Kummallisen värinen hammaskarpin poikanen

Synnyttävät ja kutevat hammaskarpit. Miljoonakalat, mollit, platyt, killikalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Anuski
Junior Member
Junior Member
Viestit: 145
Liittynyt: 13:55, 21.11.2005
Paikkakunta: Anjalankoski
Viesti:

Kummallisen värinen hammaskarpin poikanen

Viesti Kirjoittaja Anuski »

Minulla uiskentelee parvi miekkapyrstöjä ja mustamolleja. Naaraat poikivat säännöllisesti, mutta vain muutama poikanen yleensä selviää aikuisikään.

Minulla on ihan selkeästi mustamollin poikanen nyt kasvamassa ja on oransseja miekkapyrstön poikasia. Kaikki aikuiset miekkapyrstöt ovat oransseja, kahdella on mustapyrstö, muutamalla se miekka on osittain musta.

Mutta nyt akvaarioon on ilmestynyt erikoisen värinen poikanen, enkä tiedä mikä ihme se on. Pohjaväritys on sellainen "hopea" /läpikuultava, kuten miljoonakalan poikasella, mutta se täynnä mustia läikkiä, ihan kirjava kauttaaltaan. Tuon kokoisena miekkiksen poikaset ovat oransseja ja mustamollin mustia.

Mikä ihme hybridi tämä tyyppi on. Minulla oli aikanaan miljoonakaloja akvassa, mutta ne on olleet jo pitkän aikaa (n.puoli vuotta ehkä) poissa. Voiko tämä olla joku risteytys.
240l
Merri
Senior Member
Senior Member
Viestit: 504
Liittynyt: 00:44, 06.04.2003
Paikkakunta: Uusimaa

Viesti Kirjoittaja Merri »

Olisiko mustamolli. Joskus näkyy "dalmatialaisia" jopa kaupan myyntialtaissa mustien seassa...
"I'll rise but I refuse to shine"
BouBou
Junior Member
Junior Member
Viestit: 161
Liittynyt: 18:42, 16.09.2006
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja BouBou »

Mustamollin poikasia tapaa aika useasti aika kattaval värityksellä. mustaa ja valkosta eri suhteis, sitä en tiedä mistä tuo johtuu.
Anuski
Junior Member
Junior Member
Viestit: 145
Liittynyt: 13:55, 21.11.2005
Paikkakunta: Anjalankoski
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Anuski »

No sehän voisi sitten olla mustamolli. Se viihtyykin hyvin isomman mollipoikasen seurassa, uiskentelevat paljolti kahdestaan kun eivät isompien perässä pysy.
240l
Sleeping Analeah
Starting Member
Starting Member
Viestit: 8
Liittynyt: 14:14, 15.02.2007
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Sleeping Analeah »

Omat "mustatmollini" ovat täysmustia, mutta näiden poikasista tuli kirjavaa joukkoa. Jossain vaiheessa näiden mollien sukuhaarassa ollut ilmeisesti risteymää hopeamollin kanssa. "Värigeeni" on siis hypännyt yhden polven yli. Hopeainen väritys ilmeisesti johtuu tästä. Epäilisin samaa sulla.
Leba
Junior Member
Junior Member
Viestit: 187
Liittynyt: 10:27, 22.10.2003
Paikkakunta: Turku/TAY

Viesti Kirjoittaja Leba »

Musta molly, Poecilia sphenops (Valenciennes, 1846)

on luonnossa lähes mahdotonta löytää koska se on akvaario-oloissa väriselektion avulla viljelty värimuoto. Luonollinen vastaava on lähes miljoonakala naarran värinen harmaa, mustalaikullinen versio. Tälle kalalle on ollut melanistisia taipumuksia (kehittää mustia pigmentiä), ja sitä akvaristit ovat käyttäneet hyvääksi ja viljelleet uuden värimuodon.
Sen takia ajoittain osa mustamollyn poikasista ovat täplikkäitä (geneettinen muutos, takaisin alkuperämuoton).
L. B
__________
Anuski
Junior Member
Junior Member
Viestit: 145
Liittynyt: 13:55, 21.11.2005
Paikkakunta: Anjalankoski
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Anuski »

Kiitos teille.
240l
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hammaskarpit”