Ottoja hankkimassa

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
maria83-
Member
Member
Viestit: 290
Liittynyt: 07:33, 22.02.2006
Paikkakunta: Laukaa

Ottoja hankkimassa

Viesti Kirjoittaja maria83- »

Millaset vaatimukset otoilla on?
Lämpötila on n.25 ja ph 7.
Syökö lehtikalat niitä, meinaan tätä sillä kun meinaa kardinaalitetrat maistua?Onkos muista kaloista haittaa otoille jos pienen parven laittaisin.Montako?
2 lehtikalaa
4 raitanuoliaista
(10 kardinaalitetraa
4 monnista)
1 kääpiörihmakala uros(kotia vailla)
240 litrasesta akvaarioista siis kyse.
240l Akvaario
lafe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1076
Liittynyt: 01:15, 10.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lappeenranta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lafe »

maria83- kirjoitti:Millaset vaatimukset otoilla on?
Ottojakin on monenlaisia, tässä oiva linkki vesiarvovaatimuksiin: OtocinclusABC
Nica
Junior Member
Junior Member
Viestit: 182
Liittynyt: 20:41, 28.11.2003
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Nica »

Tuo 25 astetta saattaa olla hiukan liian korkea otoille. Omassa akvaariossani otot menestyivät todella huonosti, lämpötila oli juuri tuon 25 paikkeilla (nousee joskus 26 mutta ei sen yli). Muiden kalojen vointi oli mainio (kuten myös ottojen aluksi), mutta ilmeisesti liian korkeassa lämpötilassa eläminen rasittaa kaljoa pidemmän päälle. Eli ihan omien subjektiivisten kokemuksieni perusteella suosittelisin ottoille kylmempää vettä.
Nica

Pallokaloihin täysin hurahtanut.
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

Nica kirjoitti:Tuo 25 astetta saattaa olla hiukan liian korkea otoille. Omassa akvaariossani otot menestyivät todella huonosti, lämpötila oli juuri tuon 25 paikkeilla (nousee joskus 26 mutta ei sen yli). Muiden kalojen vointi oli mainio (kuten myös ottojen aluksi), mutta ilmeisesti liian korkeassa lämpötilassa eläminen rasittaa kaljoa pidemmän päälle. Eli ihan omien subjektiivisten kokemuksieni perusteella suosittelisin ottoille kylmempää vettä.
Mitähän ottoja sinulla oli? Tuon aikaisemman linkin sivuston mukaan ainakin Otocinclus hoppei, O.vestitus ja O.vittatus menisi vallan mainiosti 25-asteisessa vedessä, keskimmäisellä lämpötilahaitari jatkuu aina kolmeenkymppiin asti. (En tosin tiedä tarkemmin kyseisen sivuston lajitietojen luotettavuudesta, mahdollisesti lämpötilat ovat luonnon esiintymisalueiden lämpötiloja ja mm. samanlaisten happiolosuhteiden luominen akvaarioon ei välttämättä ole ihan yksiselitteistä).

Otoista ei minulla ole vielä toistaiseksi kamalasti kokemusta, ainakaan tältä vuosituhannelta, mutta tarkoitus on kyllä jotain "lämpimämmän veden ottoa" hankkia jossain vaiheessa. Todennäköisesti käännyn Otocinclus vestitus:n puoleen, sillä meillä ei kyllä alle 25 asteen pääse millään ilveellä. -Hyvällä veden hapetuksella ja puhtaalla vedellä käsittääkseni pääsee kuitenkin jo pitkälle.
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Useimmat tavalliset, akvaariokaupoista löytyvät otot menevän 28 asteessa, jopa 30 asteessa, ainoaa poikkeusta O. affinista lukuunottamatta. Atlaksesta nuo tiedot siis.
Jos otot voivat pahoin, kannattaa lisätä virtausta. ;)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”