En nyt keksinyt kuvaavampaa otsikkoa.. Mutta, hetki sitten huomasin yhdellä nuolimonnilla outoja "kouristuksia uinnissa". Ensin se ui ihan normaalisti, mutta yhtäkkiä kun se oli "laskeutumassa" (varsin virallisia termejä

), se alkoi villisti pyörimään.. Taas kun kala oli tarttumaisillaan kiinni puuhun, se sai ihmeellisen sätkyn ja alkoi poukkoilemaan ympäriinsä pyörien. Tarkastelin kalaa lähempää, sen vatsa on ehkä aavistuksen verran pullollaan (tai sitten vain kuvittelin?) ja pyrstössä on havaittavissa rispaantuneisuutta. Muuten kala on suht. normaali. Tarkkailin kalaa hetken, ja se lopetti tuon.. Muut kalat ovat normaaleja. Vesi on vaihdettu viikonloppuna, altaan koko on n. 240L, pH 7 paikkeilla, gH 4, ei nitriittiä, nitraatti 12.
Tutkin hiukan kalataudeista kertovia sivuja, ja oireet voisivat viitata myrkytykseen, mutta tiedä häntä, mistä se olisi tullut? Onhan nuo nuolimonnit ilmeisesti aika herkkiä vedenlaadun suhteen.. Akvaariossa on marmorirapuja, eli toki pyrstön repaleisuus voisi siitäkin johtua.. Välillä puolustaa turhankin ahkerasti ruokaa jos toinen tulee liian lähelle.