Menee pahasti keskusteluun keskustelusta, mutta pakko sanoa vinkkinä foorumin käyttäjille, että usein aiheissa on lähtökohtana kysyjän todellinen huoli, pyrkimys ja halu oppia lisää tapahtumista akvaariossaan. Siksi otsikon ja viimeisen jutun lukeminen ei riitä, vaan on luettava ja mietittävä ensin. Hyödytön on tieto ilman sen tarvitsijaa, hyvät tietäjät.lilo kirjoitti:Onkohan tässä enää kyse itse ASIASTA, vai jonkun muun asian korostamisesta?
Onneksi meillä on yhteinen kieli, jolle kaikki perustuu. Silloin jokaisella lukijalla on mahdollisuus nähdä ja erottaa jyvät akanoista kykynsä mukaan. Kirjoittaminen on itse asiassa esiintymistä ja itse me muodostamme oman tarpeellisuutemme ja tarpeettomuutemme. Ja myös suosiomme, mitä ei kannata vähätellä esiintymisessä.
![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
Paljonko pH on vedenvaihdon jälkeen? Voisitko ajatella että vaihtaisit vettä kaksi kertaa viikossa mutta vähemmän kerralla?Vettä vaihdan n. 50 % viikossa. Hanaveden pH on 8.0.
edit:
Juuri tuollaisiin tilanteisiin seuraavassa kerrotaan kalkin auttavan (esim. korallimurska). "Kalkki ja/tai dolomiitti ei siis ole lainkaan hyvä tapa nostaa veden kovuutta. Äkillisiin pH:laskuihin se voi kyllä vaikuttaa hidastavasti." (J.Järvi) http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic ... 84#3470384Mittasin tänään pH:n ennen valojen päälle laittamista. Se oli laskenut n. 5.5 - 6.0.
(Ja tähänkin ilmeisesti on pakko sanoa ettei siis veden kovuutta olla nostamassa, vaan (ainakin yksi) ongelma näyttäisi olevan pH:n lasku.)
Ja ongelman ytimeen mennään tässä, samassa linkissä, mutta tuotuna toisesta keskustelusta lainauksena:
"Sama ongelma esiintyy, jos akvaariossa on hyvin pehmeää, hapanta vettä, KH 0-1 ja pH pyrkii rompsahtamaan koko ajan alle kuuden. No, akvaristi toiveikkaana lisää luonnollisesti ruokasoodaa, mutta käykin niin, että jo pieni lisäys (jopa 1 tl/400 litraa vettä), nostaa pH:ta yhdellä yksiköllä, kun taas KH ei juurikaan muutu. Syntyy tilanne, jossa ruokasoodaa tulee annostella päivittäin akvaarioon estämässä pH painumista turhan alas ja, koska ruokasoodaa ei voi ylenpalttisesti lisätä (nostaen KH:ta), sillä pH on kuitenkin pidettävä alta seiskan happaman veden kaloille. Tämmöisessä tilanteessa lienee järkevää kokeilla korallimurskan vaikutusta ulkosuodattimessa sellaisen ½-2 dl riippuen akvaarion koosta." (aqua2002)
------
Saija, ilmastus päälle siksi aikaa kun valo on poissa toisella ajastimella auttanee. Kanamunankuoria voit kokeilla myös, josko niissä olisi parhaiten potkua puhtaana kalkkina.
Kannattaa koittaa lukea myös tuo linkattu keskustelu. Nimittäin kallkipitoisen aineksen teho voi laskea likaantumisestakin. Ja on siellä muutakin.