Olen nyt kolmesti pelastanut mustatetran hiilidioksidilevittimestä. Tälläinen levitin on kyseessä: Hiilarilevitin
Eli altaan sisään tulee tuollainen muovijuttu ja juuri sen muovijutun ja lasin välistä olen nyt pelastanut mustatetran. Ensimmäiset kaksi kertaa meni vielä outoina sattumina, kun kyseessä oli sama kala. Ajateltiin vähän jopa, että ehkä juuri tämä kala on jostain syystä ihastunut kupliin, joita telineessä kulkee. (hieman kuin Finding Nemossa, 'bubblesbubblesbubbles'

Allas on lähes kolmesataalitrainen, mustatetraparvi kymmenpäinen ja ollut meillä viime pääsiäisestä. Muitakaan kaloja ei ole liikaa, eikä altaassa ole muuttunut yhtään mikään aikoihin. Arvot ovat olleet ihan kunnossa aina. Mun ymmärrys ei enää riitä.
Nyt täytyy varmaankin vaihtaa toisenlaiseen hiilarilevittimeen, mutta haluaisin tietää, josko tätä ihmettä on joku toinen joskus todistanut ja että onko siihen joku syy.