänä kantaa tuollainen betoni kivimurikka, jonka päälle olisi päässyt kaloja syöttämään paremmin. Murikka siis on jo hommattu, mutta kun kantoapu puuttuu niin ei se tuosta hievahdakkaan. Ensikesänä sitten, kun putous/puroprojektikin startataan käyntiin niin saadaan murikka liikkeelle. [;)]

Vai pitäisikö kotimaiseen tapaan lykätä laituri tuohon lammikon rantaan? Ehkei kuitenkaan. :mrgreen: Kyllä taidan pitäytyä tuossa kiviliuskassa.
Tapionpoika
Junior Member
Junior Member
Viestit: 136
Liittynyt: 17:21, 18.07.2005

Viesti Kirjoittaja Tapionpoika »

aika laimeita, jenkeillä kun ei ole alunperin omaa kulttuuriperintöä niin ne sekottelee kaikkea.
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

CresCent kirjoitti:Vai pitäisikö kotimaiseen tapaan lykätä...
... sauna lampeen viereen, grilli oheen ja lastillinen korikaljaa. Samalla voisi tilata muutaman lehmän juoruamaan naapureiden asioita ja päähaavaisia uroita haastamaan riitaa.

Johan tuntuisi kotoiselta Suomen kesältä sen jälkeen!

Tälläisen ylimääräisen huoneen mäkin voisin ottaa:
http://home.netcom.com/~larry_l/Pond_011.jpg

Tosin viherkasvit voisi kyllä istuttaa muuhun kuin muovisiin ruukkuihin ;)
juha34
Junior Member
Junior Member
Viestit: 68
Liittynyt: 21:11, 19.08.2003
Paikkakunta: pori

Viesti Kirjoittaja juha34 »

Joo vähän teenäisiä oli muutama hyvä.Mutta kiva noita kaloja on aina katsoa. :D
jartzu65
Koi-Jari
Koi-Jari
Viestit: 3790
Liittynyt: 14:50, 09.11.2001
Paikkakunta: Suonenjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jartzu65 »

Kaloja ja erilaisia lammikoita on aina mukava katsella ja minusta nuo oli ihan
kivan näköisiä kaikki :D
" Silikonirinnat ovat kuin jalopuuratti Ladassa: Kiva hivellä mutta kyyti ei parane"

http://koiruuksiajakissankujeita.kotisivukone.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Naanu
Member
Member
Viestit: 421
Liittynyt: 12:39, 07.08.2004
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Naanu »

Hienolta näyttää minusta myös! Ainakin lampareet oli suhteellisen isoja! Kuvittelin heti, että lammet olisivat pikkuisia, niinkuin se perinteinen amerikkalainen akvaariomallikin yleensä... :roll:
Kyllä mulle kelpaisi noista ihan mikä tahansa omalle pihalle :)
Sitä menee vaikka läpi harmaan kiven, mutta muitakin reittejä olisi.
Maisu
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5470
Liittynyt: 15:10, 30.07.2001
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS, NCS, TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Maisu »

Ei noissa minunkaan silmääni mitään perustavanlaatuista vikaa ollut, yhdessä vain vähän vähemmän kirkas vesi ja yhdessä selvästi lasten vuoksi pystytetty puolityylinen aita. Kyllä jenkeiltä voisi paljon pahempaakin odottaa. Omassa ruutanalammessani oli myös jokseenkin samea vesi kun heinäkuun alussa kävin sitä katsomassa, kaloja tuo ei näyttänyt häiritsevän pätkän vertaa. Siellä sitä odoteltiin laiskasti varjoisissa reunavesissä varomattomia hyönteisiä ja illan viilenemistä. Kateeksi kävi kun itsellä oli 40 hyttystä yhtä aikaa kimpussa.

Yksi seuraavista omista projekteistani tulee olemaan parvekeallas. Sellainen musta muovinen muotoiltu valmisallas siis, upotettuna sementtipinnoitettuun styroksijalustaan Sune Holmin oppeja soveltaen. Reunoille laitan tilaa kukkaruukuille ja talvea varten voisi muotoilla tiukasti istuvan styroksikannen. Ensin vain pitää löytää sopiva lasitettuparvekkeinen asunto ennenkuin luomisvimman voi päästää valloilleen. :-)
jartzu65
Koi-Jari
Koi-Jari
Viestit: 3790
Liittynyt: 14:50, 09.11.2001
Paikkakunta: Suonenjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jartzu65 »

Jos olis rahaa kuin rosvopäälliköllä, niin tämä ratkaisu olis ainakin näillä leveysasteilla ihanteellinen (ei tarviis kaloja siirrellä talveksi suojaan)

http://home.netcom.com/~larry_l/Pond_009.JPG
" Silikonirinnat ovat kuin jalopuuratti Ladassa: Kiva hivellä mutta kyyti ei parane"

http://koiruuksiajakissankujeita.kotisivukone.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Very nice 8-)

Mitenköhän kosteusvauriot tms. tuossa huoneessa? Paljonkohan vettä haihtuu? 8O

Meillä 317l allas (pinta-ala 150cm*50cm) haihdutti ilman toista kansilasia viikossa 1cm vettä, eli noin 7.5 litraa (laskinko oikein? [;)] )
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
maspe
Senior Member
Senior Member
Viestit: 969
Liittynyt: 15:17, 18.08.2003
Paikkakunta: Oulu, Uleåborg

Viesti Kirjoittaja maspe »

Erillinen ilmanvaihto vaan tuohon huoneeseen, jota säädellään ilmankosteuden mukaan. Muutenkin kun huomioi rakenteissa sen, että tuolla huoneessa on ilmankostuttaja, niin mahdollisuus onnistumiseen on suurempi. Rahaahan siihen menee hiukan, mutta jos on rahaa tuollaiseen sisälampeen, niin luulisi että sitten on rahaa rakentaa seinät ympärille kunnolla. [;)]
Berdie
Junior Member
Junior Member
Viestit: 190
Liittynyt: 22:18, 22.07.2005
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Berdie »

Nuo suuret lammikot ovat aivan uskomattoman hienoja. Tuollaisen jos saisi. :mrgreen: Olisihan tuolla takapihalla tilaa, mutten varmaan jaksa niin suurta projektia aloittaa, vaikka saisinkin luvan tehdä kalalammen. :P
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Lammikot, karpit, kultakalat ja kotimaiset kalat”