Olipas taas varsin mielenkiintoinen vedenvaihto...
1. PickUp ei meinannut lähteä irti ja lopulta lähti niin reippaasti, että kansi lensi irti siinä samalla ja roiskutti vettä vähän yli laitojen, tietysti sähköjohdot siinä ihan kohtuu lähellä.
2. En huomannut vaihtaa ämpäriä ajoissa, joten tuli lapottua vettä ihan vähän lattiallekin... Onneksi ei kovin paljon, kun onni onnettomuudessa juuri käänsin katseen ämpäriin kun vettä alkoi tulla yli.
3. Kaadoin tammiuutetta matolle... En siis ymmärrä miten tässä onnistuin. Kallistin vähän pulloa että saan helpommin mittaruiskuun ainetta, harmi vaan että pullohan oli siis melkein täysi, eli tuo pieni kallistus aiheutti semmoisen reilun kämmenen kokoisen tahran mattoon. Hauskaa tässä on se että keltainen(oletuksella puuvillaa) matto meni punaiseksi tahran kohdalta.

Lähti kyllä onneksi vedellä ja pienellä määrällä saippuaa.
4. Tuon maton takia en ehtinyt kauheasti kasvien kanssa säätää, kun en halunnut tahran yhtään kuivuvan. Ja mun olisi ihan pakko selvittää toi intianvesitädikki viidakko, siis oikeasti...
Muuta hauskaa: Fluvalin keskimmäinen kotelo, eli biomatsku, oli melko likainen ja sen puhdistus paransi virtausta huomattavasti. Tästä tetrat tosin vähän kärsivät, kun niiden 'kodin' rauhaan hyökkäsi yhtäkkiä kauhea puhuri ja pienet joutuivat siis siirtämään tukikohtaansa.
Kävin metsästämässä tänään lankoja sekä palauttamassa muutaman kirjan kirjastoon, samalla reissulla tuli poikettua eräässä Faunattaressa. Monnisvauvoille löytyi sieltä nestemäistä artemiaa. Arvoin aika pitkään otanko sitä vai tomuartemiaa, mutta koska tabuja ja rakeita on helppo muusata niin päädyin tuohon nesteeseen, josko se kelpuutettaisiin näin aluksi.
Taistoja bongasin liikeessä useamman kivoissa pastelli sävyissä, sekä pari punaista ja yhden jännän sinisen. Tosin yhden taiston suusta pilkotti neontetran pyrstö.

Ei tosin ihme kun sen seurana oli neontetroja joista osa oli todella todella pieniä. Itse taisto oli kyllä nätti, semmoinen vaalea, mutta sinisellä/turkoosilla hohteella. Akkojakin löytyi tosi paljon(eikä ne yrittäneet murhata toisiaan, mikä oli mukavaa), aika pieniä kaikki tosin. Yksi pisti silmään kun silläkin semmoinen nätti turkoosi/sinertävä hohde, vaikka muuten semmoinen perus ruskea olikin.
Sitten oli yksi kummastus, nimittäin hohtomiljoonakalat, mutta jotka eivät olleet sen värisiä mitä yleensä näkee(oranssi-vihertävä-musta kuvioisia) vaan enemmän mustaa kuviota raitoina/pisteinä pyrstöissä ja mustia täpliä vaalealla pohjalla(ehkä aavistuksen kellertaviä) eikä lainkaan oranssia. Jos vaan olisi altaassa tilaa tai toinen käynnissä oleva allas niin noita olisin voinut ottaa, tosin hinta niillä oli kohtuu suolainen 5.90.

Katastrofialtis 128l sekasoppa, minkä lisäksi 3 islantilaista kavioeläintä... Sinne ne rahat sitten menikin. :P