
![Evil or Very Mad [}:)]](./images/smilies/icon_evil.gif)
Aluksi, yhdestä akvaariosta hajosi lämmitin. Tuloksena veden lämpötilan lasku kuudella asteella yhdessä yössä, ja kolmen kardinaalitetran ja taistelukalaukon paleltuminen. Edellinen taistelukalakoiras vain katosi paria viikkoa aikaisemmin. Seuraavaksi hyvistä vesiarvoista huolimatta kardinaalitetroille puhkeaa evärutto, ja muutama kuoli taas. Loput 7 näyttävät terveiltä, ja parven kokoa olisi tarkoitus kasvattaa, jos nuo nyt kuukaudenkin elävät ilman sairauden merkkejä.
Seuraava akvaario: yksi kiilakylki katoaa ja toinen kuolee ilmeisesti eväruttoon, samoin kaksi pehmeässä vedessä ikänsä elänyttä miljoonakalaa. Ensimmäinen taistelukalaukko oli teurastanut tullessaan 8 kiilakylkeä, ja tosiaan parven kasvattamisen jälkeen iskee evärutto tuonnekin hävittäen kaksi


Ja taas seuraava: suodatin hajoaa, ja olen täysin rahaton. Samaisessa akvaariossa miekkapyrstönaaras kuolee synnytykseen -> poikaset eivät jostain syystä tulleet ulos. Mustamollinaaras kuolee vanhuuteen ja neljä miljoonakalaa kuolee salaperäisesti, samoin yksi romminokka. Todennäköisesti suodattimen hajoamisesta johtuvaa (vesiarvoissa tosin ei vikaa), nyt väliaikainen suodatin järjestettynä, kiitos jarvij:n ohjeiden

Ja vielä odessanbarbeista: yksi poikanen onnistui repimään evänsä johonkin niin, että se irtosi melkein kokonaan ja seurauksena oli kuolema. Lisäksi yksi aikuinen odessanbarbikoiras hyppäsi ulos akvaariosta, jossa ei ole ollut kansilaseja yli vuoteen!
Voin vain kysyä, että minkä ihmeen takia jonkun mennessä pieleen menee kaikki muukin pieleen?! Seuraavaksi kai tapahtuu tuossa 200l akvaariossa jotain, kun siellä ei vielä mitään radikaalia ole ilmennyt... Kenties se alkaa vuotamaan tai jotain..?