Aasianmutakalat

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
heiduli93
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 08:14, 04.07.2006

Aasianmutakalat

Viesti Kirjoittaja heiduli93 »

Kuinka iso akvaario niillä pitäisi olla? Mulla on 93-litranen ja siellä asustaa yksi aasian mutakala, Fantti. Joten kertokaa omia mielipiteitänne :P

Edit: Lisätty isot alkukirjaimet
srd
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2010
Liittynyt: 13:11, 28.09.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja srd »

Jostain muistan lukeneeni että altaan minimi koko olisi 200 l. Mitä isompi sitä parempi. Tykkäävät myös lajitovereidensa seurasta vaikka laji ei varsinainen parvikala olekkaan.
AASIANMUTAKALA
Junior Member
Junior Member
Viestit: 85
Liittynyt: 22:11, 02.07.2006
Paikkakunta: KIURUVESI

Viesti Kirjoittaja AASIANMUTAKALA »

200l on ehdoton minimi,mutta itselläni on kaksi 100l akvaariossa(väliaikaisesti)ei näytä kärsivän liian pienestä akvaariosta kun on niin sitkeähenkinen.Tietääkö kukaan muuten että onko ne kuteneet akvaariossa(suomessa)?
heiduli93
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 08:14, 04.07.2006

Viesti Kirjoittaja heiduli93 »

kyllä se on ainakin voinu ihan hyvin... :|
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Ei ole varsinainen parvikala, mutta tykkää kovasti lajitovereidensa seurasta, siksi useammalla pötkylälle ei olis pahitteeksi n. 300-litraa, joskin akvaarion pituus on tärkeämpi, tuppaavat olemaan melko liikkuvaista porukkaa, omasta kokemuksestani.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”