Viisiraitabarbien joukkokuolema

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
kalamiäs
Junior Member
Junior Member
Viestit: 118
Liittynyt: 18:21, 08.02.2007

Viisiraitabarbien joukkokuolema

Viesti Kirjoittaja kalamiäs »

Hei,minulla on ollut akvaario pystyssä n.kuukauden.
Viikko sitten 1 viisiraitabarbeistani kuoli. En tiedä mihin,sillä oli vain todella pullea vatsa.

En vielä huolestunut asiasta ennen kuin toinen barbi killuskeli veden pinnassa 2 päivää sitten (oli vielä elossa) haukkomassa henkeään,sen päässä oli aikaisemmin ollut kasvain mutta se oltiin saatu hoidettua pois. Silloin kasvaimen tilalle oli jollain lailla syöpynyt reikä.? Päätimme isän kanssa lopettaa kalan.Kala myös pyörähteli ja killuskeli selällään vähän väliä,kalalla oli toinen kiduskansi irronnut jo kaupan altaassa,en tietenkään kaikkia kaloja tarkastanut mitä se myyjä sinne pussiin laittoi :(

Molemmilla kaloilla oli ollut oireita muutama päivä ennen kuolemaa: olivat killuskelleet pää alaspäin suodattimen takana. Kun oli lasiin vähän kopauttanut niin olivat taas lähteneet liikkeelle. (kaikki barbit kyllä ruokinnan jälkeen killuvat suodattimen takana koska ne hotkivat niin paljon... mutta se on ohimenevää...


akvaarion tilavuus ja mitat : 180l (pit.100,lev.40,kork.45)

suodatus: eheim aquaball 2212

akvaarion hoito: vettä vaihdetaan 60 litraa viikottain,kalat ruokitaan 2 kertaa päivässä (3 kertaa viikossa pakaste surviaisia,muutoin sera GVG-mix/tetraMIN-hiutaleita)

akvaarion asukit: 1 partamonni,2 loistokääpiöahventa ja 6 viisiraitabarbia

vesiarvot(vesilaitoksen mukaan,en ole saanut ostaa vesitestejä,kiitos vanhempien) : Ph:6,4 – 7,0 Dh:2,8-3,1
itaki
Member
Member
Viestit: 357
Liittynyt: 00:03, 14.04.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja itaki »

Eipä ne vesilaitoksen ilmoittamat vesiarvot juurikaan auta, sillä jokainen akvaario on omanlaisensa. Tuosta puuttuu lähes kaikki oleelliset tiedot, mm nitraatti ja nitriitti + muut vesiarvot. Ilman niitä on kenenkään aika hankala alkaa neuvoja antamaan.

Akvaariosi on uusi. Kypsytitkö sitä millään tavalla? Miten? Kuinka kauan? Miten totesit sen kypsäksi? Teitkö tässä vaiheessa vesitestit? Ei täällä turhaan kerta toisensa jälkeen luennoida kypsyttämisen tärkeydestä, sekun on aivan perusedellytys kalojen hyvinvointiin.
Selvännäkijä tuskin kukaan on, mutta suurena mahdollisuutena on kypsymättömän akvaarion, ehkäpä nitriitin aiheuttamat oireet. Kalat ovat kärsineet/kärsivät mahdollisesti myrkytystilasta, jonka seurauksena sairastuvat ja elimistö pettää. Mielestäni tuo ruokinnan jälkeen suodattimen takana killuminen ei kuulosta normaalilta.

Jospa nyt kuitenkin hankkisit ne tarpeelliset vesitestit, ilman niitä on aika huono lähtökohta koettaa tarjota kaloilleen oikeanlaista elinympäristöä. Mikäli testit tuntuvat vanhemmistasi kalliilta, niin aivan varmasti tulee kalliiksi myös ostella uusia kaloja sairastuneiden ja kuolleiden tilalle.
Ja onhan mahdollista viedä vesinäytteet myös lähimpään akvaarioliikkeeseen ja pyytää sieltä tulokset paperilappuselle kirjoitettuna, jotta ne voit täällä ilmoittaa [;)]

Asiasta sen enempää tietämättä, uskaltaisin kuitenkin neuvoa sinua tekemään useita pienempiä vedenvaihtoja vaikkapa päivittäin. Ja samalla tarkkailla onko tällä kalojen käyttäytymiseen positiivista vaikutusta.
Muistathan myös, ettet (etenkään uudessa akvaariossa) yliruoki kaloja. Ne kun aina osaavat näyttää nälkäisiltä, vaikka tosiasiassa eivät ruokaa niin paljon tarvitsisikaan.
kalamiäs
Junior Member
Junior Member
Viestit: 118
Liittynyt: 18:21, 08.02.2007

Viesti Kirjoittaja kalamiäs »

Selevä.
Allasta kypsytettiin viikko ennen ensimmäisten kalojen tuontia.
Barbit on hankittu vasta 3 viikon päästä altaan pystytyksestä eikä muilla kaloilla ollut ennen sitä mitään oireita eikä kyllä ole vieläkään...
BadGirl
Junior Member
Junior Member
Viestit: 93
Liittynyt: 19:26, 21.01.2007
Paikkakunta: Helsinki/Vantaa

Viesti Kirjoittaja BadGirl »

aika nopeasti sait altaasi kypsäksi.. minä kun kypsyttelin omaani siihen meni reilu kuukausi vaikka mitä taikoja tein..

Millä totesit altaasi kypsäksi?

Oletko tehnyt akvaarion veteen testit? Jos et niin suosittelisin, taikka sitten jos mahollista niin kippoon vettä mukaan ja paikalliseen akvaarioliikkeeseen mittauttamaan..

Kuulostaa vähän siltä että altaasi ei ollut kypsä kun laitoit sinne ensimmäiset kalat, se alko kunnolla sykkimään ja noi kalaset ei sitten kestänyt niitä vesiarvoja ja tämän vuoksi kuoli..
-Nora
-Kahden Aksolotlin valtakunta 500L ja Kimalaispallokalojen ja partamonnien 250L koti-
mollylady
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1084
Liittynyt: 01:30, 03.09.2006
Paikkakunta: pks

Viesti Kirjoittaja mollylady »

Miten siis kypsytit altaasi?
I'm #1 so why try harder?
kalamiäs
Junior Member
Junior Member
Viestit: 118
Liittynyt: 18:21, 08.02.2007

Viesti Kirjoittaja kalamiäs »

Annoin olla viikon toiminnassa ilman kaloja... [:I] ei varmaan auta jos sanon että

"muttaku akvaariokaupassa sanottiin että ekat kalat voi laittaa viikon päästä"
itaki
Member
Member
Viestit: 357
Liittynyt: 00:03, 14.04.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja itaki »

Eli vastaus on, ettet kypsyttänyt akvaariotasi lainkaan ennen kalojen tuontia. Tästä johtuvat nuo kalakuolemasi. Edelleen tarvitsisit nuo vesitestit, akuutimpeina nitraattitesti ja nitriittitesti, näistä jälkimmäinen, nitriitti on myrkyllistä kaloille.

Jospa nyt kuitenkin, vaikkakin jälkiviisaana lueskelisit vanhoja keskusteluja kypsytyksestä ja sen tärkeydestä. Ja jatkat päivittäisiä pieniä vedenvaihtoja , kunnes saat tarvittavat vesitestit.
crisse_83
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4720
Liittynyt: 04:42, 17.04.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kullaa, altaita vielä Harjavallassa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja crisse_83 »

Ihan ensiksi, ennenkuin aletaan ruotimaan tapahtumaa yhtään enempää suosittelisin että otat altaasta vettä puhtaaseen, tiiviisti suljettavaan astiaan ja menet sen kanssa käymään akvaarioliikkeessä ja pyydät testaamaan arvot (ainakin pH, kovuudet, nitriitti, nitraatti ja mielellään ammoniakki).
Pyydä ne vesiarvot paperille, numeroina äläkä hyväksy mitään OK-vastauksia.
itaki
Member
Member
Viestit: 357
Liittynyt: 00:03, 14.04.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja itaki »

crisse_83 kirjoitti:Ihan ensiksi, ennenkuin aletaan ruotimaan tapahtumaa yhtään enempää suosittelisin että otat altaasta vettä puhtaaseen, tiiviisti suljettavaan astiaan ja menet sen kanssa käymään akvaarioliikkeessä ja pyydät testaamaan arvot (ainakin pH, kovuudet, nitriitti, nitraatti ja mielellään ammoniakki).
Pyydä ne vesiarvot paperille, numeroina äläkä hyväksy mitään OK-vastauksia.
Enpä saanut enää muokattua omaa viestiäni, joten jatkan tähän..

Vesiarvojen testaamista on tässä jo useampaan kertaan pyydetty tekemään ja edelleen ilman niitä on kenenkään vaikeaa auttaa asiassa.
Lisäyksenä edelliseen viestiini; vältä kalojen yliruokintaa. Ruoki niitä aivan minimaalisesti, jottet nyt ainakaan niillä mainitsemilla pakastesurviaisilla kuormita vettä.
kalamiäs
Junior Member
Junior Member
Viestit: 118
Liittynyt: 18:21, 08.02.2007

Viesti Kirjoittaja kalamiäs »

itaki kirjoitti:vältä kalojen yliruokintaa. Ruoki niitä aivan minimaalisesti, jottet nyt ainakaan niillä mainitsemilla pakastesurviaisilla kuormita vettä.
Näin olen tehnyt jotain 3 päivää ja kaikki vaikuttaa kalat näyttää ihan ok kuntosilta,ja se suodattimen takana killuskelukin on loppunu kokonaan.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”