Liikaa kiekkojako?
Valvoja: Moderaattorit
Liikaa kiekkojako?
Tuli tuossa mieleen, että onkohan liikaa kiekkoja jo tuossa altaassani? Eli kiekkoja on 11 kpl 540 litraisessa altaassa. Altaan koko on pituus 180, leveys 55 ja korkeus 55. Lisäksi tietenkin muitakin kaloja.Kardinaalitetroja 10, leväbarbeja 5, tiikerinuoliaisia 3, ja sekalainen seurakunta pohjakaloja ,monneja ja esim. tummaleväpleko. 
Re: liikaa kiekkojako?
amadeus kirjoitti:Tuli tuossa mieleen, että onkohan liikaa kiekkoja jo tuossa altaassani? Eli kiekkoja on 11 kpl 540 litraisessa altaassa. Altaan koko on pituus 180, leveys 55 ja korkeus 55. Lisäksi tietenkin muitakin kaloja.Kardinaalitetroja 10, leväbarbeja 5, tiikerinuoliaisia 3, ja sekalainen seurakunta pohjakaloja ,monneja ja esim. tummaleväpleko.
Oikeilla kunnollisilla vedenvaihdoilla & hyvällä kunnollisella suodatuksella. Tummaleväplekon sinuna (oma mielipide) päästäisin kalataivaaseen. Veijo Essot (tiikerinuolijaiset) kanssa on ns "kiikun kaakun" kiekkoaltaassa, varsinkin jos eivät ole tarpeelisia, esim kotilo-ongelma.Misu kirjoitti:Ei varmaankaan.
Timppa
Tummaleväpleko on ns ongelmakala, kasvaa parhaillaan +40 cm kokoiseksi, eikä näinollen monikaan harrastaja moista kuvastusta tankkiinsa halua, altaankin johon se sijoitetaan tulisi olla vähintäinkin kohtuullisen kokoinen. Lisäksi kiekkokala-akvaariossa monet yksilöt oppivat laiduntamaan kiekkokalojen kyljiltä.Joni-92- kirjoitti:Miksi lopettaa? Voihan ne vaikka antaa/myydä eteenpäin. Mutta jos jo vanhoja ovat niin sitten voisi jo lopettaa.
liikaa kiekkojako
Tiikerinuoliaiset hommasin alun pitäen kotilo ongelman takia. Eivät ole kyllä häirinneet kiekkoja, samaten tuo tummaleväpleko. Ostin sen jo aikuisena ja ei siitäkään ole ollut haittaa. Tosin tuo yksilö ei ole vielä kovin iso. 
-
Yksinäinenratsastaja
- Starting Member

- Viestit: 7
- Liittynyt: 18:12, 02.03.2006
- Viesti:

