

Valvoja: Moderaattorit
http://www.helsinki.fi/kemianluokka/mat ... _ope_y.pdfwww.helsinki.fi kirjoitti:Hiilidioksidi reagoi veden kanssa muodostaen
hiilihappoa, joka on vesiliukoinen yhdiste.
Hiilihappo hajoaa vedessä kuitenkin
pikkuhiljaa takaisin hiilidioksidiksi ja poistuu
kaasumaisena aineena ilmaan.
...
Miten voisit poistaa hiilidioksidin mehustasi? Keksi kolme tapaa ja testaa niitä?
Kolme tapaa: Keittäminen(mikrossa tai levyllä), ravistaminen, puhaltamalla juomaan pillillä ilmaa, kokeilemalla sekoittamista pilleillä
...
Keittämällä saadaan aikaan hiilihapotonta juomaa, koska lämpötilan nostaminen vähentää hiilihapon sitoutumista veteen ja hiilihappo hajoaa nopeasti hiilidioksidiksi ja vedeksi. Kun juoma on kiehunut hetken, on lähes kaikki hiilidioksidi poistunut nesteestä.
Suora lainaus Markku Varjolta "...vuorovaikutussuhteen ymmärtäminen auttaa myös ymmärtämään sen, että pH-arvoa ei kannata laskea hiilidioksidia lisäämällä, jos karbonaattikovuus on korkea...". Opiskele aihetta -> CO2-KH-pH vuorovaikutussuhde. Jukka Järvi: "Mitä suurempi on veden alkaliniteetti (karbonaattikovuus), sitä paremmin vesi on puskuroitunut ja sitä enemmän tarvitaan happoa. Happoa lisättäessä pH ei aluksi kovin paljon muutu, mutta kun alkaliniteetti on lopussa, tapahtuu äkillinen pH:syöksy".nannukka9 kirjoitti:^ Monesti kun akvaarioon lisätään hiilidioksidia, on kasvien kasvun edistämisen lisäksi, yleensä tarkoitus juurikin laskea pH:ta.
Hallittua ja kiljupönttö samassa lauseessanannukka9 kirjoitti:Jos KH ei nyt aivan nollassa hallitulla kiljun käymisellä tai sitten ihan pullo CO2, tuskin pystyy kovin helposti romahduttamaan akvaarionsa pH arvoa, tai itse en ainkaan onnistu omissa altaissani edes hyvällä tahdolla (no KH on 4). Toki joku voi onnistuakin.
Lainaus ranskalaisesta teoksesta nimeltä "Le Grand Guide de I'Aquarium": Vedenalaisen elämän pH:n alaraja on 5 ja yläraja 9" ja tosiaan ihan moni kalalaji ei kyllä pysy hengissä pH:n ollessa pitkällä aikavälillä alle 5 ja harvoin tarvitsee mennä alle 6:den. En menisi aloitteleville akvaristeille edes mainitsemaan noin alhaisia pH-arvoja ja kokeneet akvaristit tietävät mitä tekevät.nannukka9 kirjoitti:Se miten hapanta vettä kalat kestää riippuu tietenkin ihan kalalajeista, jotkut viihtyvät ja listääntyvät ihan jossain pH:n ollessa 4-5 luokkaa. Osalta taas saattaa lähteä se henki noin happamassa vedessä.