Pallokalanpoikanen!

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
itaki
Member
Member
Viestit: 357
Liittynyt: 00:03, 14.04.2005
Paikkakunta: Helsinki

Pallokalanpoikanen!

Viesti Kirjoittaja itaki »

:mrgreen:

Kuinka ollakaan.. kaiken tämän surun ja epätoivon jälkeen pieni pilkahdus valostakin :D

Putsaillessani hetki sitten pallokalavaariotani jäin tavanomaiseen tapaan tuijottelemaan pikkuisten puuhia. Katse kiinnittyi oudosti leijailevaan roskaan muiden kannon alta pölähtäneiden roskien keskeltä.
Hetken päästä kiljahdin mieheni säikäyttäen "pallokalanpoikanen!" 8O Se on se ! !

Reppana oli ihan pieni, millikin olisi liioittelua, mutta pörräsi aivan kuin pikkupallo :mrgreen:

Tästä tietysti seurasi paniikki; minähän juuri imuroin koko suodattimen alle kerääntyneen möhnän ja hulautin alas vessanpöntöstä! Ja tietenkään en juuri nyt tällä kertaa tutkinut ämpärin sisältöä! [:I]
Tehty mikä tehty....

Vaikkakin pikkuisen pyydystäminen poikasakvaarioon/verkkoon tuntui mahdottomalta, usutin mieheni kokomaan verkon kasaan alta aikayksikön. Tosin liian hitaasti.. :| Hetkeksi kun katseeni herpaantui, oli pikkuinen kadonnut. Mahtoiko joutua vieressä pörräilleen isomman pallon makupalaksi... sen verran tarkkaan syynäsi kannonkoloa :roll:

Mutta siis, tätä päivää on odotettu. Toivottavasti tirppa ilmaantuu esiin lähipäivinä uudestaa. :D
Juhis90
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1294
Liittynyt: 18:47, 15.04.2004
Paikkakunta: Joensuu, LAS

Viesti Kirjoittaja Juhis90 »

Mut siis eikö toi ole jo tosi harvinaista?? Ja ennekaikkea onnittelut :D
itaki
Member
Member
Viestit: 357
Liittynyt: 00:03, 14.04.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja itaki »

Näin sen uudestaa! Ei joutunutkaan siis äsken surman suuhun :mrgreen:

Mutta mitäs nyt... 8O Annanko sen vain olla vai koetanko saada poikasverkkoon (aika toivoton ajatus?)

Valitettavasti haureutta harrastaneet tyttöset taitavat olla kaikki menehtyneitä - kiitos häädön saaneen punapyrstökoiraan...
Eli uutta kutua tuskin ihan heti kuuluu.

Mutta, ihanaa saada jotain uutta tuijoteltavaa :mrgreen:

Edit: Kiitos onnitteluista Kissanhiekka [;)]
Taju
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1225
Liittynyt: 16:42, 20.05.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Taju »

Uskomatonta! Onnea!!! :mrgreen:
Se mikä ei tapa, traumatisoi.
riksu70
Senior Member
Senior Member
Viestit: 725
Liittynyt: 15:52, 17.09.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Heinola

Viesti Kirjoittaja riksu70 »

onnittelut pikku pallolle. varo joutumastasi surman suuhun. :mrgreen:

-riikka-
Pallokala
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1700
Liittynyt: 00:31, 02.07.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Pallokala »

Onko se kääpiopallokalan poikanen siis? Täällä oli joitakin harrastajia joilla on kokemusta niiden kasvatuksesta, koita kysyä heiltä apua.

En usko että poikanen on vaarassa joutua pallokalan syömäksi, en ole ikinä kuullut että pallokalat söisivät toisiaan ja pidän sitä hyvin epätodennäköisenä (tietysti vain oma mielipiteeni).
Paljon todennäköisemmin sitä uhkaa tehokas suodatin tai nälkäkuolema, isossa akvaariossa on vaikea syöttää pientä poikasta. Ja sen lisäksi sinun pitäisi kasvattaa sille pian elävää ruokaa kuten artemiaa.
P.A.L.L.O.K.A.L.A
Patalaiska Ahmatti, Lempeän Lattajalkainen Oliivinpoimija ja Kengurunkesyttäjä sekä Arvaamattoman Levoton Auringonpalvoja
itaki
Member
Member
Viestit: 357
Liittynyt: 00:03, 14.04.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja itaki »

Olettaisin sen olevan kääpiöpallokala, tosin punapyrstökin olisi mahdollinen, mutta epäilen. Koetin tuona havaintopäivänä näpsiä siitä joitain kuvia, mutta... sellaisesta roskan kokoisesta pipanasta on melko vaikea saada minkäänlaista kuvaa.

En ole nyt nähnyt pikkuista pariin päivään. Voi olla jo menehtynytkin. Muutama kääpiöpalloista etsiskelevät jatkuvasti hiekasta jotain pikku öttiäisiä (yksi on osoittautunut fanaattiseksi matojahtariksi, en tiedä mitä ihme matosia tuolla hiekan seassa on), en yhtään epäilisi etteikö saattaisi popsia pikkupallostakin poskeensa.

Suodatin on Seran – mallia "ei suodatinkoteloa", joten tuo tuskin koituu surmaksi. Oli juuri palloja silmälläpitäen hankittu.

Artemiaa voisin toki alkaa kasvattelemaan, löytäisi nyt vaan ensin sen poikasen.. Poikasverkko minulla on, mutta erilliseen akvaarioon ei valitettavasti ole mahdollista poikasta eristää.

Toivottavasti myös nuo uudet tyttöset isoksi kasvettuaan innostuisivat kutupuuhiin :)
itaki
Member
Member
Viestit: 357
Liittynyt: 00:03, 14.04.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja itaki »

Tänään löytyi uusi pallokalanpoikanen! :)

Edellinen taisi joutua surman suuhun, sillä sitä ei enää näkynyt. Vai voisiko tuo olla sama, kasvua tosin ei olisi siinä tapauksessa kovinkaan paljon tapahtunut.
Tarkoituksena oli saada tämä uusi poikanen eristettyä poikashäkkiin, mutta mokoma katsosi sillä aikaa pusikkoon kun selkäni käänsin.

Poikanen oli kovin pieni ja "läpinäkyvä", mutta uiskenteli jo pitkin allasta. Ruokinnan järjestäminen on vain melkoisen hankalaa, joten taitaapa jäädä aika heikoiksi kasvumahdollisuudet.
RoopeB
Akvaariokuvaaja 2005
Akvaariokuvaaja 2005
Viestit: 708
Liittynyt: 21:54, 21.07.2002
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Ruovesi

Viesti Kirjoittaja RoopeB »

Pikkupallojen ruokinta on kyllä todella vaikeaa, myös pienet lämpötilaheitot voivat olla pikkuisille kohtalokkaita. Itselläni oli aikoinaan pariinkin eri otteeseen losseron poikasia, mutta yksikään niistä ei selvinnyt kovinkaan suureksi. Parhaillaan taisivat olla ehkä 5mm. Aluksi ruokin niitä erillisessä altaassa kanamunan keltuaisella (keitetty), jota hienonsin veteen, sitten siirryin pieniin likoeläimiin ja siitä taas artemiaan. Vaikka sain ne syömään, koitui parin tunnin sähkökatkoksen lämpöheitto kohtalokkaaksi. :(
" Ich habe mich an mich gewöhnt ", Karl Lagerfeld
Nica
Junior Member
Junior Member
Viestit: 182
Liittynyt: 20:41, 28.11.2003
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Nica »

Itselläni viime maaliskuussa syntynyt pallokalanpoikanen on kooltaan jo melkein aikuinen ja uiskentelee tyytyväisenä muiden jouokossa. Löysin sen sattumalta aivan kuten itaki (poikaset todellakin näyttävät häämävästi aivan roskilta [;)] ) ja siirsin poikasaltaaseen. Siihen hätään minulla ei ollut artemiaviljelmää käynnissä, mutta poikasallas oli ollut pystyssä jo jonkin aikaa ja sain allasta yliruokkimalla aikaan ihan kivan kannan harvasukasmatoja joita poikanen söi sillä aikaa kunnes artemiavilejmäni käynnistyi. Altaan yliruokkiminen vaati tosin päivittäiset vedenvaihdot vesiasrvojen säilyttämiseksi ennallaan.
Nica

Pallokaloihin täysin hurahtanut.
tattara
Starting Member
Starting Member
Viestit: 7
Liittynyt: 01:19, 08.10.2006
Paikkakunta: Jyväskylä

kääpiöpallokalojen kutu

Viesti Kirjoittaja tattara »

Kääpiöpallokalani ovat kutupuuhissa:). Onkohan hedelmöitys sisäinen vai ulkoinen? Koiras ja naaras kiehnäävät yhdessä soralla, mutta mitään ei oo ainakaan vielä tullut ulos..
Syökö sukaravut mätiä?
Kaksi kääpiöpalloa on koiraita 8O , eli häirintä on melkoista.. Ei kukaan haluais vaihtaa kääpiökoirasta naaraaseen? :cry:
tattara
Starting Member
Starting Member
Viestit: 7
Liittynyt: 01:19, 08.10.2006
Paikkakunta: Jyväskylä

kääpiöpallokalanpoikanen täälläkin!

Viesti Kirjoittaja tattara »

Melkein meni viemäriin. Se on niin pieni söpö pallopää! toiv saan sille jotain murkinaa pian.. Onko aloittajan poikanen/poikaset viel hengissä? Onko jotain vinkkejä?
itaki
Member
Member
Viestit: 357
Liittynyt: 00:03, 14.04.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja itaki »

Kutuvireessä ainakin koiras näyttäisi olevan melko jatkuvasti. Reilu viikko sitten näyttivät olevan kutupuuhissa, joihin naaraskin taisi olla suostuvainen - lopputuloksesta ei tietoa.

Poikasta en pöheiköstä ole aikoihin huomannut, sen verran kuitenkin piilopaikkoja, että helposti jonnekin katoaa. Elävää artemiaa olen tähänkin altaaseen parin päivän välein laittanut, mikäli poikanen vielä jossain on. Näyttäisi parille aikuisellekin maistuvan, osa taas ei tajua tuon taivaallista noista pikkuöttiäisistä :roll:
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”