Veden kovuus ja pH

Meri- ja murtoveden akvaariot, kalat, tekniikka ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Maikov
Junior Member
Junior Member
Viestit: 216
Liittynyt: 13:51, 04.12.2002
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Sln

Veden kovuus ja pH

Viesti Kirjoittaja Maikov »

Eli mittailin tossa raanaveden ja akvaarioveden kovuuksia viime viikonloppuna ja tulos oli todella pehmeä. Raanaveden kovuus oli 5 dH ja viikon akvaariossa ollut vesi olikin jo sitten 3,3 dH. Ja sehän on niin, että pehmeä vesi ei puskuroi pH:ta, joten pH laskee sitten nopeesti, tosin omassani ei ole tippunut alle 6,5 vielä kertaakaan.

Tässä oli tätä alkutietoa, nyt sitten kysymys: Kannattaako minun ajatella merivesiakvaarion hankintaa, kun tuo akvaveteni kovuus on noin alhainen. Siis kannattaako yrittää nostaa pH:ta kun se ei pidemmän päälle kestäisi korkeempana. Tietty onhan noita massoja joilla kovuutta saa kasvatettua ja sitä kautta pH:n kestämään ylempänä, mutta kannattaako tällainen?
Kimmo S
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2243
Liittynyt: 14:37, 18.04.2002
Akvaarioseurat: SMAS, Suomen merivesiakvaariot (Facebook)
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Veden kovuus ja pH

Viesti Kirjoittaja Kimmo S »

Maikov kirjoitti:Eli mittailin tossa raanaveden ja akvaarioveden kovuuksia viime viikonloppuna ja tulos oli todella pehmeä. Raanaveden kovuus oli 5 dH ja viikon akvaariossa ollut vesi olikin jo sitten 3,3 dH.
Meillä hana on ~ 2dKH. Ei ole ongelma. Kovuus (ja kalkki) nousee esim. kalsiumhydroxidin avulla akvaariossa, jota sinne suurin osa tiputtaa jatkuvasti. Akvaariosuolat on semmosia, että nostavat vaihtoveden arvot kohdalleen sekotettaessa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Meri- ja murtovesi”