
Hiekka on parempi vaihtoehto kuin sora, ja kalavalinnoista riippuen jopa ehdotonkin valinta.
Raekoon puolesta taas hiekka tai puhallushiekka on paljolti makukysymys, haulla löytyy paaaljon tietoa aiheesta ja raekokojen erittely yms. mukaanlukien tukkoisuudet tai ei tapauksesta riippuen.
Monet karkeammat hiekat kuten optiroc tai esim kauniston sora (joka sekin jää ~1.5mm) ovat tummia mutta vaativat -runsasta- pesua altaaseen laitettaessa.
Itselläni on kokeilun alla yhdessä altaassa pohjalla matala kerros soraa kasvien juurruttamista varten ja pinnalla hiekkaa ja tuntuu toimivan jos nyt ei aivan puhallushiekkaa käytä.
Sillä nousi sora pintaan jo parissa viikossa kierteisten ja ahventen toimesta joten sitä yhdistelmää en välttämättä suosittelisi, eivätkä ole tahtoneet kasvit pysyä pohjassa pelkällä puhallushiekallakaan jos sitä ei ole todella paljoa (~10cm)