Jaavansammalen kiinnitys (oli: vinkkejä kiitos !?!)

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
ansk-u
Starting Member
Starting Member
Viestit: 16
Liittynyt: 20:13, 13.08.2005
Paikkakunta: lappeenranta

Jaavansammalen kiinnitys (oli: vinkkejä kiitos !?!)

Viesti Kirjoittaja ansk-u »

8-) sain kun sainkin kannon...

Olisi tarkoitus istuttaa siihen jaavansammalta jota saan marjaR:ltä
kiitos Marja!
Kiinnitys vinkkejä? thanks 8-)

Edit: isot alkukirjaimet virkkeiden alkuun, kuvaavampi otsikko ja kysymysmerkki-huutomerkkifloodi pois, kiitos.
another day in paradise ...........

<3 <3 <3 <3 <3 ..?
lehtis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1560
Liittynyt: 16:35, 04.01.2005

Viesti Kirjoittaja lehtis »

Normaalilla monofiili siimalla hirtät sen kiinni kantoon, kun jaavnsammal on kasvanut kantoon kiinni voi siiman irroittaa. Mutta varo etteivät myös kalat pääse hirttäytymään siiman rakoihin.
amanda
Senior Member
Senior Member
Viestit: 964
Liittynyt: 11:04, 27.08.2004
Akvaarioseurat: LAS
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja amanda »

Vanha kunnon kuminauha käy tähänkin tilanteeseen. Köytät kumpparilla sammalen kantoon, ja siinä vaiheessa kun kumppari vanhuuttaan haurastuu poikki, on sammal jo kiinni kannossa.

Jos kannossa on koloja tai käteviä ulokkeita, voit tökätä sammalta niihin ihan sellasenaankin. Se tarraa melko nopeasti kiinni melkein mihin vain. Kokemusta on... :roll: :mrgreen:
Ken kuuseen kurkottaa, se käpyjä poimii
vastarannan kiiski
Starting Member
Starting Member
Viestit: 23
Liittynyt: 18:16, 27.05.2005
Paikkakunta: Mikkeli

Nippusiteitä

Viesti Kirjoittaja vastarannan kiiski »

Minä olen käyttänyt nippusiteitä jaavansammalen kiinnittämiseen. Niitä saa eri pituisina ja niitä voi jatkaa liittämällä peräkkäin, eivätkä ole kalliita. Voi katkoa saksilla sittten kun jaavansammal on ottanut kiinni. Ovat mielestäni paljon näppärämpiä käsitellä kuin siima, vaikka eivät tietysti yhtä huomaamattomia.
Maisu
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5470
Liittynyt: 15:10, 30.07.2001
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS, NCS, TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Maisu »

Kuminauhat ovat rumia ja ikäviä keräillä pohjahiekan joukosta ja nippusiteillä sidotusta sammaleesta tulee raidallinen. :D Siima on ainoa tosiesteetikkojen hyväksymä sammalensidontamuoto.

Sitäpaitsi aika monta nippusidettä ja kuminauhaa saa pujotella ennenkuin edes 50 cm pitkän ja muutamalla sivuoksalla varustetun omenapuunoksan on saanut peittoon. Sitä tehdessä voisi erehtyä jopa sanomaan muutamia tuhmia sanoja.
Kaiku
Senior Member
Senior Member
Viestit: 795
Liittynyt: 13:45, 04.10.2004
Paikkakunta: Keski-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja Kaiku »

Jos kanto on kuivilla (tai helposti nostettavissa kuiville), niin tavallisella tummanvihreällä ompelulangalla sammal on helppo sitoa. Suht huomaamatonta akvaariossa ja sen voi leikata pois, kun sammal on kiinnittynyt. Mulla on ollu langat akvaariossa jo varmaan puoli vuotta (niitä ei juuri erota sammalen alta ja laiskuus vaivaa...), eikä ne ole vieläkään itsestään haurastunu.
ParratonMonni
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1579
Liittynyt: 13:56, 03.04.2005
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja ParratonMonni »

Kaiku kirjoitti:Mulla on ollu langat akvaariossa jo varmaan puoli vuotta (niitä ei juuri erota sammalen alta ja laiskuus vaivaa...), eikä ne ole vieläkään itsestään haurastunu.
Jos on tekokuitulankaa, ei haurastukaan. Puuvillalanka ei kestä kuin viikkoja, jos sitäkään... Eli sopii tämmöiselle laiskalle: sidon jaavansammalet ja -saniaiset puuvillalangalla, haurastuu sopivasti siinä vaiheessa, kun kasvi on jo kiinni.
Mun kans olis niin heleppua olla, sais olla justihin niinku mä sanon.
Kaiku
Senior Member
Senior Member
Viestit: 795
Liittynyt: 13:45, 04.10.2004
Paikkakunta: Keski-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja Kaiku »

Seuraavaksi siis puuvillalankaa, niin säästyy vielä yhdeltä hommalta! Minäkö laiska... :roll:
aco
Junior Member
Junior Member
Viestit: 242
Liittynyt: 11:53, 23.02.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja aco »

Minä laitoin kiinni gumminauhalla ja ei tainnut mennä kuin joku hassu päivä kun yksi nauha oli jo poikki. Ihmettelin hetken aikaa miten nyt noin, kunnes tajusin että rakkaat nuoliaiset olivat käyneet kokeilemassa nauhan syötävyyttä ja naps.... Viikko sen jälkeen toinen nauha oli *naps*. Onneksi saniaiset olivat jo sen verran napanneet kiinni ja loppuosa nauhoista piti tarpeeksi hyvin kasvit paikalla. Onneksi nauhat eivät ole satuttaneet nuoliaisia, ainakaan näkyvästi....
ansk-u
Starting Member
Starting Member
Viestit: 16
Liittynyt: 20:13, 13.08.2005
Paikkakunta: lappeenranta

Viesti Kirjoittaja ansk-u »

no jaavansammal. on jo kiinni laitoin ihan tavallisella ompelu langalla
kiitos vinkeistä [;)]
another day in paradise ...........

<3 <3 <3 <3 <3 ..?
Pelkkä aloittelija
Senior Member
Senior Member
Viestit: 867
Liittynyt: 10:56, 28.12.2004
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Pelkkä aloittelija »

Minä en ole saanut "istutettua" sitä jaavansammalta kantoon, en sitten mitenkään! Se oli siinä kannosssa kiinni tavallisella ompelulangalla vaikka kuinka kauan ja sitten kun luulin sen jo olevan juurtunut, se vain lähti "leijailemaan". :frown: Se oli siinä kannossa kiinni ainakin 2 kuukautta.. 8O
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”